Senstant nyksta raumenys
Laidos vedėjas A. Unikauskas pasakoja, kad sulaukę 50-ties, kasmet prarandame apie 1 proc. raumenų masės.
„Nykstantys raumenys amžėjant yra toks pat pavojingas reiškinys, kaip ir kraujagyslių, širdies ligos ar vėžys. Jeigu nesiimsime jokių veiksmų, pasekmės bus liūdnos. Visų pirma, padidės traumų tikimybė, be to, mažės kaulų masė. Taip pat ims kamuoti skausmai, padidės cukrinio diabeto rizika ir sulėtės medžiagų apykaita“, – įspėja specialistas.
Išsklaidė dažniausius mitus
Tuo tarpu „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė atkreipia dėmesį, kad sąnariai ir raumenys yra neatsiejami, todėl reikėtų pasirūpinti jais abiem.
„Iš tiesų 24 proc. pasaulio gyventojų turi pažeistą raumenų bei griaučių sistemą. Didžiausia problema yra ta, kad žmonės laiku nesikreipia pagalbos į gydytoją, todėl simptomai įsisenėja ir padėti būna sunku“, – sako vaistininkė.
Dirbdama vaistinėje J. Aleknienė dažniausiai susiduria su trimis mitais susijusiais su sąnariais.
„Pirma – sąnarių problemas turi tik vyresnio amžiaus žmonės. Vis dėlto, tiesa tokia, kad vis daugiau jaunų žmonių, paauglių ir net vaikų susiduria su sąnarių problemomis. Taip yra dėl to, kad mažiau judame ir prasčiau maitinamės. Taip pat sąnarių problemų gali atsirasti dėl genetinių faktorių ar autoimuninių ligų. Antra – kai skauda sąnarius, negalima sportuoti. Iš tiesų, nejudėti yra kenksminga sąnariams. Patiriant skausmą reikėtų rinktis vaikščiojimą, plaukimą, važiavimą dviračiu ir vengti bėgimo, šokinėjimo ar intensyvių sporto šakų. Na ir galiausiai, dažnai manoma, kad sąnarių problemas išduoda skausmas. Iš dalies taip, tačiau yra ir kitų simptomų. Pavyzdžiui, sąnarių traškesys, sąstingis ir panašiai“, – pasakoja specialistė.
Kaip susigrąžinti prarastus raumenis?
Profesorius A. Unikauskas sako, kad geriausiai raumenų auginimui tinka ne pasivaikščiojimai ar kardio treniruotės, o jėgos pratimai. Pavyzdžiui, pritūpimai, sodo darbai, svorių kilnojimas, gumų tempimas ir kiti raumenų jėgos reikalaujantys pratimai.
„Tokiems pratimams reikėtų skirti bent 15 minučių per dieną, 3 kartus į savaitę. Taip pat svarbu palaipsniui didinti krūvį. Na ir žinoma, reikėtų pasirūpinti tinkama mityba. Norint, kad augtų raumenys reikėtų valgyti baltymus – mėsą, varškę, riešutus ir kitus baltymų turinčius produktus“, – pataria laidos vedėjas.
Norintiems išbandyti maisto papildus sąnariams ir raumenims, J. Aleknienė rekomenduoja atkreipti dėmesį į keletą sudedamųjų dalių.
„Pavyzdžiui, manganas labai svarbus kolageno sintezei ir mineralų apykaitai. Taip pat, kiaušinio lukšto membrana. Ši medžiaga itin inovatyvi, o jos nauda sąnariams įrodyta klinikiniais tyrimais. Na ir žinoma nepamirškite hialurono ir kolageno.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!