Gydytoja dermatologė pasakoja, kad soliariumai daro žalą odos būklei, nes tai yra tam tikra spinduliuotė, kuri veikia odą.
„Pigmentas melaninas apsaugo odos ląsteles nuo DNR pažaidos, tad įgaunamas odos rusvumas rodo, kad oda ginasi. Pigmentas yra paskleidžiamas virš ląstelės kaip apsauginis sluoksnis, kad UV spinduliai nepažeistų ląstelės branduolio. Deja, soliariumas yra odai kenkiantis veiksnys“, – sako dermatologė.
Moteris teigia, kad yra skirtumas tarp gaunamų saulės ir soliariumo spindulių, tačiau abu jie gali būti kenksmingi. Dermatologės teigimu, su saulės spinduliais gauname platesnį spindulių spektrą, o soliariumo – siauresnį.
„Reikia saugotis ir saulės spindulių, ir soliariumo spinduliuotės, tačiau spindulių įgaudami lauke, bent jau kvėpuojame gryname ore. O aklai deginantis soliariume privalumų nėra“, – pasakoja G. Narkienė.
Populiari procedūra gali baigtis odos vėžiu
Gydytoja sako, kad reguliarai vaikštant į soliariumą, nesunku pamatyti žalingos spinduliuotės pasekmes, kurios skatina odos senėjimą ir vėžinių ląstelių atsiradimą.
„Oda išsausės, praras savo stangrumą, t. y. sumažės odos turgoras. Vėliau oda taps glebesnė, minkštesnė, atsiras smulkių raukšlelių, išsiplės kapiliarai. Išsiplėtę kapiliarai gali neatsistatyti – tai iššauks odos paraudimą, galbūt net veido rožinę.
Taip pat gali atsirasti pigmentinės dėmės, kurias naikinti labai sunku. Šios dėmės rodo branduolio įvykusią ląstelės pažaidą visam gyvenimui.
Gali būti ir ikinavikinės būklės kaip: aktininė keratozė, seborėjinė keratozė. Potencialiai šios būklės yra mažai pavojingos, tačiau per tam tikrą laiką gali supiktybėti.
Taip pat baisiausia pasekmė – odos vėžys. Melanoma gali atsirasti visiems, ypatingai pavojinga tiems, kurie turi daug apgamų ar displazinį apgamų sindromą. Dažniausiai moterims melanoma atsiranda blauzdų nugariniuose paviršiuose“, – sako ji.
G. Narkienė pasakoja, kad savo praktikoje yra susidūrus su šiuo, medicinoje vienu pikčiausių vėžių – melanoma, kurio išsivystymą nulėmė deginimasis soliariume.
„Skaudžiausia matyti, kai šis vėžys nustatomas jauniems žmonėms. Ligos amžius jaunėja dėl nesaikingo deginimosi soliariumuose, šiltuose kraštuose“, – sako ji.
Naudinga tik vienu atveju
Kiekvienam žmogui susirgimo rizika yra indiviudali, todėl reiktų atsižvelgti į „Patrix“ skalę. Tad planuojant apsilankyti solairiume, reikėtų pasitarti su dermatologu.
„Vieno recepto visiems nėra, nes reikia įvertinti apgamus ir kitus odoje esančius darinius“, – patirtimi dalijasi gydytoja dermatologė.
Gydytoja sako, kad jei žmogus žūtbūt nori įdegti, būtina ne tik prieš saulės vonias apsilankyti pas dermatologą, bet ir naudoti tinkamą kremą su apsauga nuo saulės.
„Jei žmogus labai nori įdegti, tokiu atveju rekomenduoju tai daryti sportuojant, vaikštant, mankštinantis gryname ore, su apsauga nuo saulės. Taip galima įdegti saikingai, iš saulės gauti vitaminą D, o sportuojant ir kvėpuojant gryną orą – psichologinę ir fizinę naudą“, – teigia dermatologė.
Gydytoja dermatologė pasakoja, kad žvyneline sergantiems pacientams, soliariumai gali būti naudingi. Visgi moteris įspėja, kad kalba eina apie medicininius, o ne paprastus soliariumus.
„Medicininiai soliariumai gali padėti suvaldyti žvynelinę. Tai yra kaip gydymo priemonė ir tokio tipo soliariumuose yra iškristalizuotas šviesos spindulys, kuris odą gydo.
Tokius soliariumus galima rasti didžiuosiuose ligoninių centruose. Žinoma, juos paskiria gydytoja, tad paprastai patekti į juos nepavyks“, – sako G. Narkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!