Netekti laisvės – netekti galimybės augti ir tobulėti. Vergija ne tik žemina tautos vardą, bet menkina jos valią ir dvasią. Lietuvių tautos laisvė išpirkta tauriausių Lietuvos žemės vaikų gyvybėmis.
Mes šiandien lenkiame prieš juos galvas ir, gėrėdamiesi jų žygiais, visam pasauliui skelbiame: niekada nebevergausime ir visomis jėgomis ginsime Tėvynės laisvę.
Tikrąjį lietuvių tautos ryžtą ir pasiaukojimą parodė 1991 m. Sausio 13-osios įvykiai. Jie pareikalavo nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeisti, 14 žuvo. Tai – Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas, Algimantas Petras Kavoliukas, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus, Vytautas Koncevičius.
Vyriausybė – už paramą nukentėjusiųjų sausio 13-ąją šeimoms atnaujinant daugiabučius
Naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė, kad vyriausybė iš esmės pritarė dviejų Seimo narių siūlymui suteikti teisę į valstybės paramą ne tik Lietuvos nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 metų sausio 11–13 dienos ir po to vykdytos SSRS agresijos, bet ir jų šeimų nariams. Tokia parama jiems būtų teikiama modernizuojant daugiabučius, kuriuose jie gyvena.
Vyriausybė projektą siūlo tobulinti – siekiant nepažeisti lygiateisiškumo principo ir atsižvelgus į tai, kad projektas apima ne visas socialines žmonių grupes, siūloma įtraukti ne tik žuvusių, bet ir nukentėjusių nepriklausomybės gynėjų šeimos narius.
Siūloma, kad vietoj lengvatinės paskolos išmokų 20 metų būtų išmokama vienkartinė kompensacija už paskolą, paimtą daugiabučiam atnaujinti, ir palūkanas. Ji būtų išmokama ir tuo atveju, jeigu buvo apmokėta ne paskolos, o savomis lėšomis.
Valstybės parama būtų teikiama asmenims, kurie yra būsto savininkai ir tik už vieną būstą.
Siūloma nustatyti, kad daugiabučių atnaujinimo projekto išlaidų kompensacijos taikomos tik paraiškoms, pateiktoms nuo 2019 metų.
Konservatorės Paulė Kuzmickienė ir Aistė Gedvilienė siūlo suteikti teisę į valstybės paramą ne tik nepriklausomybės gynėjams, bet ir jų šeimos nariams.
Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2017 metų duomenis, nukentėjusiųjų teisinis statusas buvo suteiktas 596 asmenims, iš jų 442 (iš jų 16 žuvo, 426 sužeisti) – nepriklausomybės gynėjai, nukentėję nuo 1991 metų sausio 11–13 dienomis ir po to vykdytos SSRS agresijos. Ši grupė įrašyta į Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti įstatymą nuo 2019 metų.
Pagal parlamentarių siūlymą, parama būtų skiriama 30 žuvusių nepriklausomybės gynėjų šeimos nariams, o pagal Vyriausybės siūlymą, paramą gautų ir 124 nukentėjusių nepriklausomybės gynėjų šeimos nariai.
2020 metais vidutiniškai asmeniui, arba kitaip butui tenkanti suma už jo atnaujinimą siekė 20,9 tūkst. eurų. Kompensuojamos lėšos vienam asmeniui būtų 13,2 tūkst. eurų.
Remiantis skaičiavimais, maksimalus galimas mokamos vienkartinės kompensacijos dydis siektų 4,87 mln. eurų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!