Kalbėti apie jaunimo nedarbą Lietuvoje pagaliau galima linksmesne gaida, kadangi jis šalyje per paskutiniuosius metus sumažėjo bene daugiausiai Europos Sąjungoje ir priartėjo prie ES vidurkio. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad 2012-aisiais jaunimo nedarbas sumažėjo 5,8 proc. lyginant su 2011 metais. Tačiau opia problema išlieka, kad vis dar labai didelė baigusio aukštąsias mokyklas jaunimo dalis neranda darbo pagal jų diplomuose įrašytas specialybes dėl patirties stokos, tiesioginio pirmojo kontakto su darbdaviu nebuvimo bei įgytų universitetinių žinių netinkamumo darbo rinkai. Apie šias problemas Vilniaus universiteto Karjeros dienų atidaryme diskutuos garsiausių Lietuvos įmonių darbdaviai, politikos veikėjai, akademinio pasaulio atstovai.
Lietuvos darbo biržos duomenimis, vieni daugiausiai galimybių įsidarbinti turintys yra tie, kurie įgijo specialybę informacinių technologijų (IT) srityje. Tačiau Barclays technologijų centro vadovas Giedrius Dzekunskas teigia, kad „IT yra labai plati disciplina, todėl būtų šaunu, kad universitetą baigęs studentas jau įsivaizduotų, kurioje iš sričių norėtų dirbti. Kita vertus, labai dažnai pakanka, kad jaunas žmogus turėtų bazines IT žinias, būtų susipažinęs su ITIL disciplinomis, turėtų komandinio darbo patirties, mokėtų anglų kalbą ir būtų motyvuotas.“ Tad akivaizdu, kad net ir populiariausių specialybių studentams vien tik aukštojo išsilavinimo norint rasti darbą neužtenka. Lietuvos darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vyriausias specialistas Valdas Maksvytis taip pat teigia, kad „Svarbiausios jaunimo nedarbo priežastys yra darbo patirties ir praktinių įgūdžių trūkumas, tai, kad įgytos žinios neatitinka darbo rinkos poreikių, darbo paieškos įgūdžių stoka, atkaklumo, bedarbių jaunuolių ir darbdavių poreikių nesuderinamumas bei kokybiškų darbo vietų stoka.“ Jo teigimu „2012 metais Lietuvos darbo biržos atlikta darbo biržoje registruotų absolventų motyvacijos ir įsidarbinimo galimybių apklausa rodo, kad ir patys absolventai įvardina tas pačias kliūtis ieškant darbo.” Panašu, kad darbo neturintis jaunimas supranta realią darbo rinkos situaciją, tačiau vis dar yra tokių, kurie nesiima jokių veiksmų, kad tas kliūtis įveiktų.
Vis dėlto, didelė dalis studentų vis labiau pradeda atsižvelgti į jų trokštamos darbovietės keliamus reikalavimus būsimiems darbuotojams ir kryptingai siekia juos atitikti. Kaupti patirtį studentai gali nebūtinai darbo rinkoje, bet ir įvairiose savanorišku darbu grindžiamose veiklose, kur galima įgyti dažnai reikalaujamos komandinio darbo patirties, atsakomybės jausmo. VU Karjeros dienų atidarymo diskusijoje dalyvausiantis Giedrius Dzekunskas teigia: „Turime kolektyvą kuriame amžiaus vidurkis - 28 metai, o virš 60 mūsų darbuotojų Barclays Lietuvoje yra pirmasis nuolatinis darbas.“ Tokie skaičiai byloja, kad net ir populiariausių darboviečių durys jauniems žmonėms, neturintiems patirties darbo rinkoje, yra atviros, jei tik jie sugeba įrodyti savo asmenybės ir įvairiose papildomose veiklose įgytų įgūdžių tinkamumą darbo vietai. „Tiesa, ieškantis darbo dažnai studentams koją pakiša tai, kad jų pirmasis kontaktas su darbdaviu įvyksta netiesiogiai – siunčiant jam CV. Atsitinka, kad patirties mažiau turinčio, tačiau puikiomis asmeninėmis savybėmis pasižyminčio studento gyvenimo aprašymas iškart padedamas į krūvelę „Ne”, nes tokias savybes kaip komunikabilumas, charizma sunku atspindėti popieriaus lape, nors darbdaviui jos yra labai patrauklios“, – teigia VU Karjeros dienų projekto vadovė Kornelija Sabeckaitė. Ji taip pat pabrėžia, kad „Vilniaus universiteto Karjeros dienų metu studentams bus suteikiama galimybė parodyti savo sugebėjimus ir asmenines savybes geriausiems Lietuvos darbdaviams, taip išvengiant jų gyvenimo aprašymų gulėjimo ant stalo su daugybe kitų panašių CV.“
Vilniaus universiteto Karjeros dienos – tai vasario 20-kovo 14 dienomis vyksiantis 55-ių įvairaus pobūdžio renginių ciklas. Karjeros dienų metu studentams bus suteikiama galimybė susipažinti su puse šimto geriausių Lietuvos įmonių, kuriose jie potencialiai galės susirasti darbo ar praktikos vietas. Daugiau informacijos apie renginį: www.vu-kd.lt