Gydomosios gudobelių savybės pastebėtos dar gilioje senovėje. Šiandien gudobelės – universalus vaistas širdžiai, jų veikimas ištirtas ir įrodytas moksliškai. Iš augalo veikliųjų medžiagų veiksmingiausiais laikomi flavonoidai ir oligomeriniai procianidinai. Pirmieji labiau veikia širdies raumens medžiagų apykaitą, o antrieji – vainikinių arterijų pratekamumą. Taip pat pagerina širdies kraujotaką ir raumens susitraukimus, suderina širdies ritmą, sustiprina jos atsparumą deguonies stokai, mažina periferinių kraujagyslių įtampą. Menopauzės metu gudobelė teigiamai veikia širdies darbą, pašalina galvos svaigimą, dusulį, nemigą. Gudobelių žiedų antpilas ypač naudingas vyresniems žmonėms, kurių kraujagyslės susiaurėjusios, o širdies veikla susilpnėjusi.
Paprastoji pakalnutė
Pakalnutes, kaip širdį raminančią priemonę, žmonės vartoja jau labai seniai, tačiau homeopatijoje šis augalas pradėtas naudoti tik 1881-aisiais. Dažniausiai pakalnutėmis slopinami nervinės kilmės širdies permušimai. Pakalnutės preparatai stiprina širdies susitraukimus, skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina patinimus, todėl skiriami lengvo laipsnio širdies nepakankamumui, širdies neurozėms ir kardiosklerozei gydyti. Pakalnutės su gudobelėmis tinka pagyvenusių žmonių širdies sutrikimams gydyti.
Kalninė arnika
Vaistinės kalninių arnikų savybės minimos jau viduramžių medicinoje. Liaudies medicinoje ir fitoterapijoje arnikos naudojamos įvairiai – kaip vaistas nuo persitempimo, nuovargio ir traumų iki širdies ir kepenų ligų. Kalninės arnikos gerai gydo išemiją. Panašiai kaip gudobelės, jos pagerina širdies vainikinių arterijų kraujotaką, tačiau veikia daug greičiau. Arnikos labai tinka vyresniems žmonėms, kenčiantiems dėl širdies veiklos sutrikimų, pablogėjus širdies raumens veiklai. Homeopatijoje arnikos naudojamos tiek fizinėms, tiek dvasinėms traumoms gydyti. Šie augalai labai naudingi po infarktų, insultų, prieš operacijas ir po jų.
Atlikus mokslinį tyrimą paaiškėjo, kad moterys, per savaitę suvalgančios mažiausiai 140 gramų riešutų, širdies infarktu sirgo 33 procentais rečiau nei tos, kurios riešutų iš viso nevalgė arba valgė retai. Panašūs duomenys gauti ir apklausus vyrus. Kitu tyrimu patvirtinta, kad bent kartą per savaitę riešutų pakramsnojantys žmonės širdies ligomis sirgo 25 procentais rečiau nei jų nevalgę. Jau seniai žinoma apie teigiamą omega-3 riebalų rūgščių poveikį širdžiai. Šių rūgščių gausu graikiniuose riešutuose. Be to, riešutuose esantis vitaminas E gali sumažinti širdies kraujagyslių ir kai kurių piktybinių ligų pavojų. Šio vitamino yra migdoluose, lazdynų, karijų ir bertoletijų riešutuose.
Receptas: 30 gramų smulkiai pjaustytų neprinokusių žalių graikinių riešutų užpilkite litru spirito ir palikite 14 dienų saulėtoje vietoje.
Sergantiems įvairiomis širdies ligomis šio antpilo patariama gerti po 20 lašų tris kartus per dieną 3–4 savaites.
Juodieji serbentai
Juodieji serbentai – puikūs vaistai nuo įvairių širdies ligų. Pasigaminkite juodųjų serbentų antpilo: į puslitrinį butelį suberkite 1–2 žiupsnelius juodųjų serbentų pumpurų, žiedų ir jaunų šakelių su uogomis, užpilkite degtine arba spiritu, užkimškite ir palikite savaitei tamsioje ir šiltoje vietoje nusistovėti. Gerkite po 2–3 šaukštus rytais arba per pietus. Antpilo patariama nekošti, nes tą pačią žaliavą galite užpilti dar du kartus.
Sergantiesiems širdies nepakankamu ir dūstantiems patariama gerti beržų lapų antpilo. Du šaukštelius sausų, susmulkintų beržų lapų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite nusistovėti valandai, tada nukoškite ir įdėkite truputėlį geriamosios sodos. Gerkite po pusę stiklinės tris kartus per dieną.
Melisa, asiūkliai
Jei dažniau plaka širdis, gerkite melisų antpilo. Šaukštą smulkintos melisų žolės užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite pusę valandos nusistovėti, tada nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės tris kartus per dieną prieš valgį. Jei sutriko širdies ritmas, padės dirvinių asiūklių žolės antpilas. Šaukštą dirvinių asiūklių žolės užpilkite dviem stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2–3 valandas nusistovėti, paskui nukoškite. Gerkite po šaukštą 5–6 kartus per dieną. Sutrikusį širdies ritmą reguliuoja ir juodųjų ridikų sultys su medumi – gerkite po šaukštą 2–3 kartus per dieną.
Parengė Jurga Motiejūtė