Ar yra toks dalykas, kaip su vėžiu kovojantis maistas? Ar tam tikri maisto produktai gali visiškai apsaugoti nuo vėžio? Deja, atsakymas yra ne, tačiau yra maisto produktų, kurie padeda sumažinti riziką susirgti vėžiu. Sveikas maistas gali sumažinti riziką, bet ne visiškai ją eliminuoti.
„Yra daugybė veiksnių, sukeliančių vėžį. Tyrimai rodo, kad sveika mityba gali sumažinti vėžio išsivystymo riziką, tačiau negalime sakyti, kad tam tikri maisto produktai visiškai apsaugo nuo vėžio. Nėra jokių garantijų“, – sako Lindsey Wohlford, mitybos specialistė.
L. Wohlford patarimai, kaip sumažinti vėžio riziką mitybos pagalba:
- Daug dėmesio skirkite augalams (daržovėms, pilno grūdo produktams, riešutams, vaisiams ir augaliniams baltymams);
- Priimkite sprendimus, kurie padės išlaikyti sveiką svorį;
- Venkite maisto produktų, kurie didina vėžio riziką.
Maisto produktai, mažinantys vėžio riziką
Kai kalbama apie „prieš vėžį kovojančius produktus“, dažniausiai tai yra augaliniai produktai, kuriuose yra fitochemikalų, dar vadinamų fitonutrientų. Fitochemikalai – medžiagos, randamos augaluose, kurios padeda išvengti lėtinių ligų, tokių kaip vėžys.
Dažniausiai tokių produktų sąrašo viršuje atsiduria uogos, brokoliai, pomidorai, graikiniai riešutai, vynuogės ir kitos daržovės, vaisiai bei riešutai, rašo mdanderson.org.
„Pažvelgus į tipinių produktų, mažinančių vėžį, sąrašą, tai daugiausiai yra augaliniai produktai, kuriuose yra fitochemikalų“, – sakė L. Wohlford.
Tačiau ji ragina pirkėjus nesivadovauti specifiniu „su vėžiu padedančių kovoti produktų“ sąrašu ir rinktis visus sveikus maisto produktus:
„Nepamirškite, kad yra daugiau nei keturi tūkstančiai fitochemikalų, kurie buvo atrasti ir ištirti. Nėra vieno super produkto, kuriame yra visos šios medžiagos. Jų yra daugybė ir visi jie pasižymi skirtingomis funkcijomis ir naudomis.“
Puikus būdas praturtinti savo mitybą ir sumažinti vėžio riziką – užtikrinti, kad lėkštėje vyrautų spalvų įvairovė. Be to, labiausiai nuo vėžio apsaugo augaliniai produktai, o siekiant didžiausios naudos, jų reikėtų valgyti kuo daugiau.
Ji taip pat primena, kad valgant per daug sveikatai nepalankių produktų, gali padaugėti kūno riebalų, o tai didina vėžio riziką. Nutukimas siejamas net su 12 vėžio rūšių.
„Mažiau kalorijų ir cukraus, bet daugiau skaidulinių medžiagų turintys maisto produktai gali padėti kontroliuoti svorį. Tai padeda sumažinti suvartojamų kalorijų skaičių.
Sveikas svoris yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuo galite pasirūpinti, kad sumažintumėte vėžio riziką“, – kalbėjo L. Wohlford.
Prieš eidami į maisto prekių parduotuvę nepamirškite kelių patarimų, nes jie gali padėti jums ne tik palengvinti apsipirkimą, bet ir nuvykus į parduotuvę pasirinkti sveikesnius produktus.
Laikykitės paprasto meniu. Norint pagaminti sveiką ir skanų patiekalą, nereikia ilgo ir itin sudėtingo ingredientų sąrašo.
Nebijokite valgyti šaldytų daržovių ir vaisių, svarbiausia, kad jie būtų ne padaže ar sultyse. Taip pat rinkitės neskaldytus grūdus, nes skaidulos svarbios cukraus kiekio kraujyje kontrolei ir svorio reguliavimui.
Be to, verta rinktis produktus, kurie kovoja su uždegimu. Tai riebi žuvis, pavyzdžiui, lašiša, sardinės, neskaldyti grūdai, pavyzdžiui, rudieji ryžiai, ir probiotikai, pavyzdžiui, jogurtas ir kombučia.
Dar vienas patarimas: apsipirkite eidami pro parduotuvės perimetro šonuose esančias lentynas, nes ten dedami mažiau perdirbti maisto produktai.
Jei ketinate pirkti ką nors, kas jau paruošta ir supakuota, pirmiausia perskaitykite maistingumo etiketę. Jei prekė turi daugiau nei dvi ar tris sudedamąsias dalis, pagalvokite apie kitą pasirinkimą.
Maistingumo etiketėje taip pat rasite vertingos informacijos apie druskos ir cukraus kiekį pasirinktame maisto produkte.
Produktai, didinantys vėžio riziką
Yra maisto produktų, kurie gali sumažinti vėžio riziką, tačiau yra ir tokių, kurie gali ją padidinti. Apsipirkdami stenkitės vengti šių maisto produktų.
Perdirbta mėsa. Perdirbta mėsa, pavyzdžiui, dešrelės, šoninė ir bet kokia mėsa, kurią rasite prekybos centro šaldytuvuose, turi vėžį sukeliančių junginių.
Reikėtų vengti net tos perdirbtos mėsos, ant kurios pakuotės parašyta, kad ji „be nitratų“ arba „nesūdyta“.
Raudona mėsa. Per savaitę suvalgykite ne daugiau kaip 500 gramų virtos raudonos mėsos. Vietoj jos rinkitės liesą vištieną, žuvį arba augalinės kilmės baltymus.
Alkoholis. Moterys turėtų išgerti ne daugiau kaip vieną standartinį alkoholio vienetą per dieną. Skaičiuojama, kad vyrams galima išgerti ne daugiau kaip du standartinius alkoholio vienetus per dieną. Geriausia – gerti kuo mažiau alkoholio.
Paskutinis patarimas: prieš eidami į parduotuvę suplanuokite, kad kiekvieno valgymo metu du trečdalius lėkštės užpildysite daržovėmis, vaisiais ir pilno grūdo produktais.
Valgydami tam tikrus maisto produktus vėžio rizikos nepanaikinsite. Tačiau jei sutelksite dėmesį į augalinę mitybą ir palaikysite sveiką svorį, gerokai sumažinsite riziką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!