Išsenka vitaminų ir mineralų atsargos
Profesorius A. Unikauskas pasakoja, kad šaltuoju metų laiku ne tik skurdžiau maitinamės, bet ir daug dažniau susiduriame su virusinėmis infekcijomis bei peršalimo ligomis.
„Žiemą organizmas išnaudoja sukauptas vitaminų ir mineralų atsargas, o to pasekoje atsiranda jų stygius. Apie tam tikrų vitaminų ir mineralų trūkumą dažniausiai įspėja specifiniai simptomai“, – teigia laidos vedėjas.
Vitaminų trūkumo simptomai
A. Unikauskas sako, kad pastebėjus kraują ant dantų šepetėlio, galima įtarti vitamino C trūkumą.
„Vitamino C gausu raugintuose kopūstuose, paprikose, citrusiniuose vaisiuose ir žaliose daržovėse“, – sako profesorius ir primena apie subalansuotos mitybos svarbą.
Pasak „Eurovaistinės“ vaistininkės J. Aleknienės, vitamino A trūkumą išduoda suprastėjusi rega tamsoje, odos ir gleivinių perštėjimas, paraudimas ir sausėjimas. Tuo tarpu vitamino B1 trūkumą išduoda nemiga ir didelis nuovargis.
Kaulų maudimas, skausmas apatinėje nugaros dalyje rodo vitamino D trūkumą. A. Unikauskas pastebi, kad šio vitamino trūksta daugeliui europiečių.
Tuo tarpu esant vitamino E stygiui, pacientai ima skųsti raumenų skausmais ir silpnumu, na, o trūkstant vitamino K1 atsiranda daugiau kraujosruvų, mėlynių, lėčiau sukreša kraujas.
Vaistininkė J. Aleknienė pasakoja, kad esant seleno trūkumui, pacientai dažnai skundžiasi vadinamuoju smegenų rūku – suprastėjusia atmintimi ir sunkumu susikaupti.
„Kai trūksta kalcio, tuomet susilpnėja kaulai, jie tampa gerokai trapesni. Ši problema ypač dažna vyresnio amžiaus žmonių tarpe“, – sako vaistininkė.
„Cinko trūkumą išduoda dusulys“, – teigia A. Unikauskas ir priduria, kad šis simptomas dažniausiai pasireiškia padidinus fizinį krūvį.
Įspėja neužsiimti savigyda
„Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė pasakoja, kad į laboratoriją dažnai atvyksta pacientai, kurie skundžiasi trūkinėjančiais lūpų kampučiais, silpnumu, žydinčiais nagais ar kitais nemaloniais simptomais ir yra įsitikinę, kad jiems trūksta vieno ar kito vitamino
„Nepatariame užsiimti savigyda. Norint sužinoti kokio vitamino trūksta, svarbu atlikti visos vitaminų grupės tyrimus ir tik tada galima nustatyti tikrąją diagnozę“, – pataria specialistė.
Jai pritaria ir „Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė.
„Pajutus nemalonius simptomus patarčiau nebėgti į vaistinę pirkti vitaminų. Visų pirmą vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir išsiaiškinti tikrąsias negalavimų priežastis“, – pabrėžia vaistininkė.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!