• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nėščia nepilnametė. Kas tai? Likimo siųstas išbandymas, o gal neapsakoma laimė anksti pajusti motinystės džiaugsmą? Ką daryti keturiolikmetei, kuri sužino, jog po savimi nešioja gyvybę? Kokį visuomenės (be abejo ir kaimynų bei giminės) spaudimą turės iškęsti šis vaikas, kuris ryšis gimdyti? O kas po to? Ankstyva, džiaugsminga ir pilnavertė motinystė ar didžiulė ateities baimė bei nerimas? Ir galų gale, kas už tai atsakingas? Paauglys, jo tėvai ar pati visuomenė?

REKLAMA
REKLAMA

Per paskutiniuosius 6 metus abortų skaičius tarp nepilnamečių nesumažėjo

Daugelio gydytojų teigimu, nepilnamečių nėštumo atveju retai pasitaiko medicininių problemų ir dėl kūdikio išnešiojimo nereikėtų gąsdintis. Bet jei gimdo itin jauna mergaitė (13 – 14 m.), kurios dubens kaulai yra dar nesusiformavę, neišvengiamos ir komplikacijos. Derėtų nepamiršti, jog jaunoms nėščiosioms reikia labai atidžios priežiūros ir žymiai didesnės pagalbos.

REKLAMA

Tos mergaitės susiduria su dideliais psichologiniais sunkumais – nepilnametė mergaitė pati būdama dar vaikas, tampa atsakinga už naują gyvybę Atsiranda socialinis neužtikrintumas, nepasitikėjimas savimi, nerimas dėl ateities. Gėda tiek prieš save, tiek prieš savo artimuosius.  Kartais atsiranda netgi pasišlykštėjimas pačia savimi. Nemažai gydytojų teigia, jog net ir 18-22 m. moterims nėra pats tinkamiausias amžius gimdyti vaikus. Tam reikia tinkamai subręsti, susikurti tvirtą pagrindą savo gyvenimui.

REKLAMA
REKLAMA

Jei merginos kūnas subrendo, dar nereiškia, kad ji subrendo kaip asmenybė. Jaunimas privalo mokėti elgtis su savo seksualumu. Kaip sakoma, viskam savas laikas. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kasmet gimdo apie 2500 paauglių iki 19 metų amžiaus. Vidutiniškai ketvirtadalis nėštumų paauglystėje baigiasi abortais. Deja, per paskutiniuosius 6-erius metus abortų skaičius tarp nepilnamečių nesumažėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečdalis paauglių visiškai nesisaugo pirmosios sueities metu

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos atliktas tyrimas rodo, kad paauglių žinios apie nėštumo prevenciją arba lytiniu būdu plintančias ligas ir lytinį aktą yra netikslios. Daugiau nei pusė (53 proc.) jaunimo pasitiki lytinio akto nutraukimo metodu, manydami, kad jis apsaugo nuo nėštumo.

REKLAMA

Beveik pusė jaunuolių tiki, kad kontraceptinės tabletės kenkia moters vaisingumui, o trečdalis visiškai nesisaugo pirmosios sueities metu, manydami, jog jokios pastojimo galimybės nėra. Šokiruojantis faktas, jog  beveik pusė jaunuolių tvirtina, kad lytinio akto metu naudojant iš karto du prezervatyvus, užtikrinama geresnė apsauga nuo pastojimo. Kas tai? „Žiaurus“ lytinis neišprusimas? O galbūt noras elgtis ne taip kaip reikia?

REKLAMA

„Nemačiau jokios gyvenimo prasmės“

Viena mergina sutiko pasidalinti savo ankstyvo nėštumo patirtimi. Ji pastojo būdama penkiolikos. Jiedu su vaikinu naudojo lytinio akto nutraukimo metodą, kuris ,kaip vėliau paaiškėjo, nepasiteisino. Visi paauglės draugai, sužinoję, jog ji laukiasi, nusigręžė nuo jos, išskyrus jos tėvus bei draugą. Tiek mokytojai, tiek draugės, tiek visa giminė su panieka ir niekingu gailesčiu žiūrėjo į jos ankstyvą bei neplanuotą nėštumą. Mergaitė buvo apimta didžiulės nevilties. Be abejo, jai kilo minčių ir apie abortą. Bet jos tėvai bei draugas tam labai prieštaravo. Beje, jos draugui tuo metu buvo aštuoniolika metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mergina ryžosi gimdyti. „Tuo metu atrodė, jog griūva visos mano svajonės, ateities planai. Nenorėjau net gyventi. Nemačiau jokios gyvenimo prasmės“ teigė mergina. Negana to, ji susilaukė  ir itin nepalankaus ir nepagarbaus visuomenės požiūrio į ankstyvą motinystę. „Nėštumas buvo labai komplikuotas. Mane pykindavo ištisas savaites. Priaugau daug svorio. Ėmiau nekęsti savęs. Tėvai liepė nueiti pas psichologą. Labai gailiuosi tai padariusi. Psichologas man nė kiek nepadėjo, atvirkščiai, pasijutau dar labiau sugniuždyta. Mane nervindavo pašalinių praeivių žvilgsniai, pirštų badymas į mano apvalėjantį pilvą“ su ašaromis akyse kalbėjo mergina. Bet dabar viskas jau praeityje. Šiuo metu ji augina nuostabią ketverių metukų dukrytę ir yra laimingai ištekėjusi moteris. „Viskas apsivertė, kai pagimdžiau.

REKLAMA

Pirmą kartą paėmusi savo dukrytę ant rankų, suvokiau, jog pasielgiau teisingai. Visos tos patyčios, nerimas, baimė išnyko akimirksniu. Atsirado didžiulė atsakomybė už savo vaiką“ dėstė mergina. Ji yra labai dėkinga savo tėvams bei savo vyrui už palaikymą, rūpestį. Merginos nuomone, visada reikia pasikliauti savo intuicija, artimųjų palaikymu bei nepaisyti svetimų žmonių nuomonės.

REKLAMA

Kažin, ar daug tokių sėkmingų jaunų gimdyvių istorijų yra mūsų visuomenėje? Ar tai tik vienetai, kurių reikia su žiburiu ieškoti? Lietuvos žiniasklaidoje, deja, tie vienetai ir telieka vienetais. Peršasi tokia žiauri išvada, jog nepilnamečiai nėra pakankamai subrendę auginti vaikus. Tad ką daryti? Galbūt vadovautis elementaria tiesa, jog geriausia apsauga yra lytinis susilaikymas?

Austė Jonaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų