REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atėjus rudeniui, lietuviai vis dar keliauja į miškus ieškoti grybų laimikių, tačiau dažnai grįžta ne tik su pilnomis pintinėmis grybų – ant drabužių ir kūno į namus parsineša erkių. Lietuvoje, įsisiurbus erkei, galima užsikrėsti erkiniu encefalitu, Laimo liga ir įvairiomis infekcijomis.

Atėjus rudeniui, lietuviai vis dar keliauja į miškus ieškoti grybų laimikių, tačiau dažnai grįžta ne tik su pilnomis pintinėmis grybų – ant drabužių ir kūno į namus parsineša erkių. Lietuvoje, įsisiurbus erkei, galima užsikrėsti erkiniu encefalitu, Laimo liga ir įvairiomis infekcijomis.

REKLAMA

Kiekvienais metais, Lietuvoje fiksuojama šimtai užsikrėtimų erkiniu encefalitu, tūkstančiai išgirsta Laimo ligos diagnozę. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, per prabėgusius aštuonis šių metų mėnesius buvo patvirtinta 254 erkinio encefalito ir 1120 Laimo ligos atvejų.

Skaičiai gerokai šoktelėjo įsibėgėjus šiltajam sezonui ir vis dažniau žmonėms patraukiant į miškus, mat šių metų sausio-birželio mėnesiais fiksuoti 66 erkinio encefalito ir 386 Laimo ligos atvejai.

REKLAMA
REKLAMA

Palyginus su praėjusiais metais, šių metų skaičiai džiugina ir yra kiek mažesni. 2020-aisiais, tuo pačiu laikotarpiu, sausio-rugpjūčio mėnesiais buvo užregistruoti 492 erkinio encefalito atvejai, o Laimo ligos diagnozę išgirdo 1816 asmenų. Praėjusiais metais erkinis encefalitas taip pat nusinešė 3 gyvybes.

REKLAMA

Pirmieji simptomai

Naujienų portalas tv3.lt primena, jog erkės tampa aktyvios prasidėjus šiltajam sezonui, o antroji jų aktyvumo banga yra rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė sakė, kad  esant žemesnei nei 4–5 laipsnių temperatūrai erkės vis dar būna ramybės būsenoje, o aktyvios tampa temperatūrai pakilus iki 8–11 laipsnių. 

„Trūkstant drėgmės, erkių aktyvumo laikotarpis sutrumpėja keliomis savaitėmis. Ankstyvas pavasaris ir vėlyvas ruduo leidžia erkėms ilgiau būti aktyvioms. Lietuvoje erkių aktyvusis periodas prasideda nuo kovo ir trunka iki lapkričio vidurio ar gruodžio. Erkių aktyvumo pikai – pavasarį ir rudenį (gegužę – birželį ir rugpjūtį – rugsėjį)“, – sakė specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

A. Bartulienė pasakojo, kad erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 28 dienų (įprastai užtrunka nuo savaitės iki dvejų), o jei užsikrėtėte gerdami pieną, inkubacinis periodas sutrumpėja iki  3–4 dienų. Primename, kad erkiniu encefalitu užsikrėsti galite ir vartodami nepasterizuotus pieno produktus, kadangi erkė galėjo užkratą perduoti ožkai ar karvei. 

Gydytojos epidemiologės teigimu, pirmieji simptomai yra karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmas, bendras silpnumas. Kiek rečiau pasireiškia virškinimo sutrikimai, viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymiai. 

„Vėliau, kai virusas pasiekia smegenis, atsiranda stiprus galvos skausmas, pykinimas ir/ar vėmimas, sprando raumenų sustingimas, aukšta temperatūra“, – sakė A. Bartulienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liekamieji reiškiniai – trečdaliui sirgusiųjų 

Specialistė pasakojo, kad gydymo nuo erkinio encefalito – nėra: „Ligonis gydomas tik simptomiškai, vaistais, sumažinančiais ligos požymius. Specifinio gydymo, nukreipto prieš ligos sukėlėją, nėra“, – pasakojo A. Bartulienė. 

Persirgus erkiniu encefalitu, imunitetą šiai ligai įgyjate visam gyvenimui, tačiau gydymas kartais gali užtrukti ir keletą metų, o net trečdalis pacientų susiduria ir su liekamaisiais reiškiniais. 

„Negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, klausos praradimas ar spengimas ausyse, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai, traukuliai, rečiau – paralyžiai“, – sakė epidemiologė. 

REKLAMA

Baisiausia ligos pasekmė – mirtis. Mirštamumas nuo erkinio encefalito siekia 0,5–4 proc. NVSC duomenimis, šiais metais susirgimų erkiniu encefalitu dar neužfiksuota. 2020 metais patvirtinti 669 erkinio encefalito atvejai, iš kurių 3 buvo mirtini.  

Pasak A. Bartulienės, didžiausias sergamumo rodiklis buvo užregistruotas Utenos, Kauno, Marijampolės, Panevėžio  ir Tauragės apskrityse. 

„Šia liga dažniau serga 45–64 metų amžiaus žmonės. Liga paprastai pasireiškia sunkiau, dažniau pastebimi liekamieji ligos reiškiniai”, – sakė specialistė.

Veiksmingiausia apsauga – skiepai

A. Bartulienė sakė, kad veiksmingiausia profilaktikos priemonė – skiepai. Skiepytis tikrai turėtų tie, kurie praleidžia daug laiko gamtoje – miškininkai, grybautojai, uogautojai, žygių miške mėgėjai. Skiepyti galima ir vaikus, sulaukusius 1–erių metų amžiaus. 

REKLAMA

„Visas kursas susideda iš trijų injekcijų, toliau – imunitetą palaikančios vienkartinės vakcinacijos dozės. Vakcinavimo schemos yra dvi: Įprastinė schema – šaltuoju metų laikotarpiu pirmosios dvi dozės suleidžiamos išlaikant 1–3 mėn. tarpą, trečia – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos. 

Pagreitinta schema – šiltuoju metų laiku, prasidėjus erkių aktyvumui. Antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 2 sav. po pirmosios, trečia – 5–12 mėn. po antrosios“ , – aiškino epidemiologė.

Imunitetą palaikančią vakciną, priklausomai nuo amžiaus ir jos gamintojo, reikia gauti kas 3 arba 5 metus, o pirma erkinio encefalito revakcinacijos dozė skiriama praėjus  trims metams po pirminio vakcinacijos kurso.

Erkių sukeltos ligos didesnei daliai darbingų žmonių sugelia neįgalumą ir ilgalaikius liekamuosius sveikatos sutrikimus. Nemokamais skiepais nuo erkinio encefalito visiems žmonėms turėtų pasirūpinti valstybė, o ne per prievartą grūstiną abejotiną naudą turinčius skiepus nuo Covid.
O kur dar tikrai svarbūs skiepai nuo difterijos, stabligės, tuberkuliozės, meningokokinės infekcijos, kitų baisių ligų. Koks mirtingumas nuo šių ligų? Kodėl nepadaro jų privalomų ir visiems nemokamų, jei jau taip rūpinasi mūsų sveikata ir gyvybe. Priežastys visiems, bent kiek galvojantiems, aiškios.
Visą laikotarpį nesirgau...o priverstas
Visą laikotarpį nesirgau...o priverstas
Na tai įveskit privalomą vakcinaciją....irgi daug serga. Gydymas brangus. Jokio bileteinio. Viską suleiskit ką turit. Ir tik nesakykit, kad čia ne pandemija....koks skirtumas. Vakcina gi yra... varykit visiems, kaip nuo civido. Pagrasinkit, kad kol sirgs išmesit iš darbo....
@Medikė Tamstos paminetais skiepais nemokamai vakcinuojma kudikysteje. Taciau nemazai idiotu savo vaikų is voso neskieija, nes laiko, kad nereikia ir kenkia organizmui. Lygiai ta pati sako ir kovididiotai, vengdami skiepų. Tigi, ponia, valdzia nieko nepadarys, jei zmones nesiskiepys ir neskiepys savo vaiku. Padeti galime kiekvienas pats sau. Bet, pati suprantate, kad kartais kuprotą istiesina tik grabas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų