• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai tai nutinka apie dvyliktuosius metus. Jūsų vaikas vis dažniau užsidaro savo kambaryje, ilgai žiūri į vieną tašką, pasakoja ne viską, ir jums darosi neramu, jog prarandate su juo kontaktą.

REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų šį momentą kyla išsiskyrimo nerimas.

„Mama dažniausiai nusprendžia, kad jos vaikui „kažkas ne taip‟, - sako psichologė psichoterapeutė Aleksandra Sučkova. - Jai net į galvą neateina mintis, jog „ne taip‟ yra jai pačiai.‟

REKLAMA

Išsiskyrimas su „mažu vaiku‟ ir su savo pačios jaunyste - sunkus procesas. Moteris jaučia nerimą, netgi neviltį: „O ką aš darysiu toliau?‟ Dažnai mama netgi ima reikalauti iš vaiko atvirumo: „Papasakоk, aš tave suprasiu, tik nepalik manęs už borto.‟ O vaikas gūžčioja pečiais: „Kas vyksta?‟ Jam kyla kaltės jausmas: „Tikriausiai aš nelabai geras sūnus ar dukra.‟

REKLAMA
REKLAMA

Kokia išeitis? Išmintingi tėvai ramiai žiūri į paaugusių vaikų paslaptis. Užuot tardę, jie sako: „Jeigu norėsi pasikalbėti, žinok, - aš būtinai tave išklausysiu.‟

Kad nekartotų klaidų

Jeigu gyvenimas nesusiklostė taip, kaip norėta, tėvai nerimauja dėl savo negatyvios patirties perdavimo jaunajai kartai. Tačiau juo labiau jie tikina vaiką, kad jo gyvenime viskas turi būti „kitaip‟, tuo didesnė tikimybė, kad šis pakartos tą patį scenarijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paradoksalu, kad prie tokio rezultato priveda ir paties vaiko nusistatymas negyventi kaip jo tėvai.

Jeigu norite, kad atžala nekartotų jūsų klaidų ir užaugtų laimingas, pirmiausiai susirūpinti savo pačių laime. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jūs suvokiate laimę, ar gerai jaučiatės būdami savo amžiaus, ar vertinate gyvenimą.

REKLAMA

„Aš - nevykėlis‟

Dažnas paauglys tvirtina esąs niekam tikęs, mergaitės jaučiasi negražios, per storos, per plonos ir t.t. Tai tipiškas paauglystės amžiaus kompleksas. Šiuo metu visos problemos tampa globalinės: vaikai patys savęs nepriima, atstumia ir jaučiasi vieniši. Kokia išeitis? Tėvai turi duoti pačią sunkiausią pamoką: „Tu ne toks kaip visi, tu - unikalus.‟ O kad galėtum taip pasakyti, reikia patiems atgaivinti savo jausmus ir pojūčius.

REKLAMA

Pirmiausiai priimkite ir pamilkite savo pačių kūną. Kaip jame jaučiatės? Parodykite dukrai, kas yra tikrasis moteriškumas. Sūnui pademonstruokite vyriškumo pamokas.

Jis pradėjo meluoti

Svarbiausia - sužinoti, kodėl tai vyksta. Vaikas saugo jūsų nervus ar tiesiog bijo bausmės? Greičiausiai ir viena, ir kita, nes paprastai vaikai meluoja savisaugos tikslais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt vertėtų atlaisvinti saugos diržus, kuriais esate prisegę atžalą? Parodykite pasitikėjimą, priimkite paauglį tokį, koks jis yra - su visais jo aštriais kampais. Būkite kantrūs ir pasistenkite jį suprasti.

Bėga iš pamokų

Psichologės A. Sučkovos nuomone, 99% atvejų pamokų praleidimo priežasčių reikia ieškoti pačioje mokykloje. Greičiausia ten esama konflikto, apie kurį jūs nežinote. Galbūt būta mokytojų pasisakymų, žeidžiančių savigarbą, priekabių, išankstinio nusistatymo.

REKLAMA

Paaiškinkite vaikui, kad į mokyklą einama žinių, o ne mokytojų įvertinimo. Mokytojai - ne dievai, o tik žmonės, taigi ir jie gali klysti; be to, jie turi savo požiūrį, principų bei silpnybių. Reikia į viską žiūrėti paprasčiau.

Įsimylėjimas

Daugumai tėvų tai nepatinka. Jie bijo, kad atžala pradės per ankstyvą suaugusiųjų gyvenimą, todėl visaip tam priešinasi.

REKLAMA

Dažniausiai tėvai daro dvi esmines klaidas, kurios duoda atvirkščią rezultatą. Pirma - kartodami frazę „Viskas tau baigsis blogai‟, jūs programuojate vaiką paveikdami jo pasąmonę. Antra - dramatizuodami ir panikuodami atstumiate vaiką nuo savęs - jis priverstas jūsų šalintis.

Be to, kad tėvai patys praranda kontaktą su savo įsimylėjusia atžala, jie dar ir praneša vaikui, kad jis yra „blogas, nepadorus‟. Kokio galima tikėtis atsako? Atstumto paauglio agresijos ir pasiryžimo viską daryti „tyčia‟.

Išeitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susėskite jaukioje aplinkoje ir gerdami arbatą pasidalinkite savo patirtimi. Pavyzdžiais papasakokite apie pagarbų, romantišką asistavimą, nupieškite malonių santykių modelį. Ir, žinoma, nepamirškite šventos tėvų pareigos pasikalbėti su paaugliu intymia tema: mama - su dukra, tėvas - su sūnumi.

Patarimai paauglių tėvams:

* Nepanikuokite.

* Nekabinkite etikečių.

* Draudimus paaiškinkite.

* Sakykite kuo mažiau pastabų.

* Nežeminkite - nei žodžiu, nei žvilgsniu, nei intonacija.

Parengė Liana Ambarcumian

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų