Pagal Jungtinės Karalystės Civilinės metrikacijos biuro duomenis, nors tėvai paprastai turi teisę pasirinkti savo vaikams bet kokius vardus, tam tikros taisyklės užtikrina, kad kai kurie vardai niekada nebus įrašyti į gimimo liudijimą.
Kokie yra šių taisyklių tikslai? Pagrindinis tikslas – apsaugoti vaikus nuo galimos skriaudos, pajuokos ar painiavos bei užtikrinti, kad oficialūs dokumentai būtų aiškūs ir standartizuoti, teigiama mirror.co.uk.
Kokie vardai iš tikrųjų draudžiami?
Jungtinė Karalystė neskelbia oficialaus uždraustų kūdikių vardų sąrašo, tačiau tai nereiškia, kad taisyklių nėra. Civilinės metrikacijos biuras patvirtina, kad vardai gali būti atmesti, jeigu jie:
- Įžeidžiančios kalbos ar nepadorūs;
- Turi simbolių, skaičių ar skyrybos ženklų;
- Yra per ilgi arba sunkiai ištariami;
- Gali klaidinti, pavyzdžiui, tokie vardai kaip „Karalius“ ar „Daktaras“;
- Yra laikomi netinkamais arba prieštarauja viešajai tvarkai.
Paprastai tariant, jei vaikas gali būti išjuoktas, tyčiojamasi iš jo ar supainiojamas su medicinos specialistu, tokie vardai bus uždrausti.
Jungtinėje Karalystėje buvo keletas garsiai nuskambėjusių atvejų, kai kūdikių vardai buvo atmesti. Tarp jų buvo:
* „Cianidas“ (angl. cyanide – nuodinga cheminė medžiaga) – uždrausta dėl tiesioginės sąsajos su nuodais;
* „Marsietis“ – atsisakyta dėl susirūpinimo, kad iš jo bus tyčiojamasi;
* „Karalius“ – atmestas, nes gali būti supainiotas su titulu;
* „Princesė“ – taip pat uždrausta, nes sudaro klaidinantį įspūdį.
Jungtinės Karalystės Civilinės metrikacijos biuro interneto svetainėje rašoma: „Nors oficialaus uždraustų vardų sąrašo neturime, kiekvieną paraišką vertiname atskirai, o vardai, galintys pakenkti vaikui ar suklaidinti, greičiausiai bus atmesti.“
Jungtinė Karalystė nėra vienintelė šalis, griežtai stebinti kūdikių vardų tendencijas. Kitos šalys, tokios kaip Naujoji Zelandija, Vokietija ir Islandija, taip pat nustatė panašias ribas.
Naujojoje Zelandijoje uždrausti tokie vardai kaip „Liuciferis“, „4Real“ ir „Analas“, o Vokietijoje uždrausti tokie vardai kaip „Adolfas Hitleris“ ir „Osama bin Ladenas“.
Dvyniai, pavadinti „Cyanide“ ir „Preacher“
Viena iš didžiausių Jungtinėje Karalystėje diskutuojamų kontroversijų buvo susijusi su motina, kuri savo dvynius norėjo pavadinti „Cyanide“ ir „Preacher“ (liet. pamokslininkas). Nors teismai leido pavadinti vieną vaiką „Preacher“, vardas „Cyanide“ buvo uždraustas.
Jungtinės Karalystės Civilinės metrikacijos biuras teigė, kad šis sprendimas buvo priimtas dėl to, jog „cianidas“ pirmiausia žinomas kaip mirtinas nuodas, todėl buvo laikomas „netinkamu ir žalingu“.
Jei Bendrasis registrų biuras arba vietos registratorius atmeta kūdikio vardą, tėvai turi pasirinkti kitą vardą. Gimimo liudijimas ir net pasas nebus išduodami, kol nebus pasirinktas teisėtas vardas.
Jungtinės Karalystės Civilinės metrikacijos biuras įspėja, kad net ir po registracijos vardai, kurie pažeidžia taisykles, gali būti užginčyti teisme, ypač jei jie turi įtakos vaiko gerovei.
Kaip pasirinkti teisėtą ir unikalų vardą?
Norint laikytis įstatymų, Jungtinės Karalystės Civilinės metrikacijos biuras pataria tėvams:
- Vengti įžeidžiančios ar grubios kalbos;
- Nenaudoti simbolių ar skaičių;
- Pasirinkti trumpus ir lengvai ištariamus vardus;
- Vengti oficialių titulų, tokių kaip „lordas“ ar „seras“.
Jei nesate tikri, „Deed Poll Office“ siūlo daug šaltinių ir pagalbos, kad padėtų tėvams priimti teisingą sprendimą.
Nors Jungtinė Karalystė išlieka gana liberali kūdikių vardų pasirinkimo atžvilgiu, kai kurie apribojimai vis tiek galioja. „JK Deed Poll Office“ ekspertai teigia, kad šie apribojimai yra taikomi siekiant apsaugoti vaikus nuo žalos ir užkirsti kelią chaosui oficialiuose dokumentuose. Taigi, jei ketinate pasirinkti savo kūdikiui unikalų vardą, pirmiausia įsitikinkite, kad jis yra teisėtas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!