Apie tai, kokiais maisto produktais ir kokiomis veiklomis galima sustiprinti savo imunitetą rudens sezonui papasakojo „ID clinic“ ir „Health Optimizing Vilnius“ klinikose dirbanti šeimos gydytoja Agnė Misiūtė, kuri taip pat dalijasi sveikatos priežiūros patarimais socialiniame tinkle „Instagram“ (@agnemiss).
Dažniau sergama
Artėjantis ruduo daugelis gąsdina, mat šio sezono metu padaugėja užsikrėtimų įvairiais virusais ar kitomis ligomis. Tad besikeičiantys metų sezonai išties gali turėti rimtos įtakos sveikatai.
Padažnėjusius susirgimus rudens metu lemia keli veiksniai. Pasak šeimos gydytojos, visų pirma, rudens metu ima svyruoti oro temperatūra, dėl ko kūnui yra sukeliamas papildomas stresas.
Pasak jos, rudenį dažnai nutinka taip, kad rytais ir vakarais oras būna vėsus, o dienos metu norisi nusirengti viršutinius drabužius, nes karšta.
„Žmonės daugiau laiko praleidžia patalpose, o ne lauke, ima mažiau vėdinti patalpas, kuriose būna. Tereikia vieno žmogaus, kuris yra užsikrėtęs virusu, ir tuomet žaibiškai gali susirgti visi“, – pastebėjo A. Misiūtė.
Dar vienas rodiklis – pasikeitęs gyvenimo ritmas rudens metu. Šeimos savo vaikus tuomet išleidžia į darželius ar į mokyklas, o iš ten vaikai parsineša ligas.
„Dažniausiai tada tėvams prasideda sloga ir panašūs susirgimai, tačiau kartais gali būti ir rimtesnių sveikatos sutrikimų“, – sakė ji.
Tokie sezoniniai pasikeitimai, be kita ko, atneša daug streso, o anot šeimos gydytojos, stresuojant žmogaus imunitetas silpsta: „Atėjus rudeniui, padaugėjus stresui sutrinka miegas ir gali suprastėti mityba. Tai taip pat svarbūs veiksniai.“
Maisto produktai imuniteto stiprinimui
Vienas iš būdų sustiprinti savo imunitetą – tinkamos mitybos pasirinkimas. Dėl to šeimos gydytoja įvardijo kelis maisto produktus, kurie gali padėti atstatyti nusilpusį imunitetą.
Visų pirma, pasak jos, svarbu gauti pakankamai vitaminų ir mineralų iš savo maisto. Jie padės paskatinti organizmą aktyviau kovoti su ligomis.
„Žmogui būtų idealu visus metus gauti pakankamai omega 3 riebalų rūgščių iš tvenkiniuose plaukiojančios žuvies, mažų atlantinių žuvyčių ar jūros dumblių“, - akcentavo ji, pridėdama, kad jeigu to negalima gauti iš mitybos, tuomet galima vartoti papildus.
Dar vienas svarbus aspektas – gauti pakankamai skaidulinių medžiagų iš vartojamo maisto. Anot A. Misiūtės, tai turėtų būti bent jau 30 gramų per dieną.
Tiesa, ji papildė, kad gramais skaidulas skaičiuoja mažai kas, dėl to svarbu bent jau atkreipti dėmesį į tai, kas dedama į lėkštę.
„Svarbu valgyti daug vaisių ir daržovių, galima valgyti ir uogas. Daug naudos teikia salotų lapai, ropės, saldžiosios bulvės, morkos, burokėliai, raudonieji kopūstai, raudoni svogūnai.
Sakoma, kad raudoni produktai savyje turi daugiau antioksidacinių medžiagų, todėl raginama jų vartoti daugiau“, – paaiškino pašnekovė.
Žinoma, nereikėtų pamiršti ir arbatų. Pasak gydytojos, tai – raktas į sveikatą, kuris gali pagelbėti sustiprinti save.
Anot jos, į savo gėrimų meniu galima įtraukti imbiero, imbiero ir ciberžolių arbatas. Taip pat galima gerti čiobrelių, medetkų ar ramunėlių arbatas.
„Visgi, reikia žinoti, kad nėštumo metu ar vartojant, pavyzdžiui, kraują skystinančius vaistus nereikėtų piktnaudžiauti tam tikromis arbatomis. Tad svarbu dėl to pasitikslinti su gydytoju“, – sakė ji.
Kiti būdai imuniteto stiprinimui
Be mitybos taip pat yra būdų imunitetui sustiprinti. A. Misiūtė pasakojo, kad jeigu žmonės laikytųsi tiek mitybos rekomendacijų, tiek kitų sveiko gyvenimo būdo rekomendacijų, tuomet būtų galima neprastai sustiprinti save.
Visų pirma, ji akcentavo fizinį aktyvumą. Pasak šeimos gydytojos, net nedidelis kasdieninis fizinio aktyvumo kiekis leidžia sustiprinti imunitetą. Vasarą tai daroma dažniau, mat oras tam palankus, tačiau rudens ir žiemos sezonais tai primirštama.
Taip pat rekomenduojama stengtis palaikyti stabilų miego režimą. „Idealiu atveju, reiktų nueiti miegoti 22 valandą, tačiau visuomet pacientams siūlau bent jau pasistengti užmigti iki vidurnakčio.
Taip pat reiktų kasdien išmiegoti po 7-8 valandas, tuomet galima palaikyti stiprų imunitetą, tai padeda kovoti su stresu.“
Dar viena šeimos gydytojos rekomendacija – užsiimti savo hobiu po darbo. Anot jos, teigiamos emocijos padeda palaikyti emocinę pusiausvyrą. Dėl to ji siūlo po darbo dažniau užsiimti mėgstama veikla, leisti laiką su draugais ar kitais bendruomenės nariais.
Galiausiai, A. Misiūtė patarė profilaktiškai išsitirti. „Kartas nuo karto vis reiktų pasižiūrėti, kaip kraujas, ar pakanka geležies atsargų, ar pakanka vitamino D.
Jeigu jaučiamas nuovargis ar kiti negalavimai, vertėtų pasitikrinti skydliaukės veiklą.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!