Apie tai, ar už neatvykimą pas gydytoją pacientai turėtų būti baudžiami ir kitas sveikatos sistemos problemas jie diskutavo naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.
Pacientai kaltinami neatsakingu elgesiu. Skaičiuojama, kad kai kur net 20–30 proc. pacientų neatvyksta į vizitą pas gydytoją ir apie tai nepraneša. Kaip manote, ar reikėtų imtis griežtesnių priemonių ir tokius pacientus bausti?
N. Istomina: Nemanau, kad reikėtų bausti pacientus, apskritai. Tačiau, aišku, sąmoningumo lygis turętų būti aukštas ir pacientai turi suvokti. 20–30 proc. yra pakankamai dideli skaičiai, nes, kai vizitas pas gydytoją neįvyksta, jis galėtų būti perrašytas kitam pacientui, tačiau gydytojas paciento nesulaukia.
Kai kurios šalys turi tokį mokestį, tačiau tai nėra bausmės mokestis, tai yra vizito mokestis. Gali būti ir simbolinis mokestis – 1 ar 5 eurai, kad visi pacientai mokėtų už vizitą ir tai garantuotų, kad jis atvyks. <...> Manau, kad toks mokestis būtų sąžiningas, o ir finansinė našta nelabai didelė. <...>
Dar vienas dalykas, kuris piktina gyventojus – nemokamos konsultacijos, kurių tenka laukti ir keletą mėnesių, netgi metus. Tuo tarpu susimokėjus būtų galima nueiti jau po poros dienų. Kaip tai vertinate ir kokie sprendimai čia galimi?
M. Puidokas: Galimi greiti ir efektyvūs sprendimai, tiesiog reikia politinės valios, kad juos priimtume. <...> Jeigu gydymo įstaigos negauna finansavimo, jos nesuteikia paslaugų ir susikuria didžiulės eilės. Kuo ilgiau ši problema nesprendžiama, tuo didesnės eilės susidaro.
Kai Lietuva sukoncentravo savo sveikatos apsaugos sistemą į tris pagrindinius centrus – Vilnių, Kauną ir Klaipėdą, padarėme atvirkščiai nei Vakarų Europos šalys. Centralizacija pažangiose šalyse vyko prieš 30 metų ir dabar jie nuėjo kaip tik decentralizacijos keliu tam, kad sveikatos apsaugos paslaugos būtų prieinamos kiekvienam žmogui. <...>
Jeigu mes iš regionų atimame galimybę atlikti įvairias chirurgijos procedūras ir kitokius dalyykus, natūralu, kad eilės tik didės. Mes griaunam mediciną, norėdami ją per jėgą centralizuoti. Tai dabar mes nuėjom iki tokio lygio, kad, pažiūrėkit, kad vyksta su greitosios medicinos paslaugom, žmonės jų negauna laiku. <...>
Mano pačio žmona susidūrė su ta situacija. Pervalkoje, Neringoje, tuose mažuose miesteliukuose nėra nei vienos greitosios pagalbos automobilio ir atvažiuoja iš Klaipėdos. <...> Mūsų atveju man buvo pasakyta gydymo punkte: gal jūs pats ant avarinio vežkit žmoną į ligoninę, taip bus greičiau. Tai gerai, išoperavo apendicitą, ji liko gyva, bet, jeigu mes būtume laukę 3–4 valandas greitosios medicinos pagalbos aš nežinau, kuo ta situacija būtų baigųsis. <...>
Visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!