• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei kasdien važinėjate į darbą ir tenka strigti eismo kamščiuose, tai nepaprastai vargina ir švaistomas jūsų laikas. Tačiau, remiantis tyrimais, tai taip pat gali turėti neigiamą poveikį mūsų sveikatai.

Jei kasdien važinėjate į darbą ir tenka strigti eismo kamščiuose, tai nepaprastai vargina ir švaistomas jūsų laikas. Tačiau, remiantis tyrimais, tai taip pat gali turėti neigiamą poveikį mūsų sveikatai.

REKLAMA

Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale „Environmental Health“, atskleidė, kad kvėpavimas dyzelino išmetamosiomis dujomis sėdint eismo kamštyje gali sutrikdyti smegenų veiklą, rašo express.co.uk.

Smegenų tyrimai, kuriuos atliko Britų Kolumbijos ir Viktorijos universitetų komanda, nustatė, kad susilpnėję smegenų funkcijos požymiai gali pradėti ryškėti jau po dviejų valandų dyzelino dūmų poveikio.

Kenkia smegenims

Vyresnysis tyrimo autorius Dr Chris Carlsten paaiškino: „Daugelį dešimtmečių mokslininkai manė, kad smegenys gali būti apsaugotos nuo žalingo oro taršos poveikio. Šis pirmasis tokio pobūdžio tyrimas pasaulyje pateikia naujų įrodymų, patvirtinančių ryšį tarp oro taršos ir smegenų veiklos“.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu 25 sveiki suaugusieji laboratorinėmis sąlygomis buvo trumpam veikiami dyzelino išmetamųjų dujų ir filtruoto oro.

Jų smegenų veikla buvo matuojama prieš ir po kiekvieno poveikio, naudojant funkcinę magnetinio rezonanso tomografiją (fMRI).

REKLAMA

Tada mokslininkai išanalizavo pokyčius smegenų numatytojo režimo tinkle (DMN) ‒  tarpusavyje susijusiose smegenų srityse, kurios yra labai svarbios atminčiai ir mąstymui.

MRI parodė, kad tiriamųjų funkcinis ryšys plačiai paplitusiuose DMN srityse po dyzelino išmetamųjų dujų poveikio sumažėjo, lyginant su filtruotu oru.

Pirmoji tyrimo autorė Dr Jodie Gawryluk sakė: „Žinome, kad pakitęs funkcinis ryšys DMN srityse buvo susijęs su sumažėjusiu kognityviniu pajėgumu ir depresijos simptomais, todėl eismo tarša kelia nerimą.

Nors reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima visiškai suprasti šių pokyčių funkcinį poveikį, gali būti, kad jie gali pakenkti žmonių mąstymui ar gebėjimui dirbti“.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip apsisaugoti

Pastebėta, kad pokyčiai smegenyse buvo laikini, o dalyvių funkcinis ryšys vėl tapo normalus. Tačiau Dr Chris Carlsten manė, kad poveikis gali būti ilgalaikis, jei žmogus bus nuolat veikiamas taršos.

Jis perspėjo žmones atkreipti dėmesį į orą, kuriuo jie kvėpuoja, ir imtis veiksmų, kad sumažintų žalingą poveikį.

„Kai kitą kartą žmonės įstrigs eismo kamštyje, gal nebenorės atidaryti mašinos lango. Svarbu užtikrinti, kad jūsų automobilio oro filtras būtų geros būklės, o jei einate ar važiuojate dviračiu judria gatve, pasirinkite kitą maršrutą“, – sakė jis.

Nors dabartiniame tyrime buvo nagrinėjamas tik eismo taršos poveikis pažinimui, Dr Carlsten teigė, kad susirūpinimą gali kelti ir kiti degimo produktai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė: „Dabar oro tarša pripažįstama kaip didžiausia aplinkos grėsmė žmonių sveikatai ir vis dažniau matome poveikį visoms pagrindinėms organų sistemoms.

Manau, kad panašų poveikį smegenims daro ir kiti oro teršalai, pavyzdžiui, miškų gaisrų dūmai. Didėjant neurokognityvinių sutrikimų skaičiui, tikimės visuomenės sveikatos pareigūnų ir politikos formuotojų dėmesio“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų