Šiandien Vilniuje prasidėjo Europos Komisijos ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos rengiama Jungtinė Europos atominės energetikos mokslinių tyrimų konferencija „FISA2013/Euradwaste’13“. Į ją susirinko apie 500 atominės energetikos ekspertų. Renginį pasveikino eurokomisaras energetikos klausimams Güntheris Oettingeris ir Lietuvos švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.
Ministras D. Pavalkis pabrėžė, kad atominė sauga yra neabejotinas ES prioritetas. Jo įgyvendinimas siekiant aukšto lygio reaktorių saugos, avarijų prevencijos, saugaus atomo naudojimo pramonėje ar medicinoje reikalauja ir novatoriškų, mokslo atradimais grįstų sprendimų.
„Euroatomo“ programa, nuo 2014 m. įsiliesianti bendrą ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020”, ne tik padės spręsti atominės energetikos problemas, bet ir skatins bendradarbiavimą tarp pramonės ir universitetų. „Euroatomo“ programą matyčiau kaip neatsiejamą ES mokslinių tyrimų ir inovacijų politikos mozaikos dalį“, – sakė Lietuvos švietimo ir mokslo ministras.
D. Pavalkis pabrėžė atominės energetikos mokslinių tyrimų naudą vietos, nacionaliniu ar regioniniu lygiu. „Kalbant apie Baltijos regioną, energetinio saugumo tema yra jautri tiek socialiniu, tiek ekonominiu ir politiniu aspektu. Tačiau esu įsitikinęs, kad bendradarbiavimas atominės energetikos mokslinių turimų srityje taikant įvairius instrumentus gali duoti inovatyvių sprendimų“, - kalbėjo D. Pavalkis.
Kaip bendradarbiavimo pavyzdį ministras minėjo MTEP institucijų ir pramonės partnerių Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje iniciatyvą BRILLIANT (angl. Baltic Region Initiative for Long Lasting InnovAtive Nuclear Technologies – Baltijos regiono iniciatyva ilgalaikėms inovatyvioms atominės energetikos technologijoms). Šio projekto tikslas – nustatyti kliūtis atominės energetikos plėtotei ir numatyti priemones joms įveikti; tai padaryti lengviau kooperuojantis, regioniniu lygiu. Spalio 14-17 dienomis Vilniuje vykstančios FISA2013 konferencijos metu bus diskutuojama ES programos „Euratomas“ įsiliejimo į „Horizontas 2020“ programą bei branduolio skilimo mokslinių tyrimų temomis. Ekspertai ir sprendimų priėmėjai aptars branduolinių objektų saugą, pažangios branduolinės sistemos ir kuro ciklus, švietimą ir mokymus, mokslinių tyrimų infrastruktūras ir tarptautinį bendradarbiavimą.
Euradwaste’13 konferencija dėmesį koncentruos į panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo klausimus. Konferencijos metu numatyti vizitai į Ignalinos AE.