Rūtos įkurta aukštakulnių platforma neturi analogų Lietuvoje – ji pirmoji pradėjo vesti aukštakulnių mokymus, kalbėti apie tai, kaip pasirinkti tinkamus aukštakulnius, kaip paruošti juos avėjimui ir pasirūpinti savo pėdų sveikata.
Idėja gimė dar universitete
Pati Rūta aukštakulnius avi nuo pat paauglystės – visada norėjo būti aukštesnė, o aukštakulniai tam puikiai pasiteisindavo, o ir įspūdį kitiems palikdavo, pavyzdžiui, net kursiokai, kol dar nežinojo jos vardo, išskirdavo kaip „tą su aukštakulniais“. Tad nenuostabu, kad ši veikla į jos gyvenimą atkeliavo dėl didelės meilės aukštakulniams.
„Paskutinio skambučio metu klasiokas priėjęs pasakė: „Rūta, merginos nemoka vaikščioti aukštakulniais, turi kažką daryti“. Tąkart tik pajuokavome, pro vieną ausį įėjo, pro kitą išėjo, bet kai 2019 m. įstojau į universitetą, gavome pirmą užduotį – sukurti reklaminį maketą arba lankstinuką.
Grįžusi namo žiūrėjau į savo aukštakulnius ir pagalvojau: ką sugebu daryti geriausiai? Vaikščioti aukštakulniais! Tik kaip man visa tai paversti kažkuo daugiau? Taip gimė pirmasis reklaminis aukštakulnių mokymų moterims lankstinukas.
Tai buvo negirdėta ir dėstytojams, ir kursiokams, o aš taip užsikabinau už šios idėjos, kad kiekvieno semestro metu skirtinguose studijų dalykuose – režisūroje, prodiusavime, finansuose – pristatinėjau aukštakulnių mokymų renginį“, – prisimena R. Stirbytė.
Kiekvieną kartą universitete pristatinėdama šią idėją įvairiais aspektais, Rūta žinojo vieną – viską daro su perspektyva į ateitį, net ir logotipas, kurį dabar naudoja, sukurtas vienam atsiskaitymui. O štai dėstytojui paklausus, kaip mokymus, kurie ateina ir praeina, paversti verslu, sugalvojo – tai puiki veikla mergvakariams. Paskutiniojo atsiskaitymo metu ji jau turėjo nufilmavusi ir reklaminę kampaniją šiai veiklai.
Tik baigusi studijas kurti verslo ji neskubėjo – dar studijuodama įsidarbino komunikacijos specialiste, dirbo su europiniais projektais, tačiau galvoje vis kirbėjo mintis, kad ši idėja negali nueiti veltui – ją būtina įgyvendinti, tik pradžiai koją kišo ir karantinas, tačiau Rūta jo nekaltina, priešingai, net šiek tiek džiaugiasi – turėjo laiko gilinti žinias.
Aukštakulnių platforma sulaukė populiarumo
Lūžio tašku ji vadina praėjusių metų liepos mėnesį, tada nusprendė – metas veikti ir rugpjūčio mėnesį socialiniuose tinkluose paskelbė pirmąjį įrašą, kuriame prisistatė ir plačiau papasakojo, ko imsis. Veikla įsisuko velnišku greičiu – dar neseniai rengusi bandomuosius mokymus, šių metų rugpjūčio pirmąją Vilniuje ji atidarė ir savo studiją.
„Praėjusių metų spalį prasidėjo trečiasis etapas – prisijungė partnerė, gydytoja rezidentė ortopedė-traumatologė Karolina, nes projekto tikslas yra ne tik edukuoti, kaip tinkamai vaikščioti aukštakulniais, bet ir kaip tinkamai juos išsirinkti ir pasirūpinti pėdų sveikata.
Atrodo, kad moterys iš tiesų yra pamiršusios, kad reikia daryti mankštos pratimus, nes moterys labiau linkusios į pėdų deformacijas – skleidžiame žinią, kaip imtis to prevencijos ir užtikrinti, kad aukštakulnių avėjimas būtų atsakingas“, – sako pirmosios aukštakulnių platformos Lietuvoje įkūrėja.
Tiesa, ji pastebi, kad jau kurį laiką aukštakulnius avi vis mažiau moterų, jos teigimu, tai lemia ne viena priežastis – pirmiausia, įsigalėjęs paprastesnis, gatvės stilius, prie kurio derinama komfortiška avalynė, antra, tai lėmė ir gyvenimo būdas, kai visi lekiame, skubame ir verčiamės per galvą, o su aukštakulniais paskubėti vargiai pavyks.
„Bet moterys grįžta prie aukštakulnių avėjimo, dabar ypatingai daug kalbama apie moteriškumą, kaip svarbu viską daryti per lengvumą, sustoti ir pasimėgauti gyvenimu, ne vien bėgti. Dažniausiai tai – 30-45 metų moterys, kurios yra pačiame žydėjime.
Jos dažnai sako, kad su pavydu žiūri į kitas, kurios avi aukštakulnius, o pačios nemoka, bet nori būti pasitempusios, gražios, pasitikinčios savimi, nes iš tiesų yra ką veikti vaikščioti aukštakulniais gražiai ir elegantiškai“, – šypteli R. Stirbytė.
Išties, norint elegantiškai atrodyti su aukštakulniais, nepakanka vien juos apsiauti – vaikštant aukštakulniais svarbus klubų darbas, atpalaiduota pečių juosta, kuri, kaip pastebi Rūta, pas daugelį moterų itin sukaustyta, galiausiai – reikia mokėti dėlioti žingsnius.
Vaikščioti aukštakulniais mokosi ir per mergvakarius, ir per gimtadienius
Ne ką mažiau svarbus ir tinkamas pėdos bei avalynės paruošimas, gerai pasirinkta avalynė – apie tai Rūta kalba ir per individualius užsiėmimus, ir grupėms susirinkus paminėti mergvakario ar gimtadienio.
„Teorinėje dalyje remdamasi moksliniais tyrimais apie pusvalandį kalbu apie aukštakulnio anatomiją, kaip atsirinkti geriausią pagal savo pėdos tipą, iš medicininės pusės kalbame apie dažniausias pėdų deformacijas, pėdų sandarą.
Kai vyksta mergvakaris, darome pėdos paruošimą mankštos pratimais – visada moterims rekomenduoju juos daryti bent 10 minučių per dieną, kad pėda būtų lanksti, ištreniruota. Jeigu mes norime aukštakulnius dėvėti ilgiau, turėdamos stiprius pėdos raumenis su jais galime išbūti bent jau tris valandas.
Tada jau prasideda treniruotė – mokomės klubų darbo, laikysenos, visada padarau vaizdo įrašą prieš ir po, nes pokyčiai būna akivaizdūs. Moterys visą laiką sako: „Kaip sunku vaikščioti su aukštakulniais!“ O galiausiai pasidaro ir „catwalk“ vaizdo įrašą, kad parodytų, jog čia buvo ir ko išmoko“, – pasakojo „Aš Irgi Galiu“ įkūrėja.
Pasitaiko ir skeptiškai nusiteikusių moterų, kurios sako, kad nėra ko mokytis – auniesi aukštakulnius ir eini, tačiau Rūta šypteli, kad dažniausiai šioms ir reikia pasitreniruoti arba peržvelgti spintoje esančius aukštakulnius – Rūta atliko visus namus darbus ir aiškiai identifikavo didžiausias problemas ir sunkumus, atbaidančius nuo aukštakulnių avėjimo.
