Vaikų sinusitas – kas tai?
Vaikų sinusitas – tai uždegiminė viršutinių kvėpavimo takų liga, galinti paveikti ir vieną, ir keletą sinusų. Sinusai – tai oro pripildytos ertmės kaukolėje, tačiau ir šios ertmės „išklotos“ gleivinėmis, kuriose gali kilti uždegimas. Dažniausios sinusito išsivystymo priežastys – virusinė arba bakterinė infekcija. Taip pat įtakos gali turėti ir alerginiai susirgimai, oro užterštumas, grybeliai, dantų patologija, nusilpusi imuninė sistema, kai kada – anatominės ypatybės. Tokios infekcijos, alerginiai susirgimai bei kitos priežastys trikdo normalią prienosinių ančių ventiliaciją, todėl galima susirgti sinusitu arba prienosinių ančių uždegimu.
Kokie pagrindiniai sinusito simptomai?
Sinusitas vaikams pasireiškia gana įvairiais simptomais bei jų intensyvumu, tačiau keletą jų reikėtų išskirti kaip gana specifinius ir tokius, kurie gali neabejotinai pranešti apie prienosinių ančių gleivinės uždegimą:
- Nosies užgulimas (su gleivių tekėjimu arba be jo), ypač ilgalaikis ir trikdantis normalų kvėpavimą per nosį;
- Galvos ir veido skausmas, kuris gali pasireikšti tam tikrose srityse, pavyzdžiui, aplink nosį, skruostuose, kaktoje. Būdingas ir veido jautrumas bei spaudimo, tempimo ir diskomforto jausmas, ypač aplink akis, dantis, nosį;
- Karščiavimas būdingiausias bakteriniam (tačiau nebūtinai) sinusitui;
- Kosulys yra kitas gana būdingas simptomas, pasireiškiantis vaikų sinusito metu. Gali būti intensyviau kosėjama nakties metu;
- Bendras negalavimas, kuris nėra specifinis sinusito simptomas tačiau dažniau pasireiškia ūminio sinusito atveju.
Kaip vaikams diagnozuojamas sinusitas?
Sinusitą gali diagnozuoti tik gydytojas, atlikęs apžiūrą, surinkęs duomenis apie simptomus ir vaiko savijautą. Tikslesnei diagnozei gali būti atliekamas rentgenologinis tyrimas, nosies ertmių apžiūra specialiais įrenginiais. Gali prireikti kraujo tyrimų, kurie padeda diagnozuoti galimo infekcinio susirgimo kilmę. Lėtinis sinusitas neretai diagnozuojamas magnetinio rezonanso tyrimo metu.
Kaip gydomas vaikų sinusitas?
Vaikų sinusito gydymas priklauso nuo to, kas jį sukėlė. Jei sukėlėjas – virusas, tuomet liga paprastai gydoma simptomiškai, pasitelkiant:
- Jūros vandens purškalus. QUIXX izotoninis Atlanto vandenyno vanduo SOFT, 30 ml – natūralus izotoninės koncentracijos nosies purškalas su alavijų ekstraktu ir Atlanto vandenyno vandeniu, kuriame gausu vertingų mineralų ir mikroelementų. 100 ml yra 28,6 ml Atlanto vandenyno vandens, 71,4 ml išgryninto vandens ir 0,05 g alavijų ekstrakto. Druskų koncentracija yra tokia pat, kaip ir natūrali druskų koncentracija organizme, todėl purškalas švelniai veikia Jūsų nosį. Tai natūrali priemonė, apsauganti ir drėkinanti jautrias nosies sieneles, padedanti tinkamai filtruoti ir drėkinti orą, kurią verta turėti kiekvienuose namuose. Naudojimas: kūdikiams (nuo 6 mėnesių) ir vaikams iki 5 metų: po 1 įpurškimą į kiekvieną šnervę iki 4 kartų per dieną. Vaikams nuo 6 metų ir suaugusiems: 1–3 įpurškimai į kiekvieną šnervę kelis kartus per dieną. Nuo pirmųjų mažylio gyvenimo dienų galima rinktis specialiai kūdikiams pritaikytus QUIXX nosies lašus, kurių galima įsigyti vaistinėse, kitose prekybos vietose ir internetinėse parduotuvėse.
- Nosies gleivinę sutraukiančius lašus ir purškalus, padedančius lengviau kvėpuoti per nosį ir pagerinti prienosinių ančių gleivių drenažą. Jų nereikėtų vartoti ilgiau, nei rekomendavo gydytojas ar vaistininkas, tačiau tai puiki pagalba bent keletą pirmųjų parų, kai nosies užgulimas – pats sunkiausias.
- Vaistinius preparatus nuo skausmo ir karščiavimo – dažniausiai vaikams rekomenduojami paracetamolis bei ibuprofenas.
- Poilsio režimą, vidaus patalpų drėkinimą ir vėdinimą, pakankamą skysčių vartojimą, lengvesnę, bet maistingą mitybą.
- Esant kitoms sinusito priežastims, pavyzdžiui, dantų patologijai, būtina imtis jų sprendimo.
Jei sinusitas yra bakterinės kilmės, gali prireikti antibiotikų, tačiau būtina pabrėžti, kad juos paskiria tik gydytojas ir juos būtina vartoti pakankamai ilgai (dažniausiai bent septynias - dešimt dienų), nors simptomai paprasta pagerėja po kelių parų. Esant alerginiam sinusitui taip pat rekomenduojama kontroliuoti simptomus, kad mažasis pacientas galėtų lengviau kvėpuoti, tinkamai pailsėti nakties metu ir sėkmingai sveikti.
Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!