REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keturias klases baigiantys šalies moksleiviai tampa nacionalinės Švietimo sistemos bandomaisiais triušiais. Dešimt metų teturintiems vaikams skiriami standartizuoti testai, kuriais bandoma nustatyti moksleivių žinių lygį. Šie testai nėra privalomi, tačiau kai kurios mokyklos, panorusios tikrinti vaikų pasiekimus, pateko į Nacionalinio egzaminų centro (NEC) eksperimentą. Prieš jį sukilo ir mokytojai, ir mokinių tėvai.

Tėvai – prieš psichologinį vaikų kankinimą

Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva NEC vykdo projektą, kurio tikslas – pačioms mokykloms įvertinti savo ugdymo kokybę ir ją gerinti. Viena iš tokių įsivertinimo priemonių – standartizuoti testai.

Ketvirtokams skiriami testai, kurių metu vaikai pildo skaitymo, rašymo ir matematikos testus. Tokie testai trunka 45 minutes. Švietimo ir mokslo ministerijos pozicija – turi būti sukurta sistema, kuri pratintų mokinius ne tik prie nuoseklaus mokymosi, bet ir prie atsakomybės už savo rezultatus. Be to, šalies mokinių mokymosi pasiekimų tyrimai rodo, kad mokinių pasiekimų vertinimas skirtingose Lietuvos mokyklose yra labai skirtingas ir neleidžia patikimai įvertinti ir palyginti mokinių pasiekimų šalies kontekste.

REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis įsitikinęs, kad vaikų tėvai turėtų džiaugtis, jog ketvirtokai atlieka testus. Juk jie gali gauti patikimesnę informaciją apie vaiko mokymąsi ar problemas.

REKLAMA

Vis dėlto šiemet šalyje susiklostė paradoksali situacija. Neprivalomus testus ketvirtokai jau atliko, tačiau kai kurių mokyklų vaikų laukia slapta NEC „operacija“.

Pasak Kairių pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos Jūratės, patikrinti ketvirtokų žinias testais niekas neatsisakė, tačiau gegužės 14 d. sulaukta NEC pranešimo, kad mokykla atrinkta dalyvauti nacionaliniuose tyrimuose. Tai reiškia, kad ketvirtokai privalės laikyti dar vieną testą. „Klausėme, gal tyrėjai gali vadovautis prieš savaitę gautų testų rezultatais. Išgirdome, kad ne – penkios rajono mokyklos privalo dalyvauti tyrime. Nebijome mes testavimo, bet atsidūrėme tarp dviejų ugnių. Tėvai pasipriešino, o NEC spaudžia“, – sakė Jūratė.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvai bijo ne testo, o, pasak vieno ketvirtoko mamos Jurgitos, psichologinio vaikų kankinimo. Tuo labiau kad NEC rašte labai „gudriai“ parašyta iš anksto neįspėti vaikų apie testą. To reikia, kad neva mokyklos nespėtų vaikų „paruošti“. Net vaikų tėvai apie tai, kas laukia jų vaikų, sužinoti neturėjo. Tėvai sužinojo…

Kai sužinojome, kad vaikai turės laikyti papildomus testus, sunerimome. Dukra girdėjo, kaip su kita mama kalbėjausi apie nežinia kada rengiamą antrą testą. Nežinau, sutapimas ar ne, bet mergaitei vakare pradėjo skaudėti pilvą, ji ėmė vemti. Tikrai nesutinku, kad testą vaikas atliktų dar kartą“, – sakė vienos Kairių pagrindinės mokyklos ketvirtokės mama Edita Grigelevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtoko mama Viktorija Martinkienė, išgirdusi apie pakartotinus testus, puolė skambinti ir Nacionaliniam egzaminų centrui, ir Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriui. Jos teigimu, gabūs, talentingi vaikai, pirmūnai, dalyvaujantys olimpiadose, viešuose tekstų skaitymuose net per neprivalomą testą labai jaudinosi, tad gavo tik patenkinamus pažymius. „Vaikams rankos dreba, akys pradėjo trūkčioti, nemiega. Ir dar su jais eksperimentas bus atliekamas. Jau per pirmą testą 4-5 žmonės komisijoje sėdėjo, vaikams užduotys buvo pateiktos lyg per egzaminą – užklijuotuose vokuose. Pilnos ligoninės vaikų dėl nervų ligų. Dvyliktokai jau stiprūs, o ketvirtokai dar per maži“, – sakė berniuko mama.

REKLAMA

V. Martinkienė skambino Nacionaliniam egzaminų centrui ir sako išgirdusi, kad mokyklai garbė, kad vaikų žinios bus lyginamos su kitų Europos miestų vaikų pasiekimais. „Jiems patiems reikia testus padaryti“, – piktinosi mama, teigdama, kad prieš NEC eksperimentą sukilo ir kitų šalies miestų ketvirtokų tėvai.

Tėvai liepė vaikams palikti salę, jei testas vyks

Kairių pagrindinės mokyklos tėvai susivienijo ir parašė raštą Nacionaliniam egzaminų centrui ir Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriui. Juodu ant balto parašyta, kad visi keturiolika 4 klasės vaikų tėvų atsisako, kad vaikai laikytų papildomus NEC standartizuotus testus, nes juos jau vieną kartą atliko.

REKLAMA

Dėl atliekamų NEC tyrimų mūsų klasė atsisako papildomai dar kartą juos laikyti. Jei mūsų atsisakymas nebus patenkintas, mūsų vaikai informuoti, kad atvykus NEC paskirtam administratoriui su žinių patikrinimo testais, vaikai gali jų nelaikyti“, – rašoma rašte.

Tėvai dar įspėjo NEC darbuotojus, kad ateityje, be tėvų sutikimo, jie nedrįstų vykdyti jokių tyrimų su jų vaikais. „Pasakėme vaikams, kad paliktų klasę, jei bus testuojami. Jei testas vis tiek bus atliekamas, pakviesime antstolį, kad užfiksuotų faktą, jog vaikai yra egzaminuojami be mūsų žinios“, – „Šiauliai plius“ teigė ketvirtoko mama Neringa Paulauskienė.

Jos sūnui, kuris dalyvauja ‚“Kengūros“ olimpiadose, sužinojus apie pakartotiną testą, prasidėjo nerviniai tikai. „Mes bijome dėl vaikų sveikatos. Tai tikras egzaminas, o ne testas. Per 4 akademines valandas vaikai turėtų atlikti visus tris testus vienu kartu“, – sakė mama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvams baisiausia tai, kad iš anksto neskelbiama, kada eksperimentas vyks. Mat NEC baiminasi, kad vaikai, sužinoję apie testą, gali susirgti ir į mokyklą nurodytą dieną neateiti. „Skambinau į NEC. Negaliu sakyti, iš kur sužinojau, bet nei tėvams, nei vaikams pedagogai apie eksperimentą neturėjo teisės pasakyti. Kokioje valstybėje gyvename, kad kažkas slapta daroma su mūsų vaikais?“ – baisėjosi N. Paulauskienė.

Besikalbėdama su NEC darbuotoja (jos pavardė redakcijai žinoma) N. Paulauskienė sako išgirdusi, kad pagal pakartotinų testų rezultatus bus nustatoma, kokio lygio testus ketvirtokams rengti vėliau. „Neturėjo pranešti tėvams, kas bus daroma su vaikais? Dar ji pasakė, kad rajono mokyklos švietimo lygiu yra atsilikusios, todėl ir daromas eksperimentas. Tai mane, kaip mamą, įžeidė. Kaimo mokyklose vaikai nesimoko prasčiau, o Kairiai yra miestelis. Egzaminų centro vadovė už kolegės žodžius manęs vėliau atsiprašė“, – teigė mama.

REKLAMA

Testų rezultatai – lyg ginklas

Moksleivių tėvams standartizuoti testai kelia abejonių. Gegužės 27-ąją Vilniuje įvyks asociacijos „Lietuvos tėvų forumas“ inicijuota diskusija „Mokinių mokymosi, pasiekimų vertinimo neatitikimas švietimo tikslams“, kurioje sieksime susitarti dėl realių į pokytį orientuotų veiksmų, kurie sudarytų sąlygas suderinti visuminį ugdymą, pasiekimų vertinimą ir švietimo tikslus.

Pasak asociacijos tarybos pirmininko Audriaus Murausko, vaikų testavimo sistema stipriai stumiama nederinant su asociacija. Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai ieško šalies savivaldybėse pilotinių mokyklų, kaip sistemą įvykdyti, ir tie būdai būna nekorektiški.

REKLAMA

Lietuvos tėvų forumas iškėlė abejonių dėl standartizuotų testų tikslingumo. Juk peiliu gali ir duonos riekę atriekti, ir žmogų sužeisti, todėl, A. Murausko nuomone, naudos testas atneš tik tada, kai bus atliekamas savanoriškai. Testu gali patikrinti tik dalį žinių, o ne gebėjimus, ir tai, kaip testai bus vėliau interpretuojami, kam jie bus panaudoti, gali atnešti ir žalos.

„Baisu, ar nebus pradėtos lyginti, reitinguoti mokyklos. Juk mokykla, kuri dirba su rizikos, ne tokiais motyvuotas, vaikais, kurių tėvai gal ne tokie išsilavinę, sulauks ne tokių gerų rezultatų, kaip kitos mokyklos, kurios turi galimybę mokinius pasirinkti. Labiau svarbu vertinti asmeninę mokinio pažangą, o ne esamą akademinių žinių kiekį. Todėl svarbu, kaip testai bus naudojami, koks testų tikslas, ar informacija nebus panaudota prieš mokinį ar mokyklą, kurioje jis mokosi“, – sakė pašnekovas.Jo nuomone, siurprizo tvarka atliekami testai gali tapti įrankiu susidorojimams. Jei, pavyzdžiui, Panevėžyje testai atliekami savanoriškai, O Šiauliuose – patiriant įtampą, rezultatai skirsis. Juose atsispindės ne vaikų žinios, o tai, kaip vaikai geba orientuotis stresinėje situacijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Leisti įrankiu – testų rezultatais – naudotis, nesusiderinus visoms suinteresuotoms šalims, nekontroliuojant rezultatų panaudojimo galimybių, taip pat atsakomybės už netinkamą panaudojimą – per anksti. Pirmiausia reikėjo gauti mokyklų tėvų tarybų sutikimą. Testo rezultatai yra kaip ginklas. Ar ginklas gali būti išduodamas žmogui, kuris nemoka juo naudotis?“ – klausė A. Murauskas.

NEC pozicija – Kairių mokyklą paliks ramybėje

Kilus triukšmui dėl nuo tėvų ir vaikų slepiamų pakartotinų testų, NEC direktorė Saulė Vingelienė Kairių mokyklai atsiuntė raštą, kuriame teigiama, kad mokyklos ketvirtokai antrą kartą testuojami nebebus. Išreiškus apgailestavimą rašte pabrėžiama, kad kitose mokyklose „tyrimo pagrindu bus analizuojami gyvybiškai svarbūs mokinių, tėvų, mokytojų ir mokyklų poreikiai“. Kokie gyvybiškai svarbūs poreikiai paaiškėja vaikų testų atsakymuose, NEC direktorė nedetalizavo.

REKLAMA

Tiesa, lietuvių kalbos mokytojas, kurio pavardė redakcijai žinoma, NEC siunčiamuose raštuose rado nemažai stiliaus ir sintaksės klaidų. Gal būt lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos testus turėtų atlikti patys NEC darbuotojai?Prieš NEC rengiamus tyrimus ketvirtokams sukilo ir kitos šalies mokyklos. Kretingos savivaldybės Švietimo skyrius dėl jų būtinumo kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją. Sulaukė atsakymo, kad pačios mokyklos turi spręsti – dalyvauti NEC tyrime ar ne. „Mes manome, kad tyrimas yra ne laiku, vaikai baigia mokslus, ruošiasi išleistuvių šventėms. Rajone yra mokyklų, kurios jau atsisakė NEC tyrimo ir mus informavo“, – sakė Kretingos švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Tranizienė.

Oksana Laurutytė

Etaplius.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų