REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Metaanalizės, paskelbtos „American Journal of Clinical Nutrition“, tikslas buvo nustatyti ir kiekybiškai įvertinti žaliosios arbatos ir jos ekstrakto poveikį bendrajam cholesterolio kiekiui. Į analizę buvo įtraukta keturiolika tinkamų atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų, kuriuose dalyvavo 1136 asmenys.

Metaanalizės, paskelbtos „American Journal of Clinical Nutrition“, tikslas buvo nustatyti ir kiekybiškai įvertinti žaliosios arbatos ir jos ekstrakto poveikį bendrajam cholesterolio kiekiui. Į analizę buvo įtraukta keturiolika tinkamų atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų, kuriuose dalyvavo 1136 asmenys.

REKLAMA

Nustatyta, kad žaliosios arbatos vartojimas „žymiai sumažino“ bendrojo cholesterolio koncentraciją ir „žymiai sumažino“ MTL (blogojo) cholesterolio koncentraciją, rašo express.co.uk.

Straipsnyje teigiama, kad nors tyrimų analizė parodė, jog žaliosios arbatos gėrimo ar ekstrakto vartojimas žymiai sumažino bendrojo cholesterolio ir MTL cholesterolio koncentraciją, tačiau nepastebėta jokio poveikio DTL (gerajam) cholesteroliui.

Didelis cholesterolio kiekis nesukelia simptomų, todėl apie tai galite sužinoti tik atlikę kraujo tyrimą. Cholesterolio kiekis padidėja dėl riebaus maisto arba antsvorio, taip pat kai kraujyje yra per daug riebios medžiagos, vadinamos cholesteroliu. Todėl pakeitus mitybą, tampant aktyvesniais ir metus rūkyti, cholesterolis gali grįžti į sveiką lygį.

REKLAMA
REKLAMA

Kas dar padeda kovoti su aukštu cholesteroliu?

„Mayo“ klinika teigia, kad keli dietos pakeitimai gali sumažinti cholesterolio kiekį ir pagerinti širdies sveikatą. Taip pat rekomenduojama sumažinti sočiųjų riebalų, kurių daugiausia yra raudonoje mėsoje ir riebiuose pieno produktuose, kiekį.

REKLAMA

Klinika teigia, kad sumažinus sočiųjų riebalų vartojimą gali sumažėti mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio kiekis.

Tyrimo išvadose pažymima: „Omega-3 riebalų rūgštys neturi įtakos MTL cholesteroliui. Tačiau jos turi ir kitų širdžiai naudingų savybių, įskaitant kraujospūdžio mažinimą. Omega-3 riebalų rūgščių yra lašišoje, skumbrėje ir silkėje.

„Mayo“ klinika tvirtina, kad tirpus pluoštas gali sumažinti cholesterolio absorbciją į kraują. Tirpių skaidulų yra tokiuose maisto produktuose kaip avinžiniai, pupos, Briuselio kopūstai, obuoliai ir kriaušės. Išrūgų baltymai, kurių yra pieno produktuose, taip pat gali būti naudingi sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu aktyviai mankštintis

„Tyrimai parodė, kad išrūgų baltymai, vartojami kaip papildas, mažina MTL cholesterolio ir bendro cholesterolio kiekį bei kraujospūdį“, – teigiama tyrimo išvadose.

Taip pat sakoma, kad fizinis aktyvumas gali pagerinti cholesterolio kiekį. Iš tiesų, saikingas fizinis aktyvumas gali padidinti DTL, „gerojo“ cholesterolio, kiekį.

Patariama aktyviai mankštintis bent po 30 minučių penkis kartus per savaitę arba užsiimti energinga aerobine veikla po 20 minučių tris kartus per savaitę.

„The Heart and Stroke Foundation of Canada“ (Kanados Širdies ir insulto fondas) sako: „Venkite stipriai perdirbtų maisto produktų, net jei juose yra mažiau riebalų. Mažai riebus arba dietinis maistas dažnai yra labai kaloringas, jame gausu natrio ir pridėtinio cukraus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai teigia, kad taip pat verta į savo savaitės valgio planą įtraukti daugiau vegetariškų patiekalų, pvz., pupelių, lęšių, tofu ir riešutų, ir „pusę lėkštės užpildyti daržovėmis bei vaisiais“.

NHS nurodo daugybę kitų gyvenimo būdo pokyčių cholesterolio kiekiui sumažinti

Svarbiausia yra sumažinti alkoholio vartojimą. Turėtumėte stengtis negerti daugiau nei 14 vienetų alkoholio per savaitę ir vengti besaikio gėrimo. Galite paprašyti savo šeimos gydytojo pagalbos, jei jums sunku atsisakyti alkoholio.

Gali prireikti vaistų, mažinančių cholesterolio kiekį, jei cholesterolio kiekis nesumažėjo pakeitus mitybą ir gyvenimo būdą.

REKLAMA

Jei esate 40–74 metų amžiaus, cholesterolio kiekį galite patikrinti atlikdami pagal NHS sveikatos patikros programą.

„The British Heart Foundation“ (Britų širdies fondas, BHF) rekomenduoja visiems suaugusiems pasitikrinti cholesterolio kiekį nepriklausomai nuo amžiaus, net jei jie jaučiasi visiškai gerai. Tą turėtų atlikti kas penkerius metus arba dažniau, jei testo rezultatai neatitinka normos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų