• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak sveikatos ekspertų, Lietuvoje vitamino D  trūkumas – ne išimtis, o taisyklė. Ypač šaltuoju metų laiku šio svarbaus vitamino stygių patiria net iki 80 proc. visų gyventojų. Vis dėlto, nepakankamai žmonių žiūri į šį stygių rimtai ir vartoja reikiamus papildus.

Pasak sveikatos ekspertų, Lietuvoje vitamino D  trūkumas – ne išimtis, o taisyklė. Ypač šaltuoju metų laiku šio svarbaus vitamino stygių patiria net iki 80 proc. visų gyventojų. Vis dėlto, nepakankamai žmonių žiūri į šį stygių rimtai ir vartoja reikiamus papildus.

REKLAMA

Vaistininkas Rimvydas Blynas įspėja: ignoruoti simptomų nevalia, nes ilgalaikis vitamino D trūkumas gali rimtai paveikti sveikatą.

Vitamino D trūkumas – tyli rizika sveikatai

„Vitamino D trūkumas Lietuvoje yra labai dažnas reiškinys, ypač šaltuoju metų laiku“, – teigia vaistininkas R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, tai lemia mūsų krašto klimato sąlygos – nuo spalio iki balandžio šiame regione saulės spindulių tiesiog per mažai, kad organizmas pasigamintų pakankamą kiekį vitamino D.

REKLAMA

Net ir vasarą daugelis žmonių per mažai laiko praleidžia lauke, o būdami saulėje naudoja apsauginius kremus, kurie blokuoja UV spindulius.

Jie, pasak eksperto, nors ir apsaugo nuo neigiamų saulės padarinių odai, taip pat sumažina įsisavinamą vitamino D kiekį.

Pasak R. Blyno, vitaminas D organizme atlieka kur kas daugiau nei tik „saulės vitamino“ funkciją. Jis svarbus kalcio įsisavinimui, kaulų tvirtumui, imunitetui, raumenų veiklai ir net nuotaikos reguliavimui.

REKLAMA
REKLAMA

Ilgalaikis trūkumas gali padidinti osteoporozės, širdies ligų, diabeto ar autoimuninių sutrikimų riziką. Kai kurių tyrimų duomenimis, jis net siejamas su tam tikromis vėžio formomis.

Kaip atpažinti, kad organizmui trūksta vitamino D?

Pasak eksperto, pirmieji vitamino stygiaus simptomai dažnai būna apgaulingi ir nespecifiniai.

„Vienas iš pirmųjų požymių – nuolatinis nuovargis ar energijos trūkumas, nepaisant pakankamo poilsio“, – aiškina R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali pasireikšti depresijos epizodai, dirglumas, raumenų skausmas ar net plaukų slinkimas. Dėl susilpnėjusio imuniteto žmogus gali dažniau sirgti peršalimo ligomis ar kitomis infekcijomis.

Nors įprasta manyti, kad vasarą galima pasikrauti vitamino D atsargų visiems metams, praktika rodo ką kita.

Teoriškai užtenka 10–20 minučių tiesioginės saulės spindulių kasdien, tačiau realybėje žmonės dirba patalpose, dengiasi nuo saulės ar naudoja apsauginius kremus.

REKLAMA

„Vyresnio amžiaus žmonių oda apskritai nebegamina tiek vitamino D, kiek jaunystėje, todėl net vasarą jų organizme jo gali dar labiau trūkti“, – pabrėžia vaistininkas.

D2 ar D3 – kurį pasirinkti?

Vitamino D yra dvi pagrindinės formos – D2 ir D3. R. Blynas aiškina, kad D3 (cholekalciferolis), kuris natūraliai gaminasi žmogaus odoje veikiant saulei, yra geriau pasisavinamas nei D2. Dėl šios priežasties dažniausiai rekomenduojama rinktis būtent D3 formos papildus.

REKLAMA

Paklaustas, kokia vitamino D papildų dozė turėtų būti vartojama per dieną, R. Blynas teigia, jog nėra vieno universalaus skaičiaus:

„Dozė turi būti pritaikyta individualiai – pagal kraujo tyrimo rezultatus, kūno svorį, amžių ir gyvenimo būdą.“

Taip pat vaistininkas pabrėžia, kad vitaminą D reikėtų vartoti su daugiau riebalų turinčiu maistu – taip jis geriau įsisavinamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per didelės dozės – pavojingos

Nors vitaminas D daugeliui atrodo nekaltas papildas, vaistininkas įspėja – vartojant labai dideles dozes be kontrolės galima ir perdozuoti.

„Kadangi tai riebaluose tirpus vitaminas, jo perteklius kaupiasi organizme ir gali sukelti hiperkalcemiją – būklę, kai kraujyje padidėja kalcio kiekis. Tai sukelia pykinimą, galvos skausmus, inkstų pažeidimus“, – aiškina R. Blynas.

REKLAMA

Todėl, pasak jo, bent kartą per metus būtina atlikti kraujo tyrimą ir nevartoti didelių dozių nepasitarus su gydytoju arba vaistininku.

Kam būtina vartoti vitaminą D papildomai?

Vaistininko teigimu, nors vitaminas D būtinas visiems, vis dėlto yra kelios žmonių grupės, kurioms papildomas šio papildo vartojimas yra išskirtinai svarbus. Tarp jų – kūdikiai ir maži vaikai, senjorai, nėščiosios bei žindančios moterys.

REKLAMA

Taip pat papildų dažnai reikia žmonėms, kurie įprastai vengia saulės, kasdien dirba uždarose patalpose, gyvena kraštuose, kur mažiau natūralios saulės šviesos, arba tiems, kurie laikosi vegetariškos ar veganiškos dietos.

Vaistininkas R.  Blynas pabrėžia: „Svarbiausia – neperžengti rekomenduojamų normų ir bent kartą per metus atlikti vitamino D koncentracijos kraujyje tyrimą.“

Anot jo, tik taip galima užtikrinti, kad organizmas gauna būtiną kiekį šio gyvybiškai svarbaus vitamino – ir išvengti nemalonių pasekmių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų