Be to, žiemą verta rinktis ne tik juos, mat netrūksta ir mūsų šalyje užaugusių vitaminų kupinų vaisių ir daržovių, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Renkantis tokius nauda įvairiapusė: bus lengviau ir organizmui, ir piniginei.
„Nuo pirmųjų Naujųjų metų dienų dažnas pasižada – maitinsis sveikiau, ekologiškiau ir ekonomiškiau. Savo pažadus įgyvendinti bus nesunku dažniau parduotuvėse renkantis būtent sezonines gėrybes.
Obuoliai, kriaušės, kopūstai, patys įvairiausi šakniavaisiai iš Lietuvos ūkių kuo puikiausiai išsilaiko iki pat pavasario.
Dabar geras metas ir kiek norisi mėgautis įvairiais citrusais, ananasais, vynuogėmis, kitais egzotiniais vaisiais, kurie atkeliauja iš saulėtų šiltų kraštų“, – vardija V. Budrienė.
Vaisių, daržovių asortimentas parduotuvėse itin platus net ir už lango sningant. Kuriais iš jų mėgautis dabar pats laikas, išduos keli kriterijai. Visų pirma, sezoninės daržovės siūlomos ypač patraukliomis kainomis, nes užtikrinama gausi jų pasiūla. Jeigu nesate tikri, verta pavartyti ir leidinį parduotuvėje – jis tampa gera indikacija, kurių gėrybių dabar yra klestėjimo metas.
Į kokias šviežias gėrybes metų pradžioje ypač verta atkreipti dėmesį? Daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė rekomenduoja 5 jų, kurios viduržiemį bus skanios, nebrangios ir padės stiprinti imunitetą. Tuo tarpu tinklo kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi originaliais receptais, kaip visai lengvai iš jų pasiruošti dar neragautų patiekalų.
Citrinos
Tai – didžiosios pagalbininkės ligų metų, kuriose gausu vitamino C ir antioksidantų. Žiemą jos gali sustiprinti imuninę sistemą ir palengvinti peršalimo bei gripo simptomus.
Arbata su citrina ir medumi yra klasika, bet nepamirškite ir kitų itin skanių šių vaisių panaudojimo būdų: derinkite su paukštiena, gaminkite padažus, desertus, o visai nedaug šviežių jų sulčių gali gerokai pagyvinti sriubų, troškinių ar keptų daržovių skonį.
Išbandykite: greitą citrinų kremą. Porcijos: 200 g stiklainis. Gaminimo laikas: 25 min. Reikės: 2 citrinų, 100 g cukraus pudros, 50 g sviesto, 2 kiaušinių.
„Iš citrinų ir išspauskite sultis, ir nutarkuokite žievelę. Ją, sultis, cukrų ir sviestą sudėkite į karščiui atsparų dubenį virš puodo su verdančiu vandeniu. Retkarčiais pamaišykite, kol sviestas ištirps.
Tada nedideliu plakikliu arba šakute įmaišykite išplaktus kiaušinius. Švelniai plakdami ant ugnies virkite mišinį apie 10 min., kol sutirštės kaip kremas. Tuomet jį per sietelį supilkite į švarų ąsotį, tada supilkite į sterilizuotus stiklainius. Laikykite šaldytuve iki 2 savaičių“, – receptu dalijasi G. Urbonavičiūtė.
Saldžiosios bulvės
Lietuviai dar tik atranda šias už Atlanto itin mėgstamas daržoves, o jų pabandžiusieji dažnai įtraukia saldžiąsias bulves į nuolatinį racioną. J. Sabaitienė pasakoja, kad jose gausu skaidulinių medžiagų, vitaminų A ir C bei antioksidantų.
Kepkite saldžiąsias bulves kaip garnyrą, gaminkite iš jų košę, naudokite troškiniams, sriuboms, kad pagamintumėte jaukų žiemos patiekalą. Natūralus jų saldumas net ir gerai pažįstamiems patiekalams suteiks naujų skonių.
Išbandykite: keptas saldžiąsias bulves. Porcijos: 4. Gaminimo laikas: 50 min. (5 min. ruošti ir 45 min. kepti). Reikės: 4 didelių saldžiųjų bulvių, sviesto, druskos, pipirų. Pasirinktinai – priedų, tokių kaip kubeliais pjaustytas avokadas, pupelės, virtos krevetės, mėgstamas padažas, žalumynai ir pan.
„Išmokus saldžiąsias bulves iškepti orkaitėje, tuomet teliks duoti kelią savo fantazijai – jas bus galima įdaryti norimais priedais, nors jos labai skanios kaip garnyras ir vienos pačios, pagardintos tik druska, pipirais ir sviestu. Įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsnių ir išklokite kepimo skardą kepimo popieriumi. Bulves gerai nušveiskite po tekančiu vandeniu ir nusausinkite.
Šakute arba aštriu peiliu pradurkite saldžiąją bulvę keliose vietose, maždaug 5-6 kartus. Taip iš bulvių joms kepant kepant išeis garai. Šaukite į orkaitę ir kepkite 45-60 minučių, priklausomai nuo bulvių dydžio. Kad bulvės jau iškepusios, sužinosite, kai jas bus lengva pradurti šakute. Išimtas iš orkaitės jas šiek tiek atvėsinkite, prapjaukite ir įdėkite norimų priedų į vidų“, – gamybos eiga pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Įvairių rūšių greipfrutai
Pakeiskite savo žiemos rutiną, įtraukdami į kasdienybę ryškių greipfrutų spalvų. Šie vaisiai kupini vitamino C ir medžiagų apykaitą gerinančių medžiagų. O geriausia – yra ne viena jų rūšis, tad galima nesunkiai atrasti mėgstamiausią.
Jeigu įprasti greipfrutai jums rodosi per kartūs, tuomet dairykite į „Pomelo“ – jų skonis yra maloniai gaivus ir saldesnis, pataria vaisių žinovė. Mėgaukitės greipfrutų gabalėliais salotose, įmaišykite juos į kokteilius, spauskite sultis arba tiesiog valgykite kaip gaivų užkandį, kad išnaudotumėte jų naudą sveikatai.
Išbandykite: salotas su greipfrutais, burokėliais ir pistacijomis. Porcijos: 4. Gaminimo laikas: 10 min. Reikės: 4 virtų burokėlių, 1 avokado, 1 greipfruto, saujos kepintų pistacijų, mėgstamų salotų, šlakelio alyvuogių aliejaus, druskos.
„Burokėlius supjaustykite skiltelėmis, šiek tiek pabarstykite druska. Greipfrutų skilteles supjaustykite, pasilikite šiek tiek sulčių salotų apšlakstymui.
Avokadą susmulkinkite kubeliais. Viską dėliokite į lėkštę – žalumynus, ant jų burokėlius, greipfrutus, avokadus, apibarstykite pistacijomis, o jeigu norite – patrupinkite ir ožkos ar fetos sūrio.
Apšlakstykite trupučiu alyvuogių aliejaus ir šiek tiek pasiliktomis greipfrutų sultimis. Pagal skonį įberkite druskos ir pipirų“, – idėją siūlo kulinarijos technologė.
Imbieras
Ši šaknis žiemą ne be reikalo mėgaujasi populiarumu. Imbieras žinomas dėl savo priešuždegiminių savybių, suteikia pikantišką prieskonį karštoms arbatoms, sriuboms, puikiai dera troškiniuose ir ypač – azijietiško stiliaus patiekaluose. Pasinaudokite imbiero universalumu – jis yra tinkamas ingredientas tiek pikantiškiems, tiek saldiems žiemos patiekalams gardinti.
Išbandykite: sojos padažo ir imbiero marinatą. Porcijos: 4. Gaminimo laikas: 10 min. Reikės: ¼ puodelio sojos padažo, 3 šaukštų aliejaus, 3 išspaustų skiltelių česnako, 1 šaukšto tarkuoto imbiero, 1 šaukšto citrinos sulčių, ½ šaukštelio čili dribsnių, svogūnų laiškų.
„Šis marinatas pagyvins įprastinius jūsų mėsos, paukštienos ar daržovių patiekalus – suteiks jiems pikantiškų natų ir ypač tiks Azijos virtuvės įkvėptiems receptams.
Visus marinato ingredientus tereikia sumaišykite nedideliame dubenėlyje. Sudėkite jautieną, vištieną arba kiaulieną ir marinuokite 2-4 valandas.
Beje, patogu tą daryti užspaudžiamame maišelyje – šaldytuve taip bus užimama mažiau vietos, o indų plauti reikės mažiau“, – pataria G. Urbonavičiūtė.
Rauginti kopūstai
Ne visai šviežia gėrybė, bet be jų žiema – ne žiema. Dar nuo seno pamėgti Lietuvoje šaltuoju metų laiku jie kupini probiotikų ir pasižymi žarnyno sveikatą gerinančiomis savybėmis.
Receptų asortimentas platus: jie bus pats paprasčiausias ir gaivus garnyras prie mėsos, paukštienos, žuvies patiekalų ar rytinės kiaušinienės. Jų sriuba yra sušildys ir pasotins visai dienai, o panaudoti troškinyje, salotose ar net sumuštiniuose nustebins nauja skonių gama.
Išbandykite: keptus raugintus kopūstus su obuoliais ir šonine. Porcijos: 6. Gaminimo laikas: 1 val. 15 min. Reikės: 6 riekelių susmulkintos šoninės, 1 kubeliais supjaustyto svogūno, 1-2 kubeliais supjaustytų obuolių, 600 g nusausintų raugintų kopūstų, lauro lapo, druskos, pipirų.
„Didelėje keptuvėje pakepinkite šoninę, kol ji pradės traškėti. Sudėkite svogūną ir kepkite, kol svogūnas taps permatomas. Dėkite obuolį ir dar minutę patroškinkite. Tada laikas raugintiems kopūstams, gerai išmaišykite. Pagardinkite druska, pipirais ir įmeskite lauro lapą.
Perkelkite mišinį į kepimo indą arba skardą, įpilkite ½ puodelio vandens. Uždenkite ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie 60 minučių, įpusėjus kepimui pamaišykite. Jei atrodo sausa, įpilkite dar ¼ puodelio vandens.
Maždaug po valandos obuolys turėtų būti minkštas ir sunkiai pastebimas (jis ištirps raugintuose kopūstuose). Jei reikia, dar paskaninkite prieskoniais ir patiekite“, – pranešime spaudai pasakoja G. Urbonavičiūtė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!