Prieš metus Giedrė sulaukė skambučio. Nors tą dieną dėl asmeninių priežasčių moteris stengėsi neatsiliepti į neaiškius skambučius, tačiau tuo metu ji nusprendė pasielgti kitaip ir atsiliepti.
Pareiškė, kad moteris nepasirodė teisme
Atsiliepus telefonu jai prisistatė policijos pareigūnė ir pareiškė: „Kadangi gegužės 11 dieną neprisistatėte į teismą, gavome nurodymą jus priverstinai atvesdinti.“
Vilnietei tuo metu kilo labai daug klausimų – „Kas per teismas? Kur registruotas šaukimas? Kas per byla? Kur protokolas? Kur šaukimas į apklausą?“
„Paprašiau nurodyti adresus, kur buvo siųsti šaukimai. Esu buvusi kaip liudininkė, bet vis tiek prieš teismą į apklausą šaukdavo. Vienas adresas, kurį pasakė pareigūnė buvo man niekada negirdėtas – net neįsivaizduoju, ar kas nors iš gerų pažįstamų gyvena ten.
Kitą adresą pataikė beveik tiksliai ir aš juos pataisiau pridėdama raidelę „A“ prie buto. Galiausiai nepataikė su gimimo data. Metus pataikė, bet mėnesį ir dieną pasakė visiškai kitokius. Ir aš vėl – pataisiau šią informaciją telefonu.
Galiausiai man liepė paruošti dokumentą ir nurodyti buvimo vietą, nes pareigūnai turi privažiuoti patvirtinti tapatybės“, – detales prisimena Giedrė.
Po šio pokalbio moteris labai išsigando – o jei visą savo informaciją ji pasakė ne policijos pareigūnams, o sukčiams? Tačiau po kurio laiko į jos buvimo vietą atvyko žymėtas policijos automobilis, o iš jo išlipo uniformuoti pareigūnai. Nieko įtartino – į sukčius visai nepanašu.
Vos Giedrei priartėjus prie jų automobilio, pareigūnai iškart pasakė, kad kaltinamosios nuotrauka su jos išvaizda visiškai nesutampa. Tačiau jiems buvo labai keista, kodėl sutapo tiek daug duomenų: vardas, pavardė, telefonas, paštas, vyro vardas (byloje nurodytas Andrius ar Audrius). Sutampa net gi antras padiktuotas adresas.
„Dėl šių detalių policija paminėjo, kad man gali tekti atvykti į teismą įrodyti, kad supainiotos tapatybės. Sako: „Jūs nebijokite, jei tai ne jūs, tai greitai baigsis.“ Na tai aišku, kad nebijau, bet mano laikas bus sugaištas.
Tačiau į teismą vis tik važiuoti nereikėjo. Jau kitą dieną paskambino policija ir atsiprašė. Bet teismo pranešimus ir nutartis ėmiau gauti į savo elektroninį paštą, nors ir buvo pripažinta jų klaida.
Rašiau net jiems atgal, kad nebesiųstų laiškų, nes ne aš tas asmuo ir atskleidžiama labai intymi ir asmeninė informacija apie kitą asmenį, kurios aš neturiu nei teisės žinoti, nei iš tikro noriu žinoti“, – tikina moteris.
Giedrė neslepia, jog pirminė reakcija, kai pareigūnė paminėjo, jog ji neprisistatė į teismą ir turi būti jėga atvesdinta šiek tiek išgąsdino. Kai sutapo adresas ir pataikė gimimo metus, moteris ėmė kvestionuoti savo pastarųjų metų elgesį, ar ko neprisidirbo.
„Maža, kuo šiais laikais gali būti apkaltintas. Gal kažką pakomentavau ne vietoje? Viską apgalvojau per milisekundes. Bet kai gimimo mėnesis ir diena nesutapo, kažkaip atėjo ramybė ir iškart suvokiau, kad mane bus sumaišę“, – šypteli.
Po metų sulaukė dar vieno skambučio
Tačiau ilgai ramybe Giedrė džiaugtis negalėjo – po metų jai įvyko panašus nutikimas ir ji vėl sulaukė skambučio iš nežinomo numerio, o atsiliepus išgirdo policijos pareigūnės balsą.
„Ir vėl įvyko sutapimas. Dieną prieš gavau pranešimą apie paskirtą administracinę baudą už KET pažeidimą ir būtent už tą laikotarpį kai vykau į Palangą švęsti su šeima Velykų.
Ir kaip tik po tos baudos paskyrimo man skambina iš Klaipėdos policijos. Vėl šiurpas perėjo, vėl per milisekundę viskas perbėgo iš tos kelionės, mąsčiau ar ko pati nesuprasdama neprisidirbau.
Šįkart pokalbis truko gal kokias 5–7 minutes. Pateiktas ieškinys prieš mano bendravardę ir bendrapavardę už sukčiavimą. Bet manęs tiesiog paklausė ar esu atsidariusi sąskaitą „Papaya“ banke.
Na, mano žiniomis, turiu tik dvi sąskaitas labiau žinomuose bankuose ir apie „Papaya“ pirmąsyk girdžiu, kad iš viso toks bankas egzistuoja.
Pokalbis realiai tik tuo ir pasibaigė. Trumpai pasakė, jog buvo pervesti pinigai į „Papaya“ banko sąskaitą mano vardu, tad jei atmintis nesumeluoja, anot pareigūnės, be manęs dar dvi įtariamosios egzistuoja“, – antrąjį įvykį prisimena Giedrė.
Moteris teigia, kad šia istorija nori perspėti visus, kad atsargiau atskleistų savo asmeninės detales, nes sukčiai galėjo tokiu subtiliu būdu iš jos išgauti informaciją.
„Aš jau pati turiu patirties ir nesidalinu savo asmenine informacija su bet kuo, tačiau išgirdusi, kad skambina policijos pareigūnai, atrodo visai nepagalvojau, kad tai gali būti ir sukčiai. Mano laimei, šis scenarijus neišsipildė. Būkite atsargūs“, – įspėja Giedrė.
Policijos komentaras
Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į Policijos departamentą dėl šios ir panašių situacijų, tačiau statistikos apie tokius sutapimus/sumaišymus jie neturi, o pavienių atvejų pasitaiko.
„Dažniausiai tokios situacijos susiklosto, kuomet teisės pažeidimus padarę asmenys prisistato kitais asmenimis. Tokiais atvejais sukčiaujantys pažeidėjai gana neblogai žino asmenų, kuriais jie prisistato, asmens duomenis, gimines, kitokią specifinę informaciją.
Gali būti ir tokių sutapimų, kuomet yra du skirtingi žmonės su vienodais vardais, pavardėmis ir netgi gimimo datomis, tik asmens kodo skaičiai skirtingi.
Visais atvejais, tikrieji pažeidėjai būna nustatyti ir jiems tenka atsakyti už padarytus nusižengimus bendra tvarka“, – komentuoja Policijos departamento atstovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!