Pasirodo, dažnai moterys pasirenka savo pėdai nepritaikytus aukštakulnius: pėdos skliautas neatitinka bato išlinkimo, todėl avėjimas būna žymiai skausmingesnis, renkantis tik pagal kainą dažnai nukenčia aukštakulnių kokybė, pasirenkami ne odiniai aukštakulniai, dėl ko labiau prakaituoja pėda, galiausiai, įsigyja vienu dydžiu per mažus ar per didelius aukštakulnius.
„Jei norime avėti dydžiu didesnius aukštakulnius, turime juos tinkamai paruošti pėdų pagalvėlėmis, kad kol pėda nėra ištinusi, galėtume juos patogiai avėti, o kai koja patins – pagalvėles išsiimti“, – aiškino R. Stirbytė.
Tad nenuostabu, kad į Rūtą kreipiasi ir vestuvėms besiruošiančios nuotakos – patikrinama, kurios vietos gali būti probleminės, kur batai gali trinti, jei reikia, pritaikomi vidpadžiai, pagalvėlės, parenkamos reikiamos priemonės, nors pašnekovė neslepia – kartais nuotakoms tenka ieškoti naujų aukštakulnių.
Į ką atsižvelgti renkantis aukštakulnius?
Daugelis moterų taip pat nori kuo aukštesnio kulniuko, kad būtų ne tik aukštesnės, bet ir atrodytų elegantiškiau, tačiau Rūta pažymi, kad plokščiapadėms rekomenduojama avėti aukštakulnius su daugiausiai 4 cm aukščio kulnu, o visoms optimaliausias variantas yra 7,5-8,5 cm aukščio kulnas, kad su bateliais nevirstume į priekį:
„Moterys nežino apie aukštakulnių prekės ženklus, kurie tiktų jų pėdoms, nesvarbu, turinčioms plokščiapėdystę ar platesnę pėdą, dažnai aukštakulnių prisireikia čia ir dabar, todėl dažnai perka pirmus, kurie pasitaiko po ranka arba renkasi internetinėse parduotuvėse, o tikrai ne visose yra aprašyti išmatavimai.
Todėl greitu metu į mūsų studiją atkeliaus aukštakulniai visų pėdų tipams ir stengsiuosi modelius parinkti tikrai unikalius, gražius ir pakankamai geromis kainomis, kad tiktų kiekvienai.“
Dar vienas aspektas, atbaidantis nuo aukštakulnių avėjimo – pėdų prakaitavimas, todėl ji visada pataria, kaip paruošti pėdą, kad ji neslystų bateliuose ir neskleistų nemalonaus kvapo.
Baimę kelia ir tai, kad avint aukštakulnius be proto pavargsta pėdos, skauda kojas, tačiau daugelis pamiršta svarbią taisyklę daryti pertraukas ir su savimi visada turėti batelius pasikeitimui, nesvarbu, tai bus aukštakulniai žemesniu ir platesniu kulnu ar paprasti laiveliai.
„Pertraukos svarbios, kad pėdos pailsėtų. Pavyzdžiui, nuotakos dažniausiai visą dieną būna su aukštakulniais, todėl patariu važiuojant automobilyje išsiauti iš aukštakulnių ir mankštinti pėdą su kamuoliuku, aktyvinti kraujotaką, pratampyti blauzdos raumenis – taip sumažinsime pėdų tinimą, ji ne taip greitai pavargs.
Avint aukštakulnius ir visai nepastebimai galime prasitampyti blauzdas, jeigu sėdime prie stalo, visada galime išsiauti batus, bet daugelis jaudinasi dėl blogo kvapo, todėl su kolege atrinkome priemones, padedančias užtvirtinti, kad pėdos išliks sausos, gaivios ir kvepiančios, papasakoju, kaip paruošti batus, juos dezinfekuoti ir dar nebuvo nė vienos, kuri sakytų, kad priemonės neveikia – dažniausiai moterys sugrįžta nusipirkti dar kartą ir dar paima savo vyrams“, – šypsosi aukštakulnių platformos įkūrėja.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!