„Camelia“ vaistinės vaistininkas Rimvydas Blynas, „Eurovaistinės“ farmacijos specialistė Elvyra Ramaškienė ir budinčios „Benu“ vaistinės vedėja vaistininkė Laura Kairiūkštienė komentuoja, kokius preparatus pavasario metu lietuviai perka dažniausiai bei su kokiomis sveikatos problemomis susiduria.
Susiduria su širdies ir kraujotakos problemomis
R. Blynas sako, kad šiuo metu, kaip ir įprastai, didžiausia dalis žmonių kreipiasi dėl širdies ir kraujotakos sistemos ligoms skirtų gydyti vaistų. „Taip pat stebime nemažą antibiotikų paklausą – matyti, kad įvairios bakterinės infekcijos vis dar kankina lietuvius.
Iš ne vaistinių preparatų, auga užmigimo trukmės mažinimui ir miego kokybės gerinimui skirtų preparatų paklausa – domimasi lengvais žoliniais produktais, vartojamais prieš miegą, melatonino maisto papildais ar abiejų kombinacijomis“, – sako vaistininkas.
Specialistas teigia, kad akivaizdu – prasidėjo didesnio fizinio aktyvumo sezonas, nes auga ir sąnariams bei raumenims skirtų maisto papildų kategorijos perkamumas: „Tačiau įvairių traumų priežiūrai skirtų medicininių prekių paklausa kol kas išlieka nepakitusi.
Vis dar stebimas ir alergijoms skirtų preparatų, antihistamininių vaistų, drėkinančių akių lašų bei nosies purškalų populiarumas.“ R. Blyno teigimu, galima daryti prielaidą, kad vasaros sezonui taip pat aktyviai ruošiamasi – šilti ir saulėti orai paskatino daugiau pacientų įsigyti saulės kosmetikos prekių: tiek savaiminio įdegio, tiek apsaugančių nuo žalingų saulės spindulių.
„Pacientai įsigyja jų įvairių formų: losjonus, purškiklius, dulksnas, pieštukus, plaukų priemones ir pan. Priemonės nuo uodų ir erkių taip pat vis dažniau įsigyjamos – ne tik apsaugai, bet ir po įkandimo, mažinančios patinimą bei niežulį“, – komentuoja vaistininkas.
Iššūkis – pavasarinė alergija
E. Ramaškienė teigia, kad siautėjant alergijos sezonui, žiedadulkėms alergiški žmonės skundžiasi užgulusia ir varvančia nosimi, čiauduliu, akių perštėjimu. „Dėl to šiuo metu sulaukiame daugiau žmonių, norinčių numalšinti šiuos nepageidaujamus simptomus, kurie dažnu atveju primena peršalimą.
Peršalimo ligos niekur nedingo. Vaistinėse vis dar sulaukiame žmonių, besiskundžiančių tokiais peršalimo simptomais kaip karščiavimas, gerklės skausmas, sloga, kosulys ar bendras silpnumas“, – sako specialistė.
E. Ramaškienės teigimu, atšilus orams žmonės aktyviau užsiima fizine aktyvia veikla gryname ore – važinėja dviračiais, bėgioja, renkasi ilgesnius pasivaikščiojimus: „Labai svarbu neskubėti didinti fizinio aktyvumo krūvio, kad išvengtumėte sausgyslių, raiščių, raumenų ir sąnarių traumų.
Žmonės jau pradėjo ruoštis vasarai. Norintys praleisti daugiau laiko gamtoje ieško repelentų nuo vabzdžių, taip pat saulės apsaugos priemonių. Taip pat žmonės daugiau iškylauja su šeimomis, todėl dažniau ieško priemonių virškinimo sistemai palaikyti.“
Išaugo traumų skaičius
L. Kairiūkštienė sako, kad tradiciškai dažniausiai vaistinėse, pacientai ieško vaistų įvairioms lėtinėms ligoms – hipertenzijai, cukriniam diabetui, širdies bei kraujagyslių sistemai gydyti skirtų medikamentų, antibiotikų.
„Žmonės teiraujasi preparatų skausmo, uždegimo ar temperatūros malšinimui. Šiuo metu taip pat neretai sulaukiame pacientų, kurie skundžiasi peršalimo simptomais: nors gripas nėra plačiai paplitęs, ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos tebėra gana dažnos.
Nuo ankstyvo pavasario prasidėjusi neslopsta paklausa ir įvairiems sezoninei alergijai slopinti skirtiems preparatams. Kadangi šiuo metu žydi labai daug augalų, vaistinėse labai dažnai ieškoma lašų ašarojančioms akims, įvairių purškalų dėl alergijos užgulusiai nosiai, taip pat sisteminio poveikio geriamų tablečių“, – sako vaistininkė.
Specialistė teigia, kad šiltėjant orams žmonės tampa aktyvesni, daugiau būna lauke, todėl vaistininkai pastebi, jog pastaruoju metu išaugo traumų skaičius, ypač dažnos vaikų traumos.
„Dažniausios traumų priežastys yra kritimai nuo dviračių, paspirtukų, susidūrimai su įvairiais objektais. Atitinkamai išaugo poreikis įvairiems vietinio naudojimo tepalams nuo skausmo, taip pat medicininėms priemonėms, skirtoms nubrozdinimų, žaizdų dezinfekcijai – antiseptikams, tvarsliavai, pleistrams.
Galime sakyti, jog atsiranda vis didesnė paklausa vasaros sezonui skirtiems produktams. Vis dažniau ieškoma apsaugos priemonių nuo saulės, taip pat po truputį auga poreikis įvairiems repelentams – vabzdžius, ypač uodus, atbaidančioms priemonėms bei preparatams, palengvinantiems organizmo reakcijas po įkandimų“, – sako L. Kairiūkštienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!