Dėl to pasidalijome tuo, ko nevalia pamiršti.
Pagrindiniai pokyčiai
Kas mūsų laukia nuo gegužės mėnesio, visi pakeitimai ir naujienos vienoje vietoje:
Nuo balandžio 30 d., reikės paleisti pagautus ne tik mažesnius nei 50 cm, bet ir didesnius nei 65 cm sterkus. Iki šiol buvo privaloma paleisti mažesnius kaip 45 cm sterkus. Aplinkos ministras patvirtino Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimus, kurie draudžia žvejybos metu paimti tam tikrų rūšių dideles žuvis.
Paleisti reikės ir lydekas, mažesnes nei 50 cm ir didesnes nei 80 cm. Visose Lietuvos upėse būtina paleisti bet kokio dydžio marguosius upėtakius, išskyrus Merkio upę aukščiau Ožkelaičių tilto, kur organizuojama limituota margųjų upėtakių ir kiršlių žvejyba.
Turistų patogumui nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio Turizmo informacijos centro darbo laikas Vilniuje ilgės: kasdien bus galima lankytis nuo 9 val. iki 19 val. Naujasis Vilniaus TIC siūlys lankytojams atrasti įvairesnių patirčių, tyrinėjant miesto kultūrą ir istoriją bei išmėginant įdomių laisvalaikio veiklų.
Naujajame centre aptarnauti turistus pasitelkiamas dirbtinis intelektas – virtualus asistentas bendraus pagal pasirinktas temas, atsižvelgdamas į pageidaujamą tyrinėjimo tempą ir turimą laiką Vilniuje.
Nuo gegužės 1 d. keitėsi dalies prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių darbo laikas. Lentvaryje (Lentvario g. 61A) bus galima apsipirkti darbo dienomis ir savaitgaliais nuo 8 iki 22 val., Vilniuje (Vikingų g. 3) – visomis savaitės dienomis nuo 9 iki 22 val.
Nuo gegužės 1 d., įsigaliojo reglamentavimas, kad nekilnojamojo turto registre registruotiems statiniams ar jų dalims, kurie, turint statybą leidžiantį dokumentą, pradėti statyti iki 2010 m. sausio 1 d. ir neužbaigti ir kurių statybą leidžiantis dokumentas nebegalioja, leidžiama parengti statinių ar jų dalių rekonstravimo arba remonto projektus, aprašus ir pagal juos gauti statybą leidžiančius dokumentus.
Įtvirtinta galimybė statybos valstybinės priežiūros pareigūnams Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka sustabdyti kvalifikacijos atestato ar teisės pripažinimo dokumento galiojimą. Paankstintas Statybos įstatymo nuostatų, kuriomis didinamos baudos už pakartotinių pažeidimų padarymą, įsigaliojimas: jos irgi įsigalios š. m. gegužės 1 d.
Nuo gegužės 1 d. dešimtyje populiariausių „Ignitis ON“ elektromobilių įkrovimo vietų Vilniuje galima tikėtis įsikrauti elektromobilį dar greičiau ir patogiau. Tokia galimybė atsiras, nes bendrovės „Ignitis“ pradės pilotinį projektą, kuris, tikimasi, greičiau atlaisvins populiariausias įkrovimo prieigas ir leis jomis patogiai pasinaudoti didesniam skaičiui elektromobilių vairuotojų.
„Stotelė – ne stovėjimo aikštelė“, su tokia žinute „Ignitis ON“ praneša, jog labiausiai elektromobilių vairuotojų pamėgtose elektromobilių įkrovimo stotelėse Vilniuje, tokiose kaip, Tymo turgus, Rūdininkų skveras, Santuokų rūmai, Halės turgus, Santaros klinikos, „Rimi“ Žirmūnai, „Green Hall“, Užupio skveras, Bernardinų sodas ir Vingrių skveras nuo gegužės 1 d. keisis elektromobilių įkrovimo paslaugos apmokestinimas.
Po pirmųjų 90 įkrovimo sesijos minučių, greito įkrovimo prieigose (DC), kiekviena kita minutė bus apmokestinama 0,10 EUR/min. – užimtos prieigos mokesčiu.
Nuo gegužės 1 dienos įsigalios Susisiekimo ministerijos inicijuotas Kelių transporto kodekso pakeitimas: Taksi vairuotojai, pavėžėjai privalės turėti europinį ar NATO šalyje išduotą vairuotojo pažymėjimą, o taksi vairuotojai taip pat turės naudoti su spausdintuvu sujungtą taksometrą arba taksometrą ir kasos aparatą.
Taip siekiama mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą. Vairuotojams prisitaikyti prie pokyčių numatomas pereinamas laikotarpis – nepakeisti leidimai neteks galios tik 2024 m. gruodžio 20 dieną.
Gegužės 2 d. prasidės žemės ūkio naudmenų deklaravimas. Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo pradžia buvo nukelta dviem savaitėm vėliau, nes nebuvo gautas Europos Komisijos (EK) formalus Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimo patvirtinimas.
Deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus tiesioginėms išmokoms gauti bus galima iki birželio 7 d., o pavėluotai – iki liepos 2 d.
Gegužės pradžioje sostinėje bus pradedami ilgai laukto į Kultūros paveldą įtraukto Kazbėjų tilto kapitalinio remonto darbai. Projektą už 1,12 mln. eurų įgyvendins bendrovė „YIT Lietuva“.
Remontuojant Kazbėjų tiltą bus įrengtas laikinas 24 metrų ilgio pėsčiųjų tiltas bei 130 metrų ilgio pėsčiųjų takas, kad pėstieji galėtų saugiai keliauti. Po rekonstrukcijos tiltu vyks dvipusis eismas su eismo pirmenybe atvykstantiems iš V. A. Graičiūno gatvės. Transporto priemonių svoris bus ribojamas iki 5 tonų, o aukštis – iki 3 metrų.
Gegužės 6–8 d. sostinėje vyks kariuomenės pratybos. Vilniuje ir Kaune vyks Lietuvos kariuomenės pratybos „Perkūno bastionas 24“. Pratybų metu bus treniruojamasi vykdyti ginkluotųjų pajėgų vienetų, karo komendantų ir valstybės bei savivaldybių institucijų, įstaigų ir organizacijų bendradarbiavimą ir sąveiką mobilizacijos bei karo padėties metu, taip pat turto rekvizavimą ir komendanto valandos paskelbimą.
Pratybose dalyvaus ginkluotųjų pajėgų vienetai, valstybės bei savivaldybių institucijos, įstaigos ir ūkio subjektai. Pratybose bus patikrinta Vilniaus ir Kauno regiono valstybės bei savivaldybių institucijų, įstaigų ir organizacijų pasirengimas vykdyti mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos teikimo užduotis.
Gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl gimimu įgytos Lietuvos pilietybės išsaugojimo įgyjant kitos, Lietuvai draugiškos, valstybės pilietybę.
Tiksli referendumu spręsti teikiamo Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo formuluotė skamba taip: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“
Lietuvos piliečiams pritarus, iš Konstitucijos būtų išbrauktas teiginys: „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.“ Tokiu pakeitimu esamiems Lietuvos Respublikos piliečiams būtų išsaugota Lietuvos pilietybė, jiems įgijus Lietuvai draugiškų valstybių pilietybę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!