Nepaisant visko, šilauogės yra gana reiklus augalas. Norint pasigirti gausiu jų derliumi, reikia išmanyti nemažai niuansų, iš kurių bene svarbiausias – žinojimas, kada tręšti šilauoges pavasarį.
Kalbant apie šilauogių maistinių medžiagų pasisavinimą iš dirvožemio, tai galime drąsiai teigti, kad tai gana godi kultūra. Ir daugiausia maisto medžiagų šiems augalams reikia pavasarį, nes šiuo metų laiku aktyviai vystosi nauji ūgliai, auga šaknys ir lapai.
Kada tręšti šilauoges pavasarį pirmą kartą?
Jei ruduo buvo vėlyvas, o kovo pirmoji pusė pasižymi labai šaltu oru, neverta skubėti šilauogių tręšti. Geriausia palaukti, kol susiformuos pumpurai.
Kai sniegas jau nutirpęs, lauke pakankamai šilta ir pumpurai jau pradeda brinkti, tai – tinkamiausias laikotarpis pirmajam tręšimui.
Kuo gi geriausia tręšti šilauoges kovo mėnesį? Efektyviausia ir tikslingiausia šiuo laikotarpiu naudoti amonio sulfatą arba superfosfatą. Šios trąšos būtinos, kad šilauogės galutinai pabustų. Jos suaktyvina kiekvieno krūmo augimo procesus ir šaknų sistemą.
Pirmojo ir vėlesnių tręšimų normos priklauso nuo jūsų augalo amžiaus. Jei krūmo amžius – metai ar dveji, kiekvienam užteks 5-7 gramų trąšų, 3-4 metų – apie 10-12 gramų, vyresniam nei ketverių metų – 13-15 gramų trąšų.
Kada tręšti šilauoges antrą kartą pavasarį?
Trąšos, padedančios padidinti uogų derlių, naudojamos balandžio mėnesį arba gegužės pradžioje. Daug kas priklauso nuo regiono, kuriame auginamos šilauogės, ir nuo konkrečių gamtos sąlygų ypatumų: kada atėjo tikrasis pavasaris – anksti, vėlai ar laiku.
Nors mūsų šalis ir nedidelė, bet kartais meteorologinės sąlygos, priklausomai nuo atšaiurumo zonos, labai skiriasi, pavyzdžiui Lietuvos šiaurėje nuo Lietuvos pajūryje.
Antrą kartą šilauoges galite tręšti, kai pastebite, kad jų pumpurai pradėjo skleistis. Greičiausiai tai bus balandžio mėnesį. Tai labai tinkamas laikas patręšti bet kokiomis kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis. Šiuo atveju idealus variantas – nitrofoska trąšos.
Jų sudėtyje yra azoto, fosforo ir kalio – visų trijų elementų, kurių reikia šilauogėms, kad jos užaugintų didelį derlių.
Antrąjį kartą 1-2 metų amžiaus šilauogėms berkite 8-10 g nitrofoskos, 3-4 metų – 11-12 g, o vyresniems augalams – 13-15 g kiekvienam krūmui.
Kada tręšti šilauoges trečią kartą pavasarį?
Trečiasis šilauogių tręšimas pavasarį atliekamas krūmų žydėjimo metu.
Žydėjimo laikotarpis, priklausomai nuo klimato ir konkrečių metų (ankstyvas, vėlyvas ar įprastas pavasaris), prasideda gegužės pradžioje, viduryje arba pabaigoje. Vėlgi – neskubėkite! Sulaukite žydėjimo ir tik tada tręškite savo šilauoges trečią kartą.
Šiuo metu, kaip niekada reikia kalio, todėl geriausia šilauoges būtų patręšti kalio sulfatu. Augalams iki dvejų metų reikia 5 gramų kalio sulfato, 3-4 metų augalams – 10 gramų, o vyresniems nei ketverių metų augalams – 15 gramų.
Tačiau jei jūsų sklypo dirvožemis prastas, galite pakartoti tręšimą nitrofoska trąšomis, tomis pačiomis dozėmis.
Po paskutinio pavasarinio tręšimo, užmezgę uogas, augalai įvertins ar maisto medžiagų dirvožemyje pakanka derliui suformuoti. Jei dirvoje visų medžiagų yra pakankamai, augalas paliks maksimalų užmegztų vaisių skaičių. Tokiu atveju turėsite visas galimybes gauti solidų derlių.
Jei maistinių medžiagų dirvoje nepakanka, dalis uogų užuomazgų gali nukristi. Atitinkamai ir jūsų šilauogių derlius bus mažesnis.
Ko daryti nereikia
Šilauogių tręšimui negalima naudoti jokio mėšlo, humuso ar komposto, tai yra – negalima jokių organinių trąšų. Naudojant tokias trąšas gali žūti specialus grybelis, gyvenantis ant šilauogių šaknų, ir augalas gali žūti.
Šaltinis: derlingas.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!