Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pastebi, kad žuvies daugumos mūsų mūsų mityboje trūksta, todėl ir kasdien, ir per šventes, verta pasigaminti gardžių jos patiekalų. Nors lašiša laikoma riebia žuvimi, jos riebalai, skirtingai nuo mėsos riebalų, mums naudingi:
„Lašišų riebaluose yra daug omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų – daugiausia A, B grupės ir D, taip pat E ir K. Omega-3 riebalų rūgštys svarbios mažinant trigliceridų ir cholesterolio kiekį kraujyje, jos padeda koreguoti kraujospūdį ir mažina sergamumą širdies bei kraujagyslių ligomis.“
„Lašišos taip pat naudingos mūsų smegenims bei nervų sistemai. Įrodyta, kad žuvų, turinčių daug omega-3 riebalų rūgščių, vartojimas gerina atmintį, mažina riziką susirgti Parkinsono ir Alzheimerio ligomis.
Sveikatai naudingi riebalai kartu su vitaminais A ir D stiprina sąnarius bei nervų sistemą, lėtina senėjimo procesus, reguliuoja kalcio kiekį kraujyje, o vitaminas A mažina akių ligų riziką. Kitos svarbios maistinės lašišų medžiagos yra geležis, baltymai, kalcis, kalis, jodas, selenas, cinkas, magnis, natris bei fosforas“, – vardija gydytoja dietologė.
Ji primena, kad naudingiausia valgyti šviežią žuvį, o jei jau užšaldytą atšildome, vėl jos užšaldyti nepatartina. Nors reikšmingų skirtumų tarp įvairių žuvų rūšių nėra, pasak E. Gavelienės, jūrinės kilmės žuvys turi daugiau omega-3 riebalų rūgščių nei gėlavandenės.
„Žuvies rekomenduojama valgyti bent du kartus per savaitę, tad vieną kartą galima rinktis lašišą, o kitą – menkę, lydeką, tuną ar kitas žuvis. Taip bus gaunama maksimali nauda iš žuvies ir kartu racionas bus pakankamai įvairus“, – pranešime spaudai sako gydytoja dietologė.
Kaip lašišos filė šaldytuve išlaikyti ilgiau
Kartais žuvies su akcija nusiperkame iš anksto, o gaminti ruošiamės savaitgalį – šaldyti jos nesinori, tad visada iškyla klausimas, kiek ilgai ją šviežią galima išlaikyti. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pirmiausia pataria išsirinkti kokybišką žuvį.
„Rekomenduojama atkreipti dėmesį į jos spalvą bei kvapą: žuvies oda turėtų būti blizgi ir drėgna, akys atrodyti lyg stiklinės, o žiaunos – rausvos spalvos. Priklausomai nuo rūšies, lašiša turėtų būti nuo šviesiai rausvos iki raudonos spalvos, be patamsėjusių kraštų, kvepėti vandenynu. Išvalytą žuvį su kaulais šaldytuve galima laikyti 2–3 dienas.
Jei norite lašišos filė šaldytuve laikyti ilgiau, rekomenduoju ją apibarstyti pipirais ir aptepti aliejumi, kad nedžiūtų. Išdarinėję žuvį, neišmeskite galvos, kaulų ir ašakų – iš jų galite išvirti skanią žuvienę ir taip sutaupyti“, – siūlo ekspertė.
Siūlome išsikepti keksiukų su lašiša, kurie tiks tiek savaitgalio pusryčiams, tiek užkandžiams netikėtai sulaukus svečių.
Keksiukai su rūkyta lašiša
Patiekalui reikės:
- 280 g miltų;
- 250 g kefyro;
- 2 kiaušinių;
- 180 g rūkytos lašišos;
- 2 šaukštų aliejaus;
- šiek tiek šviežių krapų;
- pipirų, druskos – pagal skonį;
- 3 šaukštelių kepimo miltelių.
Sumaišykite dubenyje sausus produktus. Kiaušinius lengvai paplakite. Supilkite kefyrą bei aliejų, išmaišykite. Gautą masę sumaišykite su miltais, bet nepermaišykite. Įpjaustykite lašišą ir krapus. Supilkite tešlą į keksiukų formeles ir kepkite iki 190°įkaitintoje orkaitėje apie 20 minučių.
Skanaus!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!