Skelbiami populiariausi vardai Lietuvoje: 1 vardas šovė į favoritų viršūnę

Kūdikio besilaukiančioms šeimoms laukimo laikotarpis yra itin gražus ir prasmingas. Tačiau neretai vieniems tikru galvos skausmu tampa sprendimas, kokį vardą suteikti vaikui, kai kiti jau seniai yra sugalvoję, kokiu vardu pavadins naujagimį.

Kai kurie idėjų, kokį vardą suteikti vaikui, ieško įvairiose knygose, kiti semiasi idėjų iš filmų ar serialų, o dar kiti atsižvelgia į vyraujančias vardų madas. Registrų centras paskelbė 2021 metų trijų ketvirčių (2021 sausio 1 d.-2021 rugsėjo 30 d.) populiariausių vardų sąrašą.

Registrų centro duomenimis, per tris šių metų ketvirčius išryškėjo vardai favoritai: mergaičių tarpe pirmauja Liepa, Emilija ir Amelija, o berniukų – Markas, Jokūbas ir Dominykas.

Per devynis metų mėnesius, populiariausias mergaitiškas vardas yra Liepa – tokiu vardu pavadintos 184 naujagimės. Įdomu, kad per 2021 metų pirmąjį pusmetį Liepos vardas buvo vos 8 vietoje (67 naujagimės). Berniukų tarpe populiariausias vardas išlieka Markas, pirmavęs ir pirmojo pusmečio statistikoje. Per devynis šių metų mėnesius Marko vardas suteiktas 244 naujagimiams.

Mergaičių vardų dešimtuke nuo Liepos mažai atsilieka ir Emilijos vardas, esantis antroje vietoje: nuo metų pradžios iki rugsėjo 30 dienos gimė 179 Emilijos. Šis vardas pirmąjį pusmetį puikavosi 3 populiariausių vardų sąrašo vietoje. Trečiojoje vietoje – iš pirmosios vietos pasitraukęs vardas Amelija, kuriuo pavadintos 177 mergaitės.

Toliau, kaip ir pirmojo pusmečio populiariausių vardų statistikoje, antroje ir trečioje vietose išlieka tie patys berniukų vardai – antroje vietoje puikuojasi Jokūbas, šiuo vardu pavadintas 221 berniukas. Už Marko ir Jokūbo rikiuojasi vardas Dominykas, nuo sausio 1-osios iki rugsėjo 30-osios šiuo vardu pavadinti 200 naujagimių.

Populiariausių berniukų vardų TOP dešimtukas:

Markas – 244

Jokūbas – 221

Dominykas – 200

Benas – 199

Matas - 199

Herkus - 187

Nojus - 184

Lukas - 177

Jonas - 164

Emilis – 162

Populiariausių mergaičių vardų TOP dešimtukas:

Liepa - 184

Emilija - 179

Amelija - 177

Lėja - 166

Gabija - 158

Luknė - 155

Sofija - 153

Kamilė - 133

Austėja - 123

Ema – 121

Kokių klaidų nekartoti, kai renkame vaikui vardą? 

Šiais laikais tėvai skiria daug laiko ir pastangų, kad išrinktų vardą naujagimiui. Svarbu žinoti keletą dalykų, kurie padės išrinkti vardą. Tai dažniausios klaidos, kurias daro tėvai, rinkdami savo vaikui vardą. 

1. Atmeta patikusį vardą, nes jis nepatinka draugams arba šeimos nariams. Tikriausiai pastebėjote, kad dažnai visi pradeda patarinėti ir siūlyti vardus, tačiau atminkite, kad jeigu atmesite vardą, kuris patiko jums, bet nepatiko artimiesiems, galite gailėtis visą gyvenimą. 

REKLAMA

2. Nepasirenkate mėgstamo vardo, nes jis yra tarp populiariausių vardų šalies statistikoje. Žmonės mėgsta stebėti, kaip keičiasi populiariausi vardai bėgant metams. Būsimi tėvai neretai pamatę tokius sąrašus atsisako mėgstamo vardo, nes jis yra per daug populiarus. Tačiau ar iš tikrųjų verta dėl tokios priežasties atsisakyti vardo, kuriuo norėtumėte vadinti savo vaiką?  3. Per daug gilinamasi į vardo reikšmę. Ar svarbu, kad vardas senovės romėnų kalboje reikš „garbinga“, „mylima“ ir panašiai, jeigu šiuolaikiniame kontekste tas vardas gali turėti neigiamų atspalvių?  

4. Vaiko vardas sutampa su prekės ženklu. Vadinti vaiką Porche ar Chanel tikrai nebus gera mintis, rašoma nameberry.com.  

5. Pasiduodama šeimos spaudimui pasirinkti tradicinį vardą. Šeimos mėgstamas vardas ar vardas, atspindintis jūsų etninį ar religinį paveldą, gali būti nuostabi dovana, kurią galite perduoti vaikui, tačiau tik tuo atveju, jei tai yra jūsų, o ne giminių pasirinkimas.  

6. Neišsiaiškinate priežasties, kodėl jūsų partneris ar jūs norite suteikti vaikui mėgstamą vardą. Pernelyg dažnai poros įsitraukia į kovą dėl mėgstamiausių vardų, tačiau nekalba apie priežastis, dėl kurių jiems patinka tie vardai. 

7. Įsivaizduojate, kad galite užkirsti kelią pravardėms. Net jeigu renkatės trumpą vardą, jūsų vaikas vis tiek gali turėti ne vieną pravardę, kuri bus padaryta iš vardo.  

8. Atsiminkite, kad ir suaugęs vaikas turės gyventi su jūsų išrinktu vardu. Galbūt deminutyvinis vardas ir tinka vaikui, tačiau suaugusiam žmogui gali trukdyti. Portalas momspresso.com išskiria dar vieną dažną klaidą ir ragina tėvus jos nekartoti. Tai mirusių giminaičių vardų davimas naujagimiams.   Pasak jų, taip ne tik išreikštumėte pagarbą mirusiajam, bet tai turėtų įtakos ir paties vaiko jausmams ir emocijoms.   Kiekvienas vaikas į pasaulį ateina unikalus. Kai pavadinate vaiką kieno nors garbei, dažnai slapčia tikitės, kad jis ir elgsis, kaip jūsų mylėtas žmogus, todėl galite neleisti vaikui atsiskleisti. Greitai pastebėsite vaiko panašumus su mirusiu artimuoju, tačiau taip bus todėl, kad jūs norite rasti tą panašumą.  Tokio poelgio šalutinis poveikis gali būti depresija, nes vaikas gali nesijausti toks mylimas, kaip tas, kurio vardu buvo pavadintas, arba nuolat jaustis jo šešėlyje.


Rašyti komentarą...
I
Isvada
2021-10-19 14:37:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nuo ameliju ir emiliju tai jau net vemt vercia (taip nuvalkiota, kaip kazkada Rasos, Daivos ir Jolantos).
Atsakyti
-25

L
Laiminga
2021-10-19 14:46:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Liums, kad mano mažių vardai nepatenka į sąrašą, bent nebus klasėje tokių po tris tokiais vardais:)))))
Atsakyti
-6

M
Mano anūkai lietuviai, o ne Markai
2021-10-19 20:42:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
@Laiminga O mano anūko Martyno klasėje du Martynai, anūkės Gabijos trys Gabijos ir nieko tokio
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (51)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų