Kas yra UV šviesa?
Ultravioletiniai spinduliai sudaro 5% mus pasiekiančios saulės šviesos. Žmogaus akiai UV spinduliai nematomi dėl labai trumpo bangos ilgio. Kai kurie dirbtiniai šaltiniai, suvirinimo aparatai, ultravioletinės lempos, lazeriai, dienos šviesos lempos, irgi skleidžia ultravioletinius C spindulius.
Kartais natūraliose sąlygose ultravioletinių spindulių dozė yra daug didesnė dėl atspindžių. Tada akis pasiekia UV spinduliai ne tik krentantys iš viršaus, bet ir atspindėti nuo smėlio, vandens, kelio, sniego. Spindulių srautas ypač padidėja saulėkaitoje, paplūdimyje, kalnuose, pajūryje.
UV spindulių poveikis akims
Nuo ilgalaikio UV spindulių poveikio akių junginėje ir skleroje gali atsirasti pingvekulų (sustorėjimų, panašių į baltus kalnelius), pterigiumas (ant ragenos užauganti plėvelė).
Katarakta (akies lęšiuko drumstėjimas) irgi gali atsirasti dėl UV spindulių, kurie sukelia pokyčius lęšiuko baltymuose. Laikui bėgant dėl kataraktos regėjimas gali tapti neryškus, miglotas ar mažiau spalvingas. Jei katarakta progresuoja, prireiks operacinio gydymo.
Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (AMD), kai pažeidžiama centrinė tinklainės vieta negrįžtamai blogina centrinį regėjimą. Tyrimai rodo, kad ilgalaikis UV spindulių poveikis padidina AMD riziką. Todėl apsauga nuo UV aktuali visiems ir suaugusiems, ir vaikams.
Saulė ir ryškus matymas
Ryški matoma šviesa gali pabloginti regėjimą - labai ryškioje šviesoje žmogus blogai mato dėl akies fotopigmentų prisotinimo. Apšvietimas saulėtą dieną gali siekti ir 70.000 liuksų, o normaliam komfortiškam matymui optimalu apie 1.400 liuksų – toks apšviestumas yra medžių šešėlyje. Visą dieną praleidus saulėtoje aplinkoje be saulės akinių, naktį bus daug prastesnis matymas, pvz. vairuojant. Žmonių, dirbančių labai apšviestomis sąlygomis (pvz. odontologų) akys dažnai nukenčia dėl toksinio didelio intensyvumo šviesos poveikio.
Kaip apsaugoti akis nuo ryškios šviesos ir UV spindulių?
Skaidrūs korekciniai akinių lęšiai gali būti su danga, sulaikančia UV spindulius. Pilnai nuo žalingų spindulių apsaugo fotochrominiai akinių lęšiai, kurie patalpose būna skaidrūs ir šviesūs, o lauke patamsėja kaip saulės akiniai. Tokie dveji viename akiniai labai patogūs, nes ne tik užtikrina apsaugą, bet ir atstoja antrus saulės akinius.
Galima gamintis reikiamų dioptrijų akinius su pilnai patamsintais akinių lęšiais, kaip saulės akiniuose. Populiariausi yra rudos ir juodos spalvos tamsinimai, nes jie mažiausiai iškraipo spalvų suvokimą. Lęšių patamsinimo intensyvumas turėtų būti tarp 70% (vyresniems žmonėms) ir 80% (jaunesniems).
Tiems, kas daug praleidžia laiko prie vandens telkinių, žvejoja, geriausiai tinka poliarizuoti akinių lęšiai, nes jie nepraleidžia šviesos atspindžių nuo horizontaliųjų paviