REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjusi vasara atnešė ne tik gerą nuotaiką ir šiltus orus, bet ir uodų antplūdį. Nuo įkandimų kenčia ir maži, ir dideli. Apie tai, kaip kovoti su uodų įkandimais ir kokios priemonės tikrai padės apsisaugoti, papasakojo Nacionalinio visuomenės centro vyriausioji specialistė, entomologė Milda Žygutienė.

Prasidėjusi vasara atnešė ne tik gerą nuotaiką ir šiltus orus, bet ir uodų antplūdį. Nuo įkandimų kenčia ir maži, ir dideli. Apie tai, kaip kovoti su uodų įkandimais ir kokios priemonės tikrai padės apsisaugoti, papasakojo Nacionalinio visuomenės centro vyriausioji specialistė, entomologė Milda Žygutienė.

REKLAMA

Specialistė sako, kad uodai, daugiau ar mažiau, agresyvūs yra kiekvienais metais, tačiau šiemet dėl susidariusių oro sąlygų gamtoje jų yra išties daugiau. Taip nutiko dėl užsitęsusio lietingo periodo, kuris, pasak pašnekovės, turėjo įtakos uodams.

„Uodo patelė kiaušinius padeda ant vandens paviršiaus ir ten jie vystosi iki pat, kol suauga. Taigi, jeigu yra nors koks bent mažas vandens telkinys, nusistovėjęs vanduo ar neliečiamas kibiras su vandeniu, ten tikrai gali užsiveisti uodų. Ypač jų padaugėja, jeigu dar pašviečia saulė.

Žmonės uodų veisyklas savo aplinkoje susikuria ir patys – sodybose gyvenantys žmonės dažnai turi dideles talpas, kuriose laiko vandenį daržams palaistyti. Ten kaupiamos vandens atsargos, vanduo užsistovi ir jau netrukus ten susidaro puikios sąlygos uodėms dėti kiaušinius.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu jūsų gyvenamoje teritorijoje, sklype, yra toks besikaupiantis vanduo, tai reikėtų talpą aprišti plėvele ar uždengti, kad uodai nepasiektų“, – pataria specialistė.

REKLAMA

Atbaido šie aliejai

Kad uodai nepultų, M. Žygutienė pataria atkreipti dėmesį į tris dalykus ir jais pasirūpinti. Visų pirma, tai yra asmeninė apsauga nuo uodų, kai pasirūpini savo kūnu, tada vietos, kurioje būsi, apsauga nuo uodų ir uždaros patalpos apsauga.

„Kad uodai pultų kuo mažiau, reikėtų rinktis šviesius vienspalvius drabužius. Uodams prioritetas yra gyvūnai, o šie – tamsūs, todėl žmogus turėtų rengtis kuo šviesiau.

Ir, žinoma, uodus atbaidančios priemonės. Puikiai tinka natūralūs aitraus kvapo aliejai. Tai gali būti gvazdikėlių aliejus, jo spiritinė ištrauka arba levandų vanduo.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia nepamiršti, kad kuo priemonė natūralesnė, tuo dažniau ją reikia atnaujinti, nes ji greičiau išgaruoja nuo kūno“, – pataria specialistė ir primena rinktis tokias priemones, kurių kvapas erzina uodus, bet nesukelia nemalonių pojūčių pačiam žmogui.

Uodus atbaido citrina ir gvazdikėlis

Kad laiko gamtoje neerzintų uodai, M. Žygutienė pataria pasirūpinti ir aplinka. „Lauke galima naudoti rūkstančias spirales, kurios skleidžia uodams nemalonų kvapą arba į citriną įsmeigti gvazdikėlių – šis derinys ypač gerai veikia, tik patariama turėti kelias citrinas su gvazdikėliais, nes vienos gali neužtekti.“

Itin svarbu pasirūpinti ir namais, kuriuose nakvosite, kad uodai nepultų ir naktį: „Paprasčiausias būdas yra uždarinėti langus ir duris, o jei paliekate pravirus, uždenkite tinklu. Būtinai išjunkite šviesas prieš naktį, kad neskristų uodai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu nepavyko namų apsaugoti, efektyviausi variantai būtų į elektros lizdą kišami repelentai arba specialios lempos, kurios pritraukia uodus.“

Gresia net infekcijos

M. Žygutienė perspėja griežtai nesikasyti ir nedraskyti įkąstų vietų: „Būtina kuo skubiau mažinti niežėjimą, bet jokiu būdu nesikasyti, nes įkandimo vieta gali supūliuoti, o tada į organizmą įsineš antrinė infekcija.

Vieniems niežėjimą sumažina prapjautas svogūnas, uždėtas ant įkąstos vietos, kitiems – svogūno laiškas. Mano patarimas būtų uždėti citrinos, nes būtent rūgštis geriausiai nuramina.

Jei turite citrinos rūgšties, praskieskite su vandeniu. Įmerkite vatos tamponėlį ir palaikykite prie įkąstos vietos. Jei neturite citrinos rūgšties, tiks ir paprasta citrina – tereikia palaikyti ten, kur labiausiai niežti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų