Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Jurgita Jankauskienė papasakojo, kaip kirmėlės patenka į organizmą ir kokie požymiai signalizuoja jų atsiradimą.
Kirmėlių atsiradimas
Yra žinoma, kad kirmėlės į žmogaus organizmą gali patekti pačiais įvairiausiais būdais, tačiau vaistininkė išskyrė pagrindines kirmėlių atsiradimo priežastis.
Anot jos, visų pirma, prie to prisideda netinkama asmens higiena. Taip pat galima užsikrėsti kirmėlėmis per užterštus paviršius, maistą arba vandenį.
„Per netinkamai nuplautus vaisius, daržoves, prastai paruoštą ar pasibaigusio galiojimo mėsą galima užsikrėsti kirmėlėmis.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 25 proc. pasaulio gyventojų yra bent kartą susidūrę su žarnyno parazitais“, – pasakojo ji.
Vaistininkė pasakojo, kad nesilaikant tinkamos higienos, retai plaunant rankas po apsilankymo viešose vietose, kontakto su kitais žmonėmis ar apsilankius tualete žmogus gali pernešti kirmėlių kiaušinėlius į savo organizmą ir taip platinti užkratą savo aplinkoje.
Taip pat kirmėlėmis galima užsikrėsti artimo kontakto su užsikrėtusiais gyvūnais metu:
„Jų kailyje esantys kirmėlių kiaušinėliai lengvai aptenka ant žmogaus rankų, drabužių, o vėliau, nesilaikant tinkamos higienos, į pati žmogaus organizmą.“
Pasak jos, svarbu atsiminti tai, kad kirmėlių naikinimo profilaktika dėl to yra reikalinga ne tik žmonėms, bet ir augintiniams.
Kirmėles organizme išduodantys ženklai
Paklausta apie tai, kokie ženklai gali išduoti žmogaus organizme kirmėles, J. Jankauskienė įvardijo kelis iš jų.
Pasak jos, kirmėlės žmogaus organizme gali ne tik sukelti įvairius nemalonius simptomus, bet ir visiški kitas, su tuo nesusijusias būkles.
„Be specialių tyrimų nustatyti ar žmogus yra užsikrėtęs kirmėlėmis, ypač jei užkratas organizme dar yra trumpą laiką, gali būti sudėtinga“, – sakė ji.
Visgi, moteris pateikė kelis simptomus, kurie gali signalizuoti kirmėles organizme:
- virškinimo sutrikimai (pykinimas, skrandžio skausmas, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas);
- nuovargis ir energijos trūkumas;
- odos problemos (įvairūs bėrimai, odos sausumas);
- dažnas prabudimas naktį, niežėjimas aplink išeinamąją angą
- naktinis griežimas dantimis;
- imuninės sistemos nusilpimas, dažnesni peršalimai ar įvairios virusinės infekcijos;
- nepaaiškinamas svorio kritimas.
Kirmėlių žala organizmui
Užsikrėtimas kirmėlėmis neretai gali stipriai pakenkti organizmui, dėl to svarbu žinoti, kokios gali būti šio užsikrėtimo pasekmės.
Pasak J. Jankauskienės, žala organizmui priklauso nuo to, kokių rūšių kirmėlėmis yra užsikrečiama. Moteris pasakojo, kad pagrindinės iš jų yra askaridės, spalinės, siurbikės ir kaspiniuočiai.
Taip pat poveikis organizmui priklauso nuo infekcijos trukmės ir bendros žmogaus organizmo sveikatos būklės.
„Negydomos kirmėlės gali sukelti įvairių medžiagų trūkumą organizme, imuninės sistemos susilpnėjimą, toksinų kaupimąsi, žarnyno obstrukciją ar įvairių organų pažeidimus“, – apie žalą pasakojo vaistininkė.
Visgi, pašnekovė atskleidė, kad visa tai – tik dalis galimų sveikatos sutrikimų. Anot jos, šie gali būti ir rimtesni, gali komplikuotis.
„Dėl to labai svarbu laiku diagnozuoti ir gydytis parazitinę infekciją, kad būtų išvengta komplikacijų“, – pabrėžė ji.
Kirmėlių naikinimas
J. Jankauskienė pasakojo, jog norint panaikinti kirmėles organizme, tam yra reikalingas specifinis gydymas. Pasak jos, tuomet yra skiriami antiparazitiniai vaistai, kuriuos būtina naudoti pagal gydytojo ar vaistininko nurodymus.
Anot jos, taip pat ne ką mažiau yra svarbi asmens higiena. Anot jos, svarbu reguliariai plauti rankas su muilu arba jas dezinfekuoti.
„Labai svarbu skirti ir tinkamą dėmesį mitybai, sumažinant cukraus ir rafinuotų angliavandenių naudojimą“, – kalbėjo ji.
Taip pat moteris užsiminė apie tai, kad yra žmonių, kurie vartoja natūralias priemones kirmėlių naikinimui. Pasak jos, jie į pagalbą pasitelkia česnaką, moliūgų sėklas, imbierą.
„Manoma, kad jos gali padėti kovoti su parazitais, tačiau jų veiksmingumas nėra moksliškai patvirtintas“, – teigė ji.
Visgi, J. Jankauskienė pabrėžė, kad vertėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją susidūrus su nemaloniais simptomais. Pasak jos, jeigu jie tęsiasi kelias dienas ir daugiau, vertėtų pasikonsultuoti su medikais.
„Laiku diagnozavus infekciją, gydymas bus daug greitesnis ir efektyvesnis. Nepamirškime rūpintis ne tik savo, bet ir šeimos narių bei savo gyvūnų sveikata.
Pradėjus vartoti antiparazitinius preparatus, jų kursą turi suvartoti ir kiti šeimos nariai bei naminiai gyvūnai“, – paaiškino ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!