• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Soliariumų žala sveikatai kelia susirūpinimą sveikatos specialistams. Nors šilumos poveikis gali būti malonus, soliariumai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant odos vėžį, senėjimą ir regos sutrikimus.

Soliariumų žala sveikatai kelia susirūpinimą sveikatos specialistams. Nors šilumos poveikis gali būti malonus, soliariumai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant odos vėžį, senėjimą ir regos sutrikimus.

REKLAMA

Dermatovenerologė Jurgita Karčiauskienė naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kokią žalą gali padaryti soliariumų naudojimas bei kaip apsisaugoti nuo kenksmingų saulės spindulių. 

„Pigmentas melaninas apsaugo odos ląsteles nuo DNR pažaidos, tad įgaunamas odos rusvumas rodo, kad oda ginasi. Pigmentas yra paskleidžiamas virš ląstelės kaip apsauginis sluoksnis, kad UV spinduliai nepažeistų ląstelės branduolio. Deja, soliariumas yra odai kenkiantis veiksnys“, – sako dermatologė.  

Moteris teigia, kad yra skirtumas tarp gaunamų saulės ir soliariumo spindulių, tačiau abu jie gali būti kenksmingi. Dermatologės teigimu, su saulės spinduliais gauname platesnį spindulių spektrą, o soliariumo – siauresnį.    

REKLAMA
REKLAMA

„Reikia saugotis ir saulės spindulių, ir soliariumo spinduliuotės, tačiau spindulių įgaudami lauke, bent jau kvėpuojame gryname ore. O aklai deginantis soliariume privalumų nėra“, – pasakoja J. Karčiauskienė.

REKLAMA

Populiari procedūra gali baigtis odos vėžiu

Gydytoja sako, kad reguliarai vaikštant į soliariumą, nesunku pamatyti žalingos spinduliuotės pasekmes, kurios skatina odos senėjimą ir vėžinių ląstelių atsiradimą. 

„Oda išsausės, praras savo stangrumą, t. y. sumažės odos turgoras. Vėliau oda taps glebesnė, minkštesnė, atsiras smulkių raukšlelių, išsiplės kapiliarai. Išsiplėtę kapiliarai gali neatsistatyti – tai iššauks odos paraudimą, galbūt net veido rožinę.   

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali atsirasti pigmentinės dėmės, kurias naikinti labai sunku. Šios dėmės rodo branduolio įvykusią ląstelės pažaidą visam gyvenimui.

Gali būti ir ikinavikinės būklės kaip: aktininė keratozė, seborėjinė keratozė. Potencialiai šios būklės yra mažai pavojingos, tačiau per tam tikrą laiką gali supiktybėti.

Taip pat baisiausia pasekmė – odos vėžys. Melanoma gali atsirasti visiems, ypatingai pavojinga tiems, kurie turi daug apgamų ar displazinį apgamų sindromą. Dažniausiai moterims melanoma atsiranda blauzdų nugariniuose paviršiuose“, – sako ji.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Karčiauskienė pasakoja, kad savo praktikoje yra susidūrus su šiuo, medicinoje vienu pikčiausių vėžių – melanoma, kurio išsivystymą nulėmė deginimasis soliariume.

„Skaudžiausia matyti, kai šis vėžys nustatomas jauniems žmonėms. Ligos amžius jaunėja dėl nesaikingo deginimosi soliariumuose, šiltuose kraštuose“, – sako dermatologė.. 

Soliariumas (nuotr. 123rf.com)

Amžius – svarbus veiksnys

Gydytoja dalijasi, kad kuo anksčiau jaunimas pradeda mėgautis soliariumais, tuo labiau daro didesnę žalą odai. 

REKLAMA

„Todėl iki 20 metų soliariumuose lankytis nerekomenduočiau niekam. Pasaulio sveikatos organizacijos vėžio institutas 2019 metais prilygino soliariumų žalą rūkymo ir asbesto daroma žalai“, – pataria dermatovenerologė. 

J. Karčiauskienė sako, kad jeigu neturite asmeninės ar šeimyninės odos vėžio rizikos, reguliariai tikrinatės savo odos darinius pas dermatologą, nedegate raudonai, neturite daug apgamų, lankytis soliariumuose nėra draudžiama.  

REKLAMA

„Vis dėlto turite prisiminti, kad natūrali saulės šviesa odą žaloja mažiau. Nuo kenksmingų saulės spindulių padeda apsisaugoti rūbai, galvos apdangalai, akiniai nuo saulės su UV filtrais, kremai su fotoapsauginiais filtrais“ – teigia ji.

Dermatovenerologė sako, kad dažniausiai odai apsaugoti reikalingas bent 30 SPF filtrą turintis kremas: „Tepamos vietos, kurios nepridengtos rūbais, 20 minučių prieš einant į saulę ir kremas atnaujinamas kas 2 valandas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kremas nuo saulės turėtų būti tepamas gerokai storiau nei paprastas kremas. Rekomenduojama 2 mg kremo padengti 1 cm odos ploto. Veidui pakaktų arbatinio šaukštelio kremo, o 2 valgomųjų šaukštelių pakaktų veidui ir kūnui.“   

Gydytoja primena, kad kas metus rekomenduojama pasitikrinti odos darinius pas gydytoją dermatovenerologą ir kas mėnesį juos pasižiūrėti pačiam, stebint tokius pokyčius kaip jų asimetrija:

„Nelygus kraštas, spalvų įvairovė, dydis ir kitimas. Pastebėjus 3 pokyčius ar daugiau, reiktų į dermatologą kreiptis nedelsiant.“

Kad soliariumai sukelia vėžį man buvo žinoma seniai.Tik kai kam atrodo kitaip.
Kai gausi melanoma.. nepamikuok.. gali net nesidytiti.. tik laidotuvėms pasiruosk..
nei sykio nebuvau ..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų