REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po botokso injekcijų kelios dešimtys žmonių Turkijoje ir keliose kitose Europos šalyse susirgo sunkia, užkrečiamosioms ligoms priskiriama ir atitinkamus nervus paralyžiuojančia liga – botulizmu. Apie tai šią savaitę pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC). 

Po botokso injekcijų kelios dešimtys žmonių Turkijoje ir keliose kitose Europos šalyse susirgo sunkia, užkrečiamosioms ligoms priskiriama ir atitinkamus nervus paralyžiuojančia liga – botulizmu. Apie tai šią savaitę pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC). 

REKLAMA

Tokia žinia socialiniame tinkle pasidalino užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas. „Visiems yra žinoma, jog botokso injekcijos dažniausiai naudojamos kosmetologijoje – veido raukšlių mažinimui, tačiau šiuo atveju Turkijoje botoksas buvo leidžiamas pacientams į skrandį – siekiant svorio mažinimo tikslų.

Po minėtų procedūrų per šių metų vasarį botulizmu susirgo keliasdešimt pacientų: 53 – Turkijoje, 12 – Vokietijoje ir po 1 Austrijoje bei Šveicarijoje. Pacientams pasireiškę botulizmo simptomai (silpnumas, pasunkėjęs kvėpavimas ir (arba) rijimas) buvo įvairaus sunkumo – nuo lengvų iki sunkių. Daugelis susirgusiųjų ir hospitalizuotų asmenų buvo paguldyti į intensyviosios terapijos skyrius ir gydyti botulino antitoksinu. Net jei toks gydymas yra prieinamas, visiškas pasveikimas paprastai trunka nuo kelių savaičių iki mėnesių“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Primigtinai nerekomenduoja svetur vykti tokių operacijų

Kaip nurodė profesorius, Turkijos valdžios institucijų atlikti tyrimai atskleidė, kad gydymo metu buvo skiriami licencijuoti botokso (botulizmą sukeliančio botulino toksino – BoNT preparatai), tačiau šie preparatai nėra patvirtinti nutukimui gydyti švirkščiant juos į skrandį. Atitinkamų Izmiro ir Stambulo ligoninių skyrių veikla buvo sustabdyta.

REKLAMA

„Kadangi iki šiol nėra aišku, ar šie susirgimai botulizmu yra siejami su netinkamai atliktomis medicininėmis procedūromis, ar su vartojamu produktu, todėl vykti į Turkiją botokso injekcijų į skrandį yra primigtinai nerekomenduojama, nes yra didelė botulizmo išsivystymo rizika. 

Literatūros duomenimis, yra dar dvi botulizmo formos, kurios natūraliai neatsiranda: inhaliacinis botulizmas ir jatrogeninis botulizmas – kaip nepageidaujamas reiškinys po BoNT vartojimo terapiniais (pvz., raumenų spazmui valdyti) ar kosmetiniais (pvz., veido raukšlių mažinimui)  tikslais, jei bus švirkščiama per didelė BoNT dozė. Tai pasitaiko retai“, – dėstė S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje pasitaiko retai

Jis priminė, kad Lietuvoje susirgimai botulizmu itin reti: „Registruojami pavieniai atvejai – ECDC duomenimis, per 2014–2019 metus iš viso registruoti 9 atvejai. Dažniausia šios ligos priežastis Lietuvoje – namuose konservuoti grybai. Konservuotų grybų indeliuose, išlaikytuose iki pavasario, gali būti pasigaminęs didelis botuloneurotoksino kiekis. Atskirti, kuriuose konservuose yra pasigaminęs pavojingas toksinas yra neįmanoma, nes jis neturi jokio skonio ir kvapo. Botulino toksiną gamina bakterijos, kurių sporų yra dirvožemyje. Jomis gali būti užteršti grybai, daržovės, netgi medus. Toksinas jautrus karščiui – virinat sunaikinamas per kelias minutes.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suvalgius užkrėsto maisto, botulizmo inkubacinis periodas – nuo 2 valandų iki 8 dienų. Pirmieji ligos simptomai: pykinimas, pilvo spazmai, viduriavimas, kartais – karščiavimas. Netrukus vystosi nervų pažeidimo simptomai: sutrikęs regėjimas, dvejinimasis, viršutinio voko užkritimas, akies raumenų paralyžius, kalbos ir rijimo sutrikimai.  

Ligai progresuojant, atsiranda sprando, rankų, vėliau kvėpavimo ir viso kūno raumenų silpnumas. Išsivysčius kvėpavimo raumenų paralyžiui, gali sutrikti kvėpavimas ir žmogus gali mirti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų