Donata (pavardė redakcijai žinoma) į šeimos gydytoją kreipėsi dėl kitų priežasčių. Jau kurį laiką jai tirpo galūnės ir sukosi galva, todėl moteris nutarė pasitikrinti. Šeimos gydytoja išrašė siuntimų pas specialistus, o tarp jų buvo II lygio ginekologas.
„Pamenu, kad tada net pagalvojau, kad kam pas ginekologą... O šią dieną labai džiaugiuosi ir esu be galo dėkinga savo šeimos gydytojai Mantei Barzdenytei. Aš nejaučiau jokių simptomų, kurie būtų susiję su gimdos kaklelio neoplazija.
Jeigu ne ji, tai tikrai nebūčiau dar ėjusi ginekologinei patikrai. Bet kai jau tiek išrašė siuntimų pas specialistus, pagalvojau, kad, ai, tebūnie „pilna techninė apžiūra“, – pasakoja Donata.
„Atrodė, kad viskas pradeda slysti iš po kojų“
Vizito metu pas ginekologę buvo paimtas tepinėlis PAP tyrimui, nes pagal gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą kaip tik buvo suėjęs laikas tyrimui. Gydytoja Donatai paminėjo, kad ji turės paskambinti dėl rezultatų po savaitės: „Tikrai nesitikėjau, kad bus kažkas negerai.“
Pirmą diagnozę ji išgirdo po savaitės, paskambinusi pasidomėti dėl PAP tyrimo rezultatų – gimdos kaklelio displazija, nepatikslinta.
„Ramiai išklausiau, ką gydytoja ginekologė sako ir pamenu, kad iš jos kalbos užfiksavau žodį biopsija. Staiga mintyse pradėjo suktis milijonas minčių... Atrodė, kad viskas pradeda slysti iš po kojų...
Gydytoja paskyrė biopsijos datą, kuri buvo beveik po mėnesio. Kažkas manyje apsivertė. Apsiverkiau. Tada po kiek laiko įsijungė mano šaltas protas ir vis kartojo man „čia tik biopsija ir niekas dar nenustatyta“, bet viduje klykiau.
Žinot, žmogus dažniausiai yra nusiteikęs tokiu atveju dėliotis blogiausią scenarijų. Pasakiau vyrui. Vyras tikrai labai palaikė, bet ir kartu atsirado toks perdėtas palaikymas, nerimas, kuris mane net apsunkino emociškai.
Pasakiau sesei. Ji gydytoja ir labai šaltu protu palaikė (ko man tuo metu labai reikėjo). Buvau priėmusi sprendimą, kad tėvam nieko nesakysiu, kol neturėsiu histologinio atsakymo. Nenorėjau kelti jiems streso ir bereikalingo jaudulio. Man jų skausmas yra ir mano.
Atėjo Kalėdos. Viduje klykiau, verkiau... Mama pjaustė baltą mišrainę, o aš tiesiog priėjau ir apsikabinau, nuraminau save. Reikėjo kažkaip save laikyti surinktą iki pat sausio 11 dienos, kai turėjo atlikti biopsiją. Mintyse prisidėliojau visus įmanomus scenarijus.
Aišku, galimi scenarijai mano atveju buvo du: gimdos kaklelio vėžys arba ne. Pradėjau galvoti, kad mes tiek jau susiplanavę 2024 metams: mano gimtadienis, vestuvių 10-metis, kelionė vaiko Leono gimtadienio proga į Legolendą ir t. t.
Supratau, kad aš viena nebesusitvarkau su savo emocijomis ir tuo laukimu, kuris buvo pats sunkiausias dalykas. Pasielgiau gal savanaudiškai, bet taip jaučiausi tuo metu, kai pasakiau kelioms draugėms.
Bet tuo metu taip norėjosi dėmesio, paklausimo, kaip tu jautiesi. Norėjosi dėmesio tiesiog kaip mažam vaikui. Paminėjau savo 36-ąjį su savo mylimomis draugėmis. Tiesa, tuo metu lyg ir buvau kartu, ir lyg transo būsenoje kažkur kitur savo mintyse ir mintimis, kad gal tai paskutinis toks mano gimtadienis.
Tada kažkas sprogo mano viduje. Pasakiau dar kelioms draugėms. Atrodė, kad vėl palengvėjo. Tikrai atrodė, kad pasidalinau savo laukimo sunkumu su jomis ir jos kartu padėjo išlaukti.
Galiu tik patarti nelaikyti tik sau. Taip mes moterys esame stiprios, bet esame dar stipresnės kartu. Labai ačiū mano draugėms“, – emocijomis dalinasi Donata.
Sveikata – brangiausias turtas
Sausio 11 dieną moteris atvyko biopsijai su narkoze. Prieš keliaujant į chirurginį, ją dar kartą apžiūrėjo. Chirurgas po patikros Donatą pasisodino prie stalo ir pradėjo piešti ant A4 lapo: „Pamenu, kad net pasimečiau, nes žinojau, kas yra biopsija ir kaip ją atliks man.“
Donata pati jau 11 metų dirba klinikiniuose tyrimuose ir paskutinius 7 metus specializuojasi onkologiniuose tyrimuose. Bet chirurgas pradėjo piešti, kaip atrodo kūginė biopsija (dar kitaip konizacija) ir sakyti, kad jos atveju būtų geriau būtent tokia biopsija.
„Aš pasitikiu gydytojais, tad nedvejodama sutikau. Tiesa, gydytojas paminėjo, kad tokia biopsija turi tam tikrų pasekmių: didesnė persileidimo rizika.
Tai toks dar vienas papildomas smūgis man. Kūginę biopsiją man atliko su pilna narkoze Centro poliklinikos stacionare. Pamenu, kad ryte atėjau ir po pietų jau buvau namie. Tiesa, beveik mėnesį po atliktos biopsijos lengvai kraujavau.
Bet tai yra normalu. Tad papildomai gėriau geležies papildus, nes turiu pasikartojančią anemiją. Biopsijos rezultatai atėjo po lygiai 3 savaičių (mano pačios sunkiausios 3 savaitės per mano 36 metus!).
Diagnozė: aukšto laipsnio intraepitelinė gimdos kaklelio neoplazija (HSIL/CIN2). Radikalus pašalinimas. Dabar lankytis turėsiu pas ginekologę kas 4 mėnesius ir man pakartotinai vėl darys PAP tyrimą. Šiuo metu laukiu antros ŽPV vakcinos bei pakartotinio vizito pas ginekologę. Jau galiu kvėpuoti plačiai“, – džiaugiasi moteris.
Ragina nepraleisti priklausančių tyrimų
Donata ragina visas tikrintis savo sveikatą, nes moterys labai dažnai atideda savo sveikatos patikrinimą ir tai ji girdėjo jau ne kartą, iš daugelio moterų.
„Mes visada randame pasiteisinimų nukelti savo sveikatą į antrą planą. Tai darbai, tai vaikai serga, tai dar kažkas, tai nėra laiko. Laiko visada turime ir mes patys valdome savo laiką! Mano atveju dar pakankamai gerai viskas baigėsi vien todėl, kad laiku mane patikrino.
Aš suprantu, kad medicina kasdien žengia į priekį ir gimdos kaklelio vėžys laiku pastebėtas yra pagydomas, bet reikia tikrintis reguliariai, kad jį pastebėti.
Aš buvau nusprendusi nesidalinti savo istorija, bet kai pamačiau, kad bent dvi savo drauges paskatinau užsirašyti pas gydytoją ir pasitikrinti, supratau, kad turiu pasidalinti savo istorija.
Ir aš žinau, kad esu ne viena tokia. Tokių moterų yra labai daug. Į mano įrašą „Facebook“ sureagavo labai daug moterų, sulaukiau nemažai žinučių, kad užsiregistravo patikrai.
Sulaukiau daug teigiamų žinučių, kad po kūginės biopsijos susilaukė vaikučio! Tai nuteikia tikrai labai teigiamai, nors suprantu, kad žmonių organizmai bei gyvenimo būdas yra skirtingi.
Pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą PAP testas atliekamas 25–34 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 3 metus ir 35–59 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 5 metus. Pasitikrinkite ir krūtis.
Paprašykite, kad atliktų krūtų echoskopiją. Taip pat Lietuvoje vykdoma krūties vėžio ankstyvos diagnostikos programa, kurios uždavinys – patikrinti visas 50–69 metų amžiaus 1 kartą kas 2 metus. Banalu, bet tikrai sveikata yra brangiausias turtas, už kurį esame patys mes atsakingi“, – ragina moteris.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!