Stojantiesiems į valstybės finansuojamas studijų vietas griežtinami minimalūs reikalavimai. Taip pat patikslinti bendrojo priėmimo etapai, numatyta galimybė įskaityti tarptautinių užsienio kalbų egzaminų įvertinimus.
Nustatyti kriterijai, kuriais vadovaujantis stojantieji bus priimami į aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos (universitetų bakalauro ir kolegijų profesinio bakalauro studijas) bei vientisųjų studijų valstybės finansuojamas vietas, ir geriausiųjų eilės sudarymo principai.
Mokomieji dalykai, kurių egzaminų pažymiai sudaro konkursinį balą, patvirtinti atsižvelgus į aukštųjų mokyklų 2011 m. priėmimo sąlygas.
„Kai kurie konkursiniai mokomieji dalykai, palyginti su 2010 metais, yra pakeisti, nes keitėsi 2011 m. priėmimo sąlygos. Tikrai matome, kad reikalavimai griežtėja: norintiems patekti į valstybės finansuojamas vietas abiturientams reikės išlaikyti tris, o į kolegijas – du valstybinius egzaminus. Praėjusiais metais norint patekti į universitetą užteko dviejų valstybinių egzaminų“, – sako Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Akvilija Aleliūnienė.
Nuleisti kartelės neturėtų
Pasak specialistės, stojančiųjų į aukštąsias mokyklas eilė bus sudaroma pagal pasirinktos studijų krypties atitinkamų keturių dalykų įvertinimus – trijų dalykų brandos egzaminų pažymius ir ketvirtojo dalyko metinį pažymį.
„Čia priklauso, kokią studijų kryptį renkasi abiturientas“, – teigia specialistė.
A.Aleliūnienė mano, kad šiemet, kaip ir praėjusiais metais, abiturientai daugiausia rinksis laikyti lietuvių, matematikos, istorijos ir anglų kalbos egzaminus.
„Kadangi atsirado nauja sąlyga laikyti tris valstybinius egzaminus, o abiturientams iš viso galima laikyti šešis, manau, kad moksleiviai rinksis tris arba keturis egzaminus, nes daugiau jų reikia stojant mokytis“, – aiškina Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė.
Pasak jos, kasmet abiturientai pasirenka vidutiniškai keturis egzaminus. Dvyliktokai rinktis ir keisti egzaminus gali iki kovo 7 d.
Nulinis vertinimas nesustabdys
Abiturientams, ketinantiems stoti į menų studijų srities universitetines programas, užteks išlaikyti du valstybinius brandos egzaminus. Stojantiesiems į menus bus skaičiuojami stojamojo egzamino, vieno arba dviejų dalykų brandos egzaminų įvertinimai ir vieno dalyko metinis pažymys, o stojantiesiems į meno pedagogiką – stojamojo egzamino, vieno brandos egzamino ir vieno dalyko metinis pažymys.
Stojantiesiems į švietimo ir ugdymo studijų krypčių grupės programas, kurias baigus suteikiama pedagogo kvalifikacija, būtinas motyvacijos įvertinimas. Už teigiamą įvertinimą bus pridedamas vienas arba du balai. Gavusieji nulinį įvertinimą taip pat galės pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas.
Įvairių olimpiadų laureatams, profesinių mokyklų auklėtiniams, baigusiems mokslą labai gerais pažymiais, bus papildomai pridedama balų.
Automatiškai neperkels
Bendrasis priėmimas šiais metais vyks trimis etapais: pagrindinis priėmimas sudarytas iš dviejų etapų – pirmojo ir antrojo. Po pagrindinio priėmimo etapo, likus laisvų valstybės finansuojamų studijų vietų, organizuojamas papildomas priėmimo etapas.
Kaip ir pernai, per pirmąjį priėmimo etapą bus pasiūlytos valstybės finansuojamos studijų vietos. Jeigu abiturientas nepriims pasiūlymo studijuoti 1–3 pageidavimu pasirinktoje valstybės finansuojamoje studijų vietoje, tai į tokią vietą jis galės pretenduoti tik papildomo priėmimo metu, pareiškęs tokį norą. Priešingai nei praėjusiais metais, kiti stojantieji nebus automatiškai perkelti į antrąjį etapą – savo norą jie turės patvirtinti nustatyta tvarka.
Šios pataisos buvo padarytos atsižvelgus į praėjusių metų priėmimo praktiką ir pareikštas pastabas.
Kiti atrankos principai išlieka tie patys. Kaip ir pernai, per papildomą priėmimo etapą galės dalyvauti tik tie stojantieji, kurie buvo pateikę prašymą dalyvauti pagrindiniame priėmime.
Stojantieji vienu metu galės pretenduoti į universitetinių ir kolegijų studijų programas, nurodydami, kokias studijas renkasi: valstybės finansuojamas ar nefinansuojamas, nuolatines ar ištęstines.