Anksčiau naujienų portalui tv3.lt šeimos gydytojas Irmantas Aleksa pasakojo, kokie simptomai išduoda gripą.
Gripo simptomai yra ryškiausi ir aiškiausiai atpažįstami, lyginant su kitomis ligomis, pavyzdžiui, COVID-19 ar peršalimu.
Gripo simptomai
Gripas pasireiškia itin aukšta temperatūra, kuri būna daugiau nei 38 laipsniai, taip pat pasireiškia šaltkrėtis, kaklo, raumenų ir galvos skausmai. Įpusėjus ligai gali pasirodyti sausas, dirginantis kosulys.
„Sergant gripu yra vienas labai svarbus simptomas – krūtinės skausmas, kuris dažnai gali būti vienas iš gripo komplikacijos ūminio miokardito požymių.
Jeigu skausmas yra sunkus, panašus į ūminio miokardito sukeliamus skausmus, tai tokiu atveju neverta delsti ir reikėtų kuo skubiau kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą gydytojo apžiūrai ir tolimesniems tyrimams“, – įspėjo gydytojas.
Kaip praneša NVSC, tarp žmonių gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu, grečiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose arba dulkėmis užterštose patalpose. Gripo inkubacinis periodas trunka nuo 24 iki 72 val., dažniausiai – 48 val.
Gripas pavojingas dėl sukeliamų sunkių komplikacijų. Gripo komplikacijos gali būti plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.
Apsauga nuo gripo – vakcinacija
Veiksmingiausia prevencijos ir kontrolės priemonė – vakcinacija, rizikos grupėms priklausantys asmenys kasmet skiepijame valstybės lėšomis finansuojama sezoninio gripo vakcina.
Rizikos grupėms priklauso:
- 65 m. amžiaus ir vyresni asmenys;
- asmenys, sergantys lėtinėmis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, asmenys, kuriems yra imunodeficitinė būklė) ligomis;
- medicinos įstaigose dirbantys asmenys;
- asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
- nėščiosios.
Daugėjant sergančiųjų skaičiui labai svarbu nepamiršti kruopščiai laikytis higienos taisyklių. Būtina plauti rankas, jei nėra tokios galimybės, jas dezinfekuoti. Taip pat patariama vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas.
Primenama laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, prisidengti burną ir nosį venkartine servetėle.
Pajutus į peršalimą panašius simptomus, rekomenduojama likti namuose ir kreiptis į šeimos gydytoją.
Slaugant sergantį asmenį ar lankantis žmonių susibūrimo vietose, kur negalima išlaikyti saugaus atstumo, rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!