REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pūslės uždegimas – nemaloni infekcija, sukelianti diskomfortą keliančius simptomus. Nors dažniausiai pūslės uždegimo infekciją išsigydyti galima ir neskubant gerti antibiotikų, tačiau tam tikrai atvejais ji gali komplikuotis ir sukelti rimtas sveikatos bėdas.

Pūslės uždegimas – nemaloni infekcija, sukelianti diskomfortą keliančius simptomus. Nors dažniausiai pūslės uždegimo infekciją išsigydyti galima ir neskubant gerti antibiotikų, tačiau tam tikrai atvejais ji gali komplikuotis ir sukelti rimtas sveikatos bėdas.

REKLAMA

Ar tikrai sėdėjimas ant šaltos žemės ar akmens gali sukelti sveikatos problemas aptarėme su Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio šeimos gydytoja Malvina Kurtinaitiene.

Šlapimo takų infekcija, kas tai?

Pasak gydytojos, šlapimo takų infekcija, kuri kitaip žinoma kaip pūslės uždegimas, yra rūšiuojama į dvi grupes: komplikuotą ir nekomplikuotą.

„Nekomplikuota šlapimo takų infekcija liaudiškai vadinama šlapimo pūslės uždegimu, pašalimu, mediciniškai – cistitu. Dažniausiai šlapimo pūslės uždegimai 4 kartus dažniau vargina moteris nei vyrus dėl anatominių skirtumų – moterų trumpesnė šlaplė. Nekomplikuota šlapimo takų infekcija dažniausiai praeina ir negydoma. Viskas priklauso nuo simptomų“, – paaiškina ji.

REKLAMA
REKLAMA

Nekomplikuotas pūslės uždegimas pasireiškia šiais simptomais: padažnėjusiu šlapinimusi, skausmingu šlapinimusi, deginimo pojūčiu tarpvietėje, skausmu papilvėje, krauju šlapime.

REKLAMA

„Karščiavimas, nugaros skausmas – nebūdingi požymiai nekomplikuotai šlapimo takų infekcijai. Tikėtina, kad liga komplikavosi, atsirado inkstų uždegimas ar ūminis cistitas. Dažniausiai šlapimo pūslės uždegimo simptomai sukelia nemalonius jausmus ir moterys dėl ligos kur kas greičiau kreipiasi į specialistus“,  – priduria M. Kurtinaitienė.

Neretai visuomenėje manoma, kad dažniausiai pūslės uždegimu susergama netikėtai peršalus, pavyzdžiui, pasėdėjus ant šalto grindinio, akmens ar panašiai.

Pasiteiravus, ar tokie veiksniai turi įtakos ligos atsiradimui, gydytoja tikina, kad kaltas būna ne pats faktas, jog nepasisaugojome ir pasėdėjome ant šalto pagrindo, o tai, kad buvo pažeistas gleivinės vientisumas:

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai peršalimas nesukelia nei vienos infekcijos. Kaltas yra koks nors mikroorganizmas. Šlapimo takų infekcijos atžvilgiu tai yra bakterija, kuri ima daugintis.

Dažniausiai šios bakterijos papuola esant užterštumui iš išangės ar lytinių takų. Susilpnėjus gleivinės funkcijai, bakterijos ima daugintis kur kas greičiau ir taip sukelia uždegimą. Priežastimi tampa ne tik bakterija, tačiau ir kiti įtakos turintys rizikos faktoriai, paūminantys susirgimą.“

Liga dažniau užklumpa moteris

Kaip jau anksčiau gydytoja minėjo, dažniausiai šlapimo takų infekcija suserga seksualiai aktyvesnės jauno amžiaus moterys nuo 16 iki 35 metų. Taip pat padidintą riziką susirgti pūslės uždegimu turi asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pabrėžtina, kad moterys dažniau serga nekomplikuotomis šlapimo takų infekcijomis. Vis dėlto, vyrams liga pasireiškia komplikuota forma, atsiranda inkstų uždegimas. Ligos dažnumui ir pasikartojimui įtakos turi anatominės anomalijos“, – priduria pašnekovė.

Be to, teigiama, kad šlapimo takų infekcijos atsiradimui įtakos turi ir tam tikra kontracepcija. Pasiteiravus, ar iš tiesų taip yra, gydytoja aiškina:

„Tikriausiai čia kalbama apie spermicidus, kurie yra naudojami po lytinio akto. Moksliškai yra nustatyta, kad spermicidai didina riziką susirgti šlapimo takų infekcijomis, kadangi jie sunaikina gerąsias šlapimo takų bakterijas. Taip yra pažeidžiama gleivinė, kurioje atsiradusios bakterijos ima kolonizuotis daug greičiau.“

REKLAMA

Kaip apsisaugoti?

Pajutus pirmuosius šlapimo takų infekcijos simptomus reikėtų reaguoti nedelsiant. Anot Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio šeimos gydytojos Malvinos Kurtinaitienės, svarbu vartoti kuo daugiau skysčių, kad šlapimo pūslėje prisigamintų kuo daugiau šlapimo, su kuriuo ir pasišalintų visos bakterijos, esančios šlapimo takų gleivinėje:

„Tokiu būdu sustabdysime infekcijos plitimą, tad dažnas skysčių vartojimas yra būtinas. Taip pat gali padėti ir šiltos vonelės. Na, o jei skausmas yra varginantis ir nepraeina, galima vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo.

Būtina ir higiena, kuri yra be galo svarbi. Po kiekvieno tuštinimosi reikėtų švariai apsivalyti, moterims atkreipti dėmesį į valymosi metodą – nuo priekio link nugaros, o ne atvirkščiai. Užterštumas dažniausiai atkeliauja iš išeinamosios angos, po lytinų santykių, todėl būtina šlapintis ir apsiprausti.“

REKLAMA

Neretai pūslės uždegimą bandoma gydytis ir kitais būdais, pavyzdžiui, spanguolių ekstraktu, žolelėmis. Pasiteiravus, ar tokios alternatyvos gali padėti pasveikti nuo šlapimo takų infekcijos, gydytoja tikina, kad tokie metodai, esant nekomplikuotai ligos eigai, gali būti veiksmingi.

„Moksliškai pagrįsta, kad šlapimo takų gleivinės pH palaikymui, net ir pajutus pirmuosius simptomus, veiksmingai padeda spanguolių ekstraktas, arbatos.

Taip pat yra ir kitų žolinių preparatų, kurie gali veikti kaip profilaktinės priemonės. Tačiau, jei infekcija komplikavosi, atsirado rimti simptomai, vieni preparatai nebepadės, teks kreiptis dėl antibiotikų skyrimo“, – paaiškina ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, anot pašnekovės, naudingos gali būti ne tik spanguolės, tačiau ir meškauogės. Visgi, norint apsisaugoti nuo šlapimo takų infekcijos, reikėtų žinoti ne tik tai, kas gali padėti, bet ir ko reikėtų nedaryti.

„Nereikėtų vengti šlapintis, sulaikyti šlapimo. Būtina taisyklinga higiena, pakankamas skysčių suvartojimas. Verta žinoti, kad kava ir kiti gėrimai yra mažiau išskiriami per šlapimo takus nei vanduo, tad turėtumėte suvartoti pakankamą kiekį būtent vandens.

Taip pat reikėtų vengti profilaktiškai vartoti užsilikusius antibiotikus po gydymo. Reikia vartoti tiek, kiek skirta. Na, o jeigu liga dažnai kartojasi, tuomet reikėtų ieškoti priežasties. Galbūt tai ne tik higienos ar užterštumo klausimas, o ir rimtesnė priežastis“, – paragina nenumoti ranka į pūslės uždegimą gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų