Pasaulyje yra daugybė miestų, kurių muziejai jau seniai nepardavinėja bilietų lankytojams, o dažniausiai juose nėra ir pačių muziejų, o ką jau kalbėti apie lankytojus. Siūlome pakeliauti po miestus-vaiduoklius, kurių daugelis tapo autentiškais praeities muziejais po atviru dangumi.
Griutvikenas, Didžiosios Britanijos užjūrio teritorija Pietų Džordžijoje Tai banginių medžioklės stotis, kurią už daugiau nei tūkstančio kilometrų į rytus nuo Pietų Amerikos krantų XX amžiaus pradžioje pastatatė norvegai. 1966 metais stotis buvo uždaryta ir apleista. Griutvikenas dabar yra viena iš populiariausių turistinių vietų Antarktidoje. Lankytojai ne tik grožisi unikaliais kraštovaizdžiais, bet mėgsta aplankyti kapines, kur palaidotas garsus Arkties tyrinėtojas Ernestas Shackletonas.
Shaitenas, Čilė
2008 metais, po vulkano prasiveržimo visas miestas ir jo apylinkės buvo evakuotos. Vėliau vietovę nusiaubė ir potvynis, tad šis regionas tapo netinkamu gyventi.
Berlynas, Nevados valstija, JAV
Amerikietiškasis Berlynas buvo pastatytas kaip kalnakasių miestelis, bet aukso kasybos čia buvo ne itin sėkmingos, tad po kurio laiko jų atsisakyta iš viso ir miestelis liko apleistas.
Sewell, Čilė
Sewell kalnakasių miestelis įsikūręs ant stačių šlaitų ir buvo pastatytas 1904 m., mat šiose apylinkėse imta aktyviai kasti varį. Iki 1970-ųjų, vietos kasyklos buvo aktyviai naudojamos, o 1977 metais kalnakasiai ėmė iš jo kraustytis ir miestas liko apleistas. Sewell dabar paskelbtas nacionaliniu paminklu, o 2006 metais jis buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Šis miestelis buvo sunaikintas Antrojo pasaulinio karo metu. Vyrai nušauti, o moterys ir vaikai suvaryti į vietinę bažnyčią ir ten sudeginti. Per vieną dieną mirė 642 miestelio gyventojai. Po karo neatsirado norinčių apsigyventi šioje vietoje.
Chinguetti, Mauritanija
Tai buvo islamiškas klestintis prekybos centras, dabar vietovė apleista.
Mandu, Madhya Pradesh, Indija
Pirmą kartą šis miestas paminėtas 555 metais pr. Kr. Jį ne kartą bandė užgrobti musulmonai, vėliau induistai, kėsinosi ir kitų religijų atstovai. Aršiausios kovos vyko XV-XVII amžiuje. Šiandien turistai čia atvyksta pasigrožėti griuvėsiais – dviejų aukštų sultono haremo, įsikūrusio tarp dviejų dirbtinių ežerų. Miestą ir jo šventoves projektavęs architektas norėjo, kad sultono haremas kurtų sklendžiančio pastato iliuziją.
Fetijo rajonas, Turkija
Kayakoy – kitas miestas, apleistas karo metu. Po Graikijos ir Turkijos karo 1919-1922, beveik visi jo gyventojai, graikų kilmės krikščionys, sugrįžo į tėvynę.
Plimutas, Monseratas
1995-aisiais po galingų ugnikalnio išsiveržimų Soufriere Hillse, Montserato pietiniame regione visa gyvenvietė buvo padengta dideliu pelenų sluoksniu. Salą iš karto paliko daugiau nei pusė gyventojų, o dar po kelių metų ši vieta tapo iš viso negyvenama.
Sen Pjeras ir Mikelonas Mažos salos Atlanto vandenyne prie Niufaundlendo pakrantės šiuo metu negyvenamos. Vos pusantro kilometro ilgio salose žvejų miesteliai buvo įkurti 1604 metais ir juose gyveno apie du šimtai žmonių, bet 1995 m. čia jau niekas negyveno.