• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj Alytaus miesto savivaldybės (AMS) taryba svarstys, ar pritarti Bendrojo ugdymo ir neformaliojo švietimo mokyklų, Alytaus dailiųjų amatų mokyklos teritorijų užtikrinimo programai. Jei toks pritarimas bus gautas, ateityje žadama ieškoti lėšų ne tik aptverti minėtų įstaigų teritorijas, bet ir įrengti apšvietimą, vaizdo stebėjimo kameras. Lėšų šioms reikmėms tikimasi pritraukti iš Europos Sąjungos, kitų šaltinių. Iš viso tokiai programai įgyvendinti reikia nei daug, nei mažai - beveik 4 milijonų litų.

REKLAMA
REKLAMA

Stadionus okupuoja šunys

Pasirūpinti Alytaus miesto bendrojo ugdymo ir Dailiųjų amatų mokyklų teritorijomis pasiūlė AMS tarybos Aplinkos ir plėtros komiteto nariai. Švietimo skyrius sudarė darbo grupę, vadovaujamą vedėjo pavaduotojos Česlovos Mocevičienės. Pagrindinis argumentas, kurį politikai išsakė mokyklų aptvėrimo naudai, - saugumas. Šiuo metu įstaigų teritorijose, ypač stadionuose, laiką mielai leidžia ir šunų savininkai su kur pakliūva dergiančiais augintiniais, ir aplinkinių namų paaugliai, o kartais - ir visai nepageidaujami asmenys.

REKLAMA

Ne paslaptis, kad prie mokyklų ir netgi ikimokyklinio ugdymo įstaigų galima rasti butelių, panaudotų švirkštų, niokojama aplinka, želdiniai. Įstaigos gelbėjasi kaip išmano, bet patiria ir finansinių nuostolių, nes pastatai dažnai išpiešiami grafičiais, juos skubama kuo skubiau uždažyti. Nors budi sargas, tačiau vienas žmogus nėra pajėgus stebėti didelės teritorijos, išorės vaizdo stebėjimo kameras taip pat turi toli gražu ne visos mokyklos.

REKLAMA
REKLAMA

„Karštieji taškai" prie mokyklų ir darželių žinomi ir pačių įstaigų administracijai, ir švietimo valdininkams, ir policijai, tačiau ką nors pakeisti iš esmės sunku, kol teritorijos nėra aptvertos. Švietimo įstaigų teritorijų saugumas tiesiogiai priklauso nuo jų geografinės padėties, tai yra kuriame miesto mikrorajone jos gyvuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lopšelių-darželių tvoros paseno

Tačiau ar egzistuoja įstatymas, kuris įpareigotų savivaldybes pasirūpinti tuo, kad švietimo įstaigos būtų aptvertos? Pasirodo, taip. Lietuvos higienos normose numatyta, kad įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą, turi būti aptverta ne žemesne kaip 1,5 metro tvora. Alytuje šios paskirties įstaigos yra aptvertos metalinėmis tvoromis, tačiau jos per žemos, pasenusios, todėl nebėra patikimos ir neturi estetinio vaizdo.

REKLAMA

Alytaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklos (darželiai-mokyklos, pradinės, pagrindinės mokyklos, Alytaus jaunimo ir suaugusiųjų mokykla, gimnazijos), neformaliojo švietimo (išskyrus lopšelius-darželius) mokyklos, taip pat Alytaus dailiųjų amatų mokykla neaptvertos. (VšĮ Alytaus jaunimo centro ir Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos teritorijų aptverti nereikia.) Pasirūpinti jų teritorijomis įpareigoja pernai sveikatos apsaugos ministro patvirtinta Lietuvos higienos norma.

REKLAMA

Programoje taip pat numatyta, kokia eiliškumo tvarka ji bus vykdoma - pirmiausia žadama aptverti bendrojo ugdymo mokyklas, paskui - neformaliojo ugdymo (Dailės ir Muzikos mokyklas), o vėliausiai - ikimokyklinio ugdymo įstaigas.

Aptverti mokyklas sumaniusio Aplinkos ir plėtros komiteto atstovai žada kiekvienos įstaigos projektavimo užduotį svarstyti atskirai. Prireiks ir dailininkų, architektų, o gal ir kultūros paveldo specialistų, juk tvoromis „pasipuoš" ir Miesto sodas, ketinama aptverti kaimynystėje esančias Dailiųjų amatų ir Dailės mokyklas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iki 2028-ųjų gali nebelikti ką aptverti

Tačiau net jei politikai pritars Bendrojo ugdymo ir neformaliojo švietimo mokyklų, Alytaus dailiųjų amatų mokyklos teritorijų užtikrinimo programai, tvoros aplink įstaigas iškils dar negreitai - 2013-2028 metais. Skeptikai, žinoma, pastebėtų, kad iki to laiko Dzūkijos sostinėje gali ir nebelikti ką tverti, jei vaikų mažės taip sparčiai kaip dabar. Bet ir lėšų reikia tiek, kad, vertinant 2012 metų Alytaus miesto savivaldybės biudžeto galimybes, poreikis atrodo kaip iš fantastikos srities.

REKLAMA

Iš viso 33 įstaigoms aptverti, vartams, apšvietimui ir vaizdo stebėjimo kameroms reikia beveik 4 milijonų litų. Vien stebėjimo kameroms, priklausomai nuo teritorijos dydžio, reikia pusės milijono litų. Vaizdo kamerų prie mokyklų ir lopšelių-darželių planuojama įrengti nuo 4 iki 16 vienoje įstaigoje. Darbo grupė taip pat paskaičiavo, kiek metrų tvoros reikėtų aptverti bendrojo ugdymo mokyklų teritorijas kartu su stadionais. Rekordininkės - Dzūkijos pagrindinė mokykla ir Putinų gimnazija (pastaroji jau turi parengusi teritorijos aptvėrimo projektą), joms aptverti reikėtų po 800 metrų tvoros.

REKLAMA

Tačiau ar nevaržys tvoros moksleivių laisvės? Ar nesijaus jie kaip kalėjime? Švietimo skyriaus vėdėjo pavaduotoja Č.Mocevičienė primena, kad tokia mokyklų apsauga taikoma daugelyje užsienio valstybių. Jos manymu, vartai turėtų būti užrakinami tik darbo valandoms pasibaigus, kad būtų apsaugota teritorija nuo pašalinių.

Sau­lė Pin­ke­vi­čie­nė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų