Savivaldybės informavo, kad šiemet net 28 tūkst. tėvų, besikreipusių dėl ikimokyklinukų priėmimo į darželį, prašymai nebus patenkinti. Ką jiems daryti? Leisti vaiką į keliskart brangesnį privatų darželį, samdyti dar brangesnę auklę ar mesti darbus ir likti su vaiku namie? Valdžia pataria palaukti metus kitus, kol darželių padaugės.
Šie metai - rekordiniai pagal tai, kiek tėvų, norinčių savo atžalas leisti į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, prašymų bus atmesta. Užpernai tokių buvo 27 tūkst., šiemet – jau tūkstančiu daugiau. Prie to prisidėjo, aišku, ir nesibaigiantis vaikų darželių uždarymas. 1990-aisiais jų buvo 1681, dabar beliko 718.
Tokį darželių skaičiaus mažėjimą funkcionieriai visada argumentuodavo gimstamumo mažėjimu. Tačiau pastaruosius dvejus metus jis ėmė sparčiai augti, o ikimokyklinių įstaigų vis tiek nesiliovė mažėti, todėl vietos jose tapo dar didesniu deficitu.
Trūksta alternatyvos
„Darželiuose trūksta vietų, tuo tarpu tėvai priversti vaiką prižiūrėti ir ugdyti namie patys, samdyti auklę arba mokėti didelius mokesčius privatiems darželiams", - pagrindinę problemą įvardijo parlamentarė Agnė Zuokienė. Tačiau, anot jos, jei abu tėvai dirbantys, o giminių arti nėra, nebelieka kitos išeities: arba atsisakyti darbo, arba leisti didžiulius pinigus, kad vaikas neliktų vienas namie.
Valstybinė diskriminacija
A.Zuokienė ikimokyklinio ugdymo sistemoje įžvelgia ir dalies tėvų bei vaikų diskriminaciją.
„Visi tėvai moka mokesčius valstybei, tačiau jeigu vaiką veda į valstybinį darželį - jo paslaugų kaina yra dotuojama, o jei į privatų – ne. O juk mokestis už privatų vaikų darželį Vilniuje siekia apie 1,5 tūkst. litų, auklės paslaugos sostinėje kainuoja apie 1-1,5 tūkst. litų - apie 5 kartus daugiau už valstybinio darželio paslaugas", – pažymėjo A.Zuokienė.
Tik gimdykite
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys sutinka, kad prie vietų darželyje trūkumo prisidėjo gimstamumo bumas 2008-2009 metais. O jis kilo dėl vadinamosios konservatorių pasiūlytos 2V (dviejų vaikų) programos, kuri pati savaime būtų pagirtina, jei būtų kompleksinė. Deja...
Dar per praėjusią kadenciją parlamentarai Andrius Kubilius, Irena Degutienė ir Rimantas Dagys pasiūlė suvilioti visas šeimas gimdyti ne mažiau nei po du vaikus. O tai esą galima padaryti padidinant motinystės išmokas, neapmokestinamąjį pajamų dydį už kiekvieną vaiką, suteikiant papildomų išeiginių už vaikų auginimą ir t. t. Dauguma šių siūlymų, valstybės ir biudžetų liūdesiui, vėliau buvo patvirtinti. Tačiau nebuvo pagalvota, kad, išaugus gimstamumui, reikės ir daugiau vietų vaikų darželiuose.
„Buvo kompleksiškai galvojama apie viską, – įrodinėjo konservatorius V.Stundys. – Dar praėjusią kadenciją mūsiškiai spaudė Vyriausybę, kad kartu su išmokų didinimu būtų priimta ir ikimokyklinių ugdymo įstaigų plėtros programa. Bet tai nebuvo padaryta. Todėl dabartinė Vyriausybė įpareigota tai padaryti iki spalio. Aišku, pavėluotai, bet..."
Programa
Paklaustas, ką daryti tiems 28 tūkst. tėvų, kurių atžalos nepateks į darželius, V.Stundys suteikė viltį, kad minėta programa, numatanti ir darželių infrastruktūros gerinimą, kada nors bus priimta.
„Reikia įgyvendinti vadinamąją čekių idėją, kai pinigų krepšelis visur eina iš paskos vaikui. Duodami pinigai, o jau tėvai sprendžia, ar juos panaudoti darželiui, ar, pavyzdžiui, auklei samdyti. Iš esmės tokia nuostata yra naujos redakcijos Švietimo įstatyme, kurį Seimas svarstys rudens sesijoje", - sakė V.Stundys.