Niekas oro uoste taip gerai nesuteikia atostogų nuotaikos, kaip pirmoji vyno taurė ar bokalas alaus. Tačiau tai nėra džiugi žinia, nes alkoholio vartojimas prieš užmiegant lėktuve taip apkrauna širdį, kad gali sukelti ir mirtį.
Mokslininkai atliko tyrimą ir nustatė, kad toks derinys mažina deguonies kiekį keliautojų kraujyje ir didina širdies susitraukimų dažnį net jauniems ir sveikiems žmonėms.
Jie įspėjo, kad kuo didesnis išgerto alkoholio kiekis, tuo stipresnis gali būti šis poveikis, ypač vyresnio amžiaus keleiviams ir turintiems sveikatos sutrikimų.
Tyrėjai pasiūlė apsvarstyti galimybę apriboti alkoholio prieinamumą lėktuve, ypač tolimųjų skrydžių metu, rašo dailymail.co.uk.
Mokslų daktarė Eva-Maria Elmenhorst iš Vokietijos Aerokosminio centro Kelne tvirtino, kad keleivių, turinčių sveikatos sutrikimų, kūno įsotinimas deguonimi gali būti žemas, o vėliau – dar labiau sumažėti. Taigi, sveikatos būklė gali paūmėti ir dėl to skrydžio metu gali prireikti skubios medicininės pagalbos.
Širdies ar plaučių ligomis sergantiems žmonėms ji pataria nevartoti alkoholio skrydžio metu.
Žurnale „Thorax“ buvo paskelbta Kelno (Vokietija) Aerokosminės medicinos instituto komandos atlikto tyrimo ataskaita.
Prieš skrydį lėktuvu išgeriate alkoholio? Turi jums žinių
Tyrime dalyvavo 48 žmonės nuo 18 iki 40 metų amžiaus. Pusė jų miegojo laboratorijoje, kurioje buvo normalus oro slėgis, o kiti – specialioje patalpoje, imituojančioje lėktuvo salono slėgį skrendant.
Abi grupės miegojo keturias valandas. Pusė kiekvienos grupės narių negėrė jokio alkoholio, o kiti – išgėrė dvi skardines alaus arba dvi taures vyno.
Tų, kurie miegojo normaliomis sąlygomis be alkoholio, kraujyje nuolat buvo apie 96 proc. deguonies, o širdies susitraukimų dažnis miego metu buvo 64 tvinksniai per minutę.
Tačiau tų, kurie gėrė ir buvo specialioje patalpoje, deguonies kiekis kraujyje sumažėjo iki vidutiniškai 85 procentų, o jų širdies susitraukimų dažnis miego metu paprastai pakildavo iki beveik 88 tvinksnių per minutę. Nevartojusių alkoholio deguonies kiekis kraujyje buvo vidutiniškai 88 proc., o pulsas – 73 tvinksniai per minutę.
Tyrimo dalyviai miegojo gulėdami, todėl išvados gali skirtis tiems, kurie skrenda ekonominiu lėktuvu, sakoma tyrimo ataskaitoje.
Mokslininkų pateiktoje išvadoje teigiama, kad net jaunų ir sveikų asmenų alkoholio vartojimas bei miegojimas hipobarinėmis sąlygomis (slėgis lėktuvo salone) kelia didelę įtampą širdies sistemai ir gali lemti širdies ar plaučių ligomis sergančių pacientų simptomų paūmėjimą.
Šis poveikis gali būti dar didesnis vyresnio amžiaus žmonėms: širdies ir kraujagyslių sistemos simptomai sudaro 7 proc. visų skubios medicinos pagalbos atvejų skrydžio metu, o širdies sustojimas – 58 proc.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!