Ką ir kada dažniausiai kamuoja ši liga?
Literatūros duomenimis, lėtinis venų nepakankamumas gali kamuoti net iki šešiasdešimt procentų moterų ir net iki penkiasdešimt procentų vyrų. Kad sergama venų ligomis, dažniausiai suprantama vasarą, nes būtent karštuoju metų laiku kojos labiausiai apsunksta, jos sutinsta, jas skauda. Tuo tarpu lėtinio venų nepakankamumo gydymą geriausia atlikti šaltuoju metų laiku, nes tuomet geriausias gijimas ir tam tikri gydymo metodai „bijo saulės“.
Kada paprastai pastebimi pirmieji venų ligų simptomai?
Statistiniai duomenys rodo, kad lėtinis venų nepakankamumas savo pirmuosius požymius parodo darbingo amžiaus asmenims, maždaug ketvirtojoje amžiaus dešimtyje. Žinotina, kad venų ligų pasireiškimą lemia ne tik genetiniai (įgimti), bet ir aplinkos (įgyti) veiksniai.
Įgimtos venų ligos dažniausiai pasireiškia dar jauniems žmonėms, dėl gyvenimo būdo pasireiškiantis lėtinis venų nepakankamumas dažniau pasireiškia vyresnio ir senyvo amžiaus asmenims. Gana dažnai ligos pasireiškimą nulemia ir vidinių bei aplinkos veiksnių derinys – tuomet venų ligos gali būti sunkesnės ir greičiau progresuojančios, nes sutrikimų vystymąsi lemia ne tik įgimti veiksniai, bet ir aplinkos faktoriai.
Kaip sau padėti?
Pateikiame Jums paprastų, bet labai naudingų patarimų, padėsiančių kasdien jaustis lengviau:
- Jei dirbate sėdimą darbą, ypač prie kompiuterio, kiekvieną valandą bent po penkias minutes aktyviau pasivaikščiokite – taip ir suaktyvinsite kojų veninę kraujotaką, ir pailsinsite akis.
- Jei dirbate stovimą darbą, kas valandą bent po kelias minutes pasėdėkite ir sėdėjimo metu „pažirkliuokite“ kojomis ir (arba) stovėdami perkelkite svorį nuo pirštų ant kulnų – taip suaktyvinsite veninę kraujotaką ir pailsinsite kojas.
- Jei dirbate stovimą arba sėdimą darbą ir kasdien jaučiate kojų skausmą, tinimą ir sunkumą, tuomet pasitarkite su specialistu ir įsigykite specialias kojines arba pėdkelnes, laipsniškos kompresijos būdu padedančias gerinti kraujo cirkuliaciją ir tokiu būdu švelninti tokius simptomus, kaip kojų sunkumas, tinimas ir skausmas. Atminkite, kad tokios kojinės arba pėdkelnės yra puiki profilaktinė priemonė, veiksmingai lėtinanti lėtinio venų nepakankamumo progresavimą.
- Kasdien pasportuokite bent po pusvalandį – paminkite dviratį, aktyviau pasivaikščiokite ar pabėgiokite, tik naudokite tam tinkamą avalynę ir nepamiršite sporto saugumo priemonių.
- Kuo dažniau iškeiskite liftus į laiptus – tai puiki mankšta kojų venoms.
- Jei tik turite galimybę, dažniau pakelkite kojas aukščiau širdies lygio, tarkime, skaitydami knygą ar žiūrėdami filmą.
- Venkite labai spaudžiančių drabužių, diržų ir aukštakulnių, nes jie gali paspartinti lėtinių venų nepakankamumo progresavimą ir simptomų sunkumą.
- Gerkite pakankamai vandens ir stiprinkite kapiliarų sieneles, vartodami daug vitamino C ir flavonoido rutino. Paprasčiausias būdas, gauti daugiau natūralių vitaminų ir flavonoidų – kasdien valgyti šviežių vaisių, pasimėgauti grikių garnyrais ir patiekalais. Jei Jūsų mityba nepilnavertė, išmėginkite specialius maisto papildus su vitaminais, mineralais ir flavonoidais, tik nepamirškite, kad maisto papildai nėra maisto pakaitalas, be to, svarbi įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas. Dėl maisto papildų vartojimo taip pat reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes kai kurios juose esančios medžiagos gali sąveikauti su Jūsų vartojamais vaistais.
- Rytais pasimėgaukite kontrastiniu dušu, o vakare atlikite lengvą ir švelnų kojų masažą su šaldančiais ir (arba) heparino savo sudėtyje turinčiais geliais, kremais ar tepalais. Jie padės sumažinti vakarais jaučiamą kojų nuovargį, sumažinti tinimą ir odos tempimą.
Greita pagalba pavargusioms kojoms
Lėtinio venų nepakankamumo simptomus puikiai malšina Lioton gelis, kuris pasižymi didele heparino natrio druskos koncentracija, turi puikių kosmetinių ir greito veikimo savybių. Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas:
- mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui;
- pažeistų venų sienelių uždegimo, pasireiškusio po chirurginių operacijų gydymui;
- dėl venų operacijos atsiradusių simptomų slopinimui (pvz., mėlynių, patinimo);
- dėl sąnarių ir raumenų traumų, sausgyslių patempimo atsirandančio patinimo ir kraujosruvų mažinimui.
Esant poreikiui Lioton gelis vietiniam gydymui gali būti vartojamas vienas arba derinant su sisteminėmis gydymo priemonėmis. Dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!