Jei žmogaus cholesterolio kiekis didelis, tai reiškia, kad jo kraujyje yra per daug riebalinės medžiagos, vadinamos cholesteroliu. Laikui bėgant ši medžiaga ima kauptis kraujagyslėse ir jas užkemša.
Dėl šios priežasties didelis cholesterolio kiekis yra vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių, galinčių sukelti tokius rimtus sveikatos sutrikimus, kaip insultas ir infarktas.
Yra keletas priežasčių dėl kurių padidėja cholesterolio kiekis, viena jų – mityba. Jei mėgstate valgyti maistą, kuriame yra daug sočiųjų riebalų, pavyzdžiui, riebią mėsą, sūrį, sviestą ir ledus, cholesterolio kiekis organizme didės. Tačiau tam tikri maisto produktai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, rašo express.co.uk.
Rosie Martin, „Plant Based Health Professionals“ dietologė papasakojo, kaip sumažinti cholesterolio kiekį koreguojant mitybą. Ji rekomendavo valgyti daugiau šių penkių rūšių maisto produktų.
„Jei valgote daug maisto produktų, kuriuose yra sočiųjų riebalų, kyla didesnė cholesterolio kiekio didėjimo rizika, – aiškino ji. – Tai gyvūninės kilmės produktai, tokie kaip mėsa, sūriai, grietinė ir sviestas, bei itin perdirbti maisto produktai, tokie kaip tortai, sausainiai, pyragaičiai, taip pat daugelis pusfabrikačių ir maisto produktų išsinešimui.“
Cholesterolį mažinantys produktai
Sotieji riebalai gali užblokuoti kepenų receptorius, kurie paima cholesterolį iš kraujo ir jį skaido. Kadangi cholesterolio suskaidoma mažiau, jis ima kauptis ir gali sukelti komplikacijų. Pasak R. Martin, vienas iš būdų sumažinti cholesterolio kiekį – vartoti produktus, kuriuose gausu skaidulų.
Dietologė patarė daugiau valgyti:
- neskaldytų grūdų, pavyzdžiui, avižų ir rudųjų ryžių;
- vaisių;
- daržovių;
- riešutų ir sėklų;
- daug baltymų turinčių mėsos pakaitalų, pavyzdžiui, sojos ir pupelių.
„Cholesterolio kiekis kraujyje gali padidėti, jei vartojate mažai skaidulinių medžiagų turinčių maisto produktų, – toliau aiškino ji. – Skaidulos būdingos tik augaliniam maistui – tai neskaldyti grūdai, pavyzdžiui, avižos ir rudieji ryžiai, vaisiai ir daržovės, riešutai ir sėklos bei daug baltymų turintys mėsos pakaitalai, pavyzdžiui, soja ir pupelės.“
Gausesnis skaidulinių medžiagų vartojimas siejamas su mažesniu kūno svoriu, mažesniu kraujospūdžiu ir mažesniu cholesterolio kiekiu. Valgydami daug ląstelienos turinčio maisto, gaunate ir kitų sveikų komponentų, pavyzdžiui, vitaminų, mineralų ir antioksidantų, todėl mažėja širdies ligų, nutukimo ir 2 tipo diabeto rizika.
Tam tikros skaidulos, pavyzdžiui, avižose ir miežiuose esantis beta gliukanas, žarnyne sudaro gelį, kuris prisijungia prie cholesterolio ir neleidžia jam reabsorbuotis į kraują, todėl mažina cirkuliuojančio cholesterolio kiekį.
Pritarė dietologei
Dietologės rekomendacijoms pritarė ir Harvardo medicinos mokyklos (JAV) ekspertai. Pasak jų, tirpiosios skaidulos žarnyne virsta tirštu geliu, kuris lėtina virškinimą ir cukraus kiekis kraujyje nekyla.
Jos taip pat sulaiko riebalus ir jie neabsorbuojami, o tai mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Tirpiųjų skaidulų šaltiniai yra avižiniai dribsniai, pupelės, lęšiai ir daugelis vaisių. Vartojant pakankamai skaidulų neužkietėja viduriai ir reguliariai tuštinimasi.
Sveikatos priežiūros institucijų rekomendacijose patariama per dieną suvartoti 30 g skaidulinių medžiagų, tačiau manoma, kad dauguma iš mūsų suvartoja tik apie 20 g.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!