naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netikėtai atsiradęs kojų skausmas ne visuomet gali būti tik laikina problema. Vilnietė Greta (tikrasis moters vardas ir pavardė redakcijai žinomas) sako, kad netikėtai atsiradęs ir užsitęsęs kojų skausmas privertė ją ieškoti problemos šaknų. Sužinojusi, kad sutrumpėjo jos Achilo sausgyslė, Greta dabar guodžiasi, kad kuriam laikui į šalį teks padėti aukštakulnius.

Netikėtai atsiradęs kojų skausmas ne visuomet gali būti tik laikina problema. Vilnietė Greta (tikrasis moters vardas ir pavardė redakcijai žinomas) sako, kad netikėtai atsiradęs ir užsitęsęs kojų skausmas privertė ją ieškoti problemos šaknų. Sužinojusi, kad sutrumpėjo jos Achilo sausgyslė, Greta dabar guodžiasi, kad kuriam laikui į šalį teks padėti aukštakulnius.

REKLAMA

„Mėgstu aukštakulnius, visokius, juos galiu avėti ir avėti. Turiu jų daug. Vieną dieną staiga ėmė skaudėti pėdą, galvoju, pasitempiau, gal persisportavau. Mėgstu dar ir bėgioti, tik jau su sportiniais bateliais. Na ir ką, skausmas yra ir yra, nepraeina ir nepraeina.

Lankiausi pas kineziterapeutę, kažkiek padėjo, bet užsirašiau ir pas šeimos gydytoją. Peršvietė koją – nieko nerado, sako, viskas gerai su jūsų pėda, darykite mankštas.

REKLAMA

Praėjo dar 2-3 mėnesiai, išeinu kurį vakarą iš teatro ir imu šlubuoti, nežmoniškai skauda koją, negaliu paeiti. Nutariau šįkart kreiptis jau į ortopedą. Pamatė jis mano pėdas, vėl padarė rentgeną.

REKLAMA

Dėl Dievo meilės, sako, pamažinam aukštakulnių. Ir bėgiojimą pakeiskite į dviratį. Dar specialūs vidpadžiai ir mankštos. Tai, galvoju, grįšiu namo ir apraudosiu savo batelius“, – rašo laišką naujienų portalui tv3.lt atsiuntusi vilnietė Greta.

Achilo sausgyslės sutrumpėjimas – kas tai?

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos ir sporto medicinos centro kineziterapeutė Simona Povelauskienė teigia, kad neretai Achilo sausgyslės sutrumpėjimo bėda atsiranda žmonėms, kurie dirba sėdimą darbą, nešioja netinkamą avalynę, yra fiziškai mažai aktyvūs.

REKLAMA

Tačiau ši bėda, anot jos, gali ištikti ir tuos, kurie daug bėgioja arba žaidžia krepšinį. Pasiteiravus, kas apskritai yra Achilo sausgyslė ir kur ją galime apčiuopti, kineziterapeutė šypsosi, kad tai padaryti yra visai lengva:

„Paprastai Achilo sausgyslė yra nuo kulno iki vidurio blauzdos einanti sausgyslė. Ji yra viena stambiausių žmogaus kūne, be galo tvirta, sudaryta iš kolageninio audinio.

Ši sausgyslė realiai laiko mūsų pėdą, dėka jos galime atlikti šuolius, eiti, bėgti, tūptis ir taip toliau. Ji tarsi viską sugeria ir perduoda jėgas, atlieka sverto funkciją. Apčiuopti šią sausgyslę galime prie pat kulno, palietę jusite ilgą darinį, kuris primins juostą.“

REKLAMA
REKLAMA

Achilo sausgyslės sutrumpėjimas atsiranda tuomet, kai žmogus patiria judesių trūkumą, neišnaudoja pilnos judesio amplitudės. Dažniausiai, kad kažkas negerai, žmogus sužino netikėtai pradėjęs bėgioti, žaisti tenisą, nuvykęs į sporto salę ar paprasčiausiai pašokinėjęs ant batuto.

„Achilo sausgyslės sutrumpėjimas turi įtakos visai judesių kokybei. Jeigu ji yra sutrumpėjusi, tuomet galime mažiau jai suteikti apkrovos.

Sužinoti, kad kažkas yra negerai, galima ir padarius paprastą pritūpimą. Jeigu pritupiant pakeliame kulnus – tai jau yra vienas pirmųjų požymių, kad sausgyslė yra sutrumpėjusi. Taip pat pasireiškia nugaros, klubų problemos.

REKLAMA

Įtakos sausgyslės sutrumpėjimui turi ir anksčiau buvusios traumos – lūžiai, patempimai, ilgą laiką taikyta imobilizacija. Tokios traumos nors ir gali būti trumpalaikės, tačiau jų padariniai lieka ganėtinai ilgam.

Žmonės net nejaučia, kad ilgus mėnesius tam tikrus judesius atliko nepilna amplitude, kad pasikeitė jų mechanika. Per tokį laiką sausgyslė ima trumpėti“, – pasakoja specialistė.

Gydymas ir prevencija

Pasiteiravus, ar aukštakulniai gali būti vienas iš pagrindinių veiksnių, kodėl moterims sutrumpėja Achilo sausgyslė, S. Povelauskienė nelinkusi sutikti su tokiu įsitikinimu:

REKLAMA

„Šios problemos nesiečiau su aukštakulniais, nes moterims yra tikrai kur kas daugiau kitų problemų, kurias išprovokuoja dažnas aukštakulnių avėjimas. Achilo sausgyslės sutrumpėjimas yra daugiau šiuolaikinės visuomenės bėda. Ji aktuali ir intensyviai sportuojantiems, ir tiems, kurių fizinis aktyvumas yra per mažas.“

Tačiau susidūrus su šia problema nereikėtų staiga atsisakyti sporto. Sausgyslės sutrumpėjimas yra būklė, kurią galima koreguoti, pritaikant specialius pratimus, kurie susiję su tempimu, volavimais, mobilumu, rekomenduojama atlikti masažus.

REKLAMA
REKLAMA

„Pritaikius visa tai galime paveikti sausgysles. Prevenciškai galima taip pat mankštintis, atlikti pratimus. Prieš sportuojant derėtų gerai atlikti apšilimą, kad treniruotės metu būtų galima išvengti nereikalingų traumų“, – nusišypso pašnekovė.

Be to, gydymui galimos taikyti ir operacijos, tačiau jos, anot kineziterapeutės Simonos Povelauskienės, skiriamos tik kritiniais atvejais:

„Problema, kuri yra atsiradusi dėl netinkamos avalynės avėjimo ar kitų priežasčių, dažniausiai nėra sprendžiama operacija. Jos paskiriamos tik tuomet, kai tai susiję su anksčiau patirtomis traumomis, genetika.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų