REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbingiausias pavasario mėnuo gegužė nuvylė daugelį. Sulaukėme sniego, šalnų, krušos ir intensyvaus lietaus. Todėl šiais klimato pokyčių laikais galima teigti, kad sprendimas kurti daržus balkonuose ar terasose iš tiesų gali pasiteisinti. Juk tuomet viena mažiausių namų erdvių gali tapti jaukiausia jų vieta, taip pat tokiu nedideliu plotu lengva pasirūpinti, apsaugoti jį nuo orų permainų.

Darbingiausias pavasario mėnuo gegužė nuvylė daugelį. Sulaukėme sniego, šalnų, krušos ir intensyvaus lietaus. Todėl šiais klimato pokyčių laikais galima teigti, kad sprendimas kurti daržus balkonuose ar terasose iš tiesų gali pasiteisinti. Juk tuomet viena mažiausių namų erdvių gali tapti jaukiausia jų vieta, taip pat tokiu nedideliu plotu lengva pasirūpinti, apsaugoti jį nuo orų permainų.

REKLAMA

Augalininkystės specialistai pripažįsta, kad balkonuose galima auginti ne vien prieskoninius augalus, daržoves, bet ir uogas, vaisius, taigi galima įsmeigti net obelį. Tinklaraštininkė Amelija Jakučionė-Žliobė, įsirengusi daržą terasoje, pripažino, kad nieko nėra smagesnio, kaip stebėti augalų augimą.

Dėl gana vėsaus pavasario terasos daržo derliaus teks palaukti, tačiau moteris jau džiaugiasi svogūnų laiškų, pirmųjų špinatų ir bazilikų derliumi, stebi išdygusias salotas, krapus, lapinius burokėlius, ridikėlius bei žirnius.

REKLAMA
REKLAMA

„Balkone ar ant palangės galima užsiauginti didelę įvairovę žalumynų – bazilikų, gražgarsčių, įvairiaspalvių salotų, špinatų, net ridikėlių ar pomidoriukų. Pavyzdžiui, auginu mažų veislių pomidorus, kurie puikiai auga ir vazone.

REKLAMA

Man auginimas yra smagus žaidimas ir eksperimentas, todėl dažnai tiesiog bandau, vedama noro išsiaiškinti, ar pavyks. Dažnai pavyksta“, – pasakojo ji.

Ne mažiau nei pačios gėrybės, Amelijai labai svarbu visuma ir atskiros detalės bei jų tarpusavio dermė: vazonai, lauko baldų ir sienų spalva. Kurdama miesto daržą terasoje, ji akivaizdžiai pademonstravo, kaip neišlaidaujant jau turimus daiktus galima derinti su naujai įsigytais. Cinkuota sena vonelė, tokie patys kibirai atgijo kaip stilingi vazonai salotoms sėti. Jei senų vazonų neturite ir tenka juos pirkti, ji siūlo rinktis tokius, kurie vasaros sezono metu tiktų balkone, o žiemos – namuose, pavyzdžiui, molio vazonus.

REKLAMA
REKLAMA

Na, o ypatingos daržovių veislės – žirneliai violetinėmis ankštimis, raudonžiedžių pupų žiedai – savo grožiu jai atstoja gėles. Beje, vietos stokos problemas ji išsprendė pritaikiusi metalines, lauko sąlygomis naudoti tinkamas lentynas. Jos neužima daug vietos, nes išnaudoja erdvę į aukštį, yra lengvai valomos ir stilingos.

Poilsio kampelis

Labai svarbu, kad daržas būtų subtilaus interjero dalis, todėl jis turėtų atrodyti gražiai. Čia turėtų derėti ir baldai, ir vazonų atspalviai. Lina Liubertaitė, apželdinimo specialistė ir kursų „Geltonas karutis“ autorė, sodina ir augina gėrybes ne pirmus metus. Šį kartą ji daržą įrengė pietinėje pusėje esančioje terasoje, kuri iš pirmo žvilgsnio nėra pati tinkamiausia vieta, nes augalams augti joje buvo pernelyg karšta ir saulėta. Tačiau karantinas ir daugiau namuose praleisto laiko paskatino pagaliau imtis šio ilgai atidėlioto darbo. „Per pusdienį įsirengiau gražų daržiuką prieskoninėms žolelėms auginti, kuris dabar yra ir mūsų šeimos poilsio kampelis“, – pasakojo L.Liubertaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vos iš kelių lauko sienelių, prie kurių pritvirtino lentynas ir suoliukus-daiktadėžes, ji sukūrė vietos vazonams laikyti, priedangą auginamiems žalumynams nuo saulės ir dar vietos prisėsti. „Terasa nebuvo jauki. Tad sienelės vizualiai sukūrė sienas, kurios suteikia privatumo.

Aksesuarai ir tekstilė (lempučių girliandos, kilimas, pagalvėlės) suteikia jaukumo, – dalijosi patirtimi apželdinimo kursų autorė. – Na ir, žinoma, svarbiausias ingredientas – augalai. Ant prie sienelės pritvirtintų lentynų galima laikyti daugybę vazonų ir užsiauginti ko širdis geidžia, nuo prieskoninių žolelių iki pomidorų – viskas priklauso nuo fantazijos. Smagu matyti, kad vis daugiau žmonių susidomi miesto sodo idėja ir noriai dalinasi savo pirmaisiais eksperimentais. Na, o sėti šiemet dar tikrai ne vėlu.“

REKLAMA

Tinka prieskoniai

Augalų ekspertai pataria balkonams ir terasoms rinktis augalus, kurie užauga ne aukštesni kaip pusė metro. Balkonuose rekomenduojama sodinti jau sudygusius daigelius, o ne sėklas. Taigi visus stambesnius augalus sodinkite iš daigų: pomidorus, bazilikus, cukinijas, aitriąsias paprikas.

Salotinius augalus sėkite iš sėklų. Rinkdamiesi sėklas ir daigus, atkreipkite dėmesį į augalo vegetacinį laikotarpį – kuo jis trumpesnis, tuo didesnė tikimybė, kad augalas spės sukrauti derlių. Dėl ilgo vegetacinio laikotarpio balkone nerekomenduojama auginti šakninių daržovių, pavyzdžiui, morkų ar burokėlių.

Balkone tinka auginti beveik visus prieskonius: bazilikus, čiobrelius, rozmarinus, mėtas. Labiau patyrę daržininkai užsiaugina ir agurkų, žemaūgių pomidorų, tačiau reikia pasirinkti tinkamas veisles – nesirinkti aukštaūgių, atsižvelgti į balkono kryptį. Sėklų pardavimo vietose galima rasti specialiai balkonams ir terasoms skirtų veislių sėklų, pavyzdžiui, cukinijų, kurių lapai ir vaisiai mažesni nei tradicinių.

REKLAMA

Populiariausi balkonų augalai

Bazilikai. Nemėgsta vėjo ir tiesioginės kaitros, būtina nuolat skabyti viršūnėles. Reikia dažnai laistyti (geriausia vakare).

Mėtos. Rekomenduojama auginti atskirame vazone, nes labai sparčiai plečiasi, leidžia ūglius ir užkariauja vis didesnį plotą. Žiemą vazoną išneškite į laiptinę.

Salotos. Rekomenduojama sėti kas dvi ar tris savaites, po užaugusio derliaus nuėmimo. Balkonuose rekomenduojama rinktis salotas su mažesniais lapeliais.

Krapai. Rinkitės žemaūges veisles.

Aitriosios paprikos. Rinkitės žemaūges veisles, gražiai atrodys įvairių spalvų aitriosios paprikos. Aitriosioms paprikoms tinka laidus, purus substratas, kad šaknys galėtų kvėpuoti. Laistykite negausiai, šiltu vandeniu ir tuo pačiu dažniau purenkite dirvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Levandos. Rekomenduojama į vazonus sodinti ne sėklas, o daigus. Rinkitės gilesnius vazonus, nes levandų šaknys yra gana ilgos. Vazone žemės mišinys turi būti laidus drėgmei.

Pomidorai. Tai tinkamiausia daržovė auginti balkone. Šiai daržovei nebaisi ir trumpalaikė sausra. Nuolat skabykite nereikalingus lapelius – kuo mažiau lapų, tuo daugiau energijos vaisiams subrandinti. Svarbiausios auginimo ypatybės: atitinkamo dydžio talpa, geras drenažas, maistingų medžiagų kupinas gruntas.

Žirniai ir pupos. Mažamečiai vaikai ypač džiaugsis pačių užaugintais žirniais ir pupomis. Juos sodinti į vazoną galima jau balandžio mėnesį.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų