• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaiko gimimas – ypatingas, išskirtinis įvykis kiekvienoje šeimoje. Laukdamos gimdymo, poros išgyvena įvairius jausmus – nerimą, džiaugsmą, jaudulį, susirūpinimą. Šiomis dienomis tikėtina, jog tokie potyriai dar labiau sustiprėja, o gimdyvei ir jos artimiesiems kyla galybė klausimų: ar bus tinkamai ja ir kūdikiu pasirūpinta, ar gimdyme galės dalyvauti lydintis asmuo, kuo gimdymas šiuo metu skiriasi nuo gimdymo įprastomis sąlygomis?

Vaiko gimimas – ypatingas, išskirtinis įvykis kiekvienoje šeimoje. Laukdamos gimdymo, poros išgyvena įvairius jausmus – nerimą, džiaugsmą, jaudulį, susirūpinimą. Šiomis dienomis tikėtina, jog tokie potyriai dar labiau sustiprėja, o gimdyvei ir jos artimiesiems kyla galybė klausimų: ar bus tinkamai ja ir kūdikiu pasirūpinta, ar gimdyme galės dalyvauti lydintis asmuo, kuo gimdymas šiuo metu skiriasi nuo gimdymo įprastomis sąlygomis?

REKLAMA

Į šiuos ir kitus klausimus atsakė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė ir naujagimių skyriaus vedėja dr. Ingrida Pilypienė.

Palatose – po vieną gimdyvę

D. Ramašauskaitė skuba raminti, kad iki šiol Santarų klinikose nebuvo nei vieno atvejo, kuomet gimdyvė atvyktų, turėdama covid-19 infekciją.

REKLAMA
REKLAMA

„Pastebėjome, kad lyginant su 2019 kovo mėnesiu, šiemet turėjome 50 gimdyvių mažiau. Tikriausiai žinia, kad pas mus gimdo infekuotos moterys buvo plačiai paplitusi ir išgąsdino būsimas mamas. Iš tiesų savo darbą turėjome perorganizuoti nuo pat moterų atvykimo į priėmimo kambarį.

REKLAMA

Klausdavome ar jos nekarščiuoja, ar neturi kitų katarinių reiškinių, ar nebuvo užsienyje, ar artimoje aplinkoje nėra sergančių šiuo virusu. Pamatuodavome temperatūrą ir jeigu jokių ligos ženklų nebuvo, tuomet priimdavo taip pat, kaip ir iki pandemijos“, – nurodo ginekologijos centro vadovė.

Vis dėlto, gimdymo skyriuje įkurtos specialios palatos, kurios būtų skirtos moteris sergančios koronavirusine infekcija, tačiau iki šiol Santarų klinikose dirbantiems medikams neteko panaudoti. Kitos palatos yra tokios pačios, kaip anksčiau, sąlygos nepasikeitusios: moterys guli palatose po vieną, yra dušai, tualetai, yra planšetiniai kompiuteriai, kuriais galima susisiekti ir su artimaisiais, o visi dokumentai yra atnešami gimdyvei į palatą.

REKLAMA
REKLAMA

„Stengiamės ir po gimdymo guldyti po vieną, tačiau tais atvejais, kai per dieną būna daugiau gimdymų, tenka paguldyti ir po dvi. Tačiau jeigu moteris turi slogą ar kitų sveikatos problemų yra guldomos atskirai nuo kitų“, – skuba raminti D. Ramašauskaitė.

Specialistų palaikymas

Tema apie gimdymą vienoms šiuo metu yra labai populiari ir socialiniuose tinkluose, kur moterys diskutuoja, kas jų laukia. Besilaukiančioms moterims svarbu žinoti ar galės jas palaikyti artimieji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes žinome, kad kitose pasaulio šalyse to nėra ir jos žiūri šiek tiek liberaliau, leisdamos artimiesiems dalyvauti gimdyme, tačiau tai yra kiekvienos šalies pasirinktas modelis. Mes rėmėmės sveikatos ministro rekomendacijomis ir neleidome dalyvauti lydintiems asmenims“, – nurodo D. Ramašauskaitė.

Švelnėjant karantino sąlygoms, bent kol kas tvarka nesikeis, tačiau šis klausimas bus iš naujo aptariamas, nes tai pats aktualiausias klausimas šiuo metu tiek gimdančioms moterims, tiek medikams ir artimiesiems.

REKLAMA

„Kai šalia gimdyvės yra vyras ar kitas artimasis, medikams darbas irgi yra žymiai lengvesnis. Manau, kad kažkoks sprendimas bus priimtas, tačiau per artimiausias dvi savaites jo nekeisime“, – nurodo ji.

Toms, kurios nerimauja, kaip reikės nepasiduoti pogimdyvinei depresijai, kai dienas reikės leisti ligoninėje be artimųjų pagalbos ir palaikymo, D. Ramašauskaitė sako, kad yra sudarytos gairės, kuriose aprašyti veiksmai, kaip nepasiduoti šiam jausmui, be to, kasdien moteris lanko ir siūlantys pagalbą psichologai.

REKLAMA

Pasak centro vadovės, daiktai, kurie yra rekomenduojami pasiimti į ligoninę gimdymui, nesikeičia ir jokių papildomų dalykų pasiimti nereikia. Taip pat moterys po gimdymo ligoninėje neprivalo dėvėti ir kaukių. Be to, neverta nerimauti kažką pamiršus pasiimti, nes artimieji gali perduoti gimdyvėms siuntinius, o visi jie greitai pasiekia adresatą.

Koronavirusas ir naujagimiai

Naujagimių skyriaus vedėja dr. I. Pilypienė skuba raminti būsimas mamas, kad koronavirusu užsikrėtusių kūdikių visame pasaulyje yra vienetai. Atvejai, kai mama savo naujagimiui perduoda infekcija, yra pavieniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tuo atveju, jeigu mama, visgi serga koronavirusu, naujagimis turi būti atskirtas nuo mamos, kad jis neužsikrėstų“, – sako ji.

Tačiau, kai mama yra sveika, D. Ramašauskaitė nurodo, kad gimdymas, net ir tuo atveju, kai atliekamas Cezario pjūvis, karantino metu nepasikeitė: naujagimis pridedamas prie mamos krūtinės. Kai baigiama operacija, jeigu viskas gerai, kūdikis kartu su mama keliauja į pooperacinę palatą ir visą laiką būna kartu. Tiek operacijos, tiek po gimdymo, moteris gali tikėtis pagalbos iš ligoninės personalo.

REKLAMA

Ginekologijos centro vadovė priduria, kad moterys gali pasirinkti ir tai, kokia poza joms gimdyti patogiau.

„Mes visada rekomenduojama rinktis, kaip moteriai, o ne mums – personalui, patogiau bus gimdymo metu. Yra nebent reti atvejai, kuomet mes numanome, kad gimdymui užbaigti reikės panaudoti akušerinius instrumentus, tuomet padėties rinktis negalima. O visais kitais atvejais pozicija gali būti tokia, kokia patogi moteriai“, – nurodo D. Ramašauskaitė.

REKLAMA

Rekomenduoja ligoninėje praleisti dvi paras

Medikės nurodo, kad greičiausiai po gimdymo būtų galima išvykti ir po kelių valandų, tačiau dėl naujagimio stebėjimo rekomenduojama ligoninėje praleisti bent dvi dienas.

„Moterų, kurios per pirmas šešias valandas po gimdymo išvyksta, yra labai nedaug. Paprastai moterys bijo tai daryti, tačiau jeigu kūdikio būklė yra gera ir moteris turi reikiamos patirties žindyti ir prižiūrėti kūdikį gali neužsibūti ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau reikia žinoti ir apie kūdikio tyrimus. Pavyzdžiui, tyrimai dėl naujagimio širdies ydos gali būti daromi tik po 24 valandų, nes tik tada jie suteikia kažkokios informacijos. Taigi, jeigu jūs išvyksite pirmąją parą, jūsų naujagimiui šis tyrimas nebus atliktas.

Taip pat genetinis tyrimas atliekamas tik ne mažiau 48 valandų turinčiam naujagimiui. Išvykus anksčiau šį tyrimą teks daryti namuose. Pandemijos sąlygomis jis gali užtrukti kur kas ilgiau nei stacionare“, – sako I. Pilypienė ir priduria, kad jeigu nėra skubių reikalų, rekomenduoja ligoninėje pabūti bent kelias dienas.

Per pirmąsias dvi paras naujagimiui daromi 4 atrankos tyrimai: akių patikra, klausos patikra, genetinis tyrimas dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų, dėl kritinių širdies ligų. Taip pat daromi ir du skiepai – nuo hepatito B ir išvykstant naujagimis paskiepijamas nuo tuberkuliozės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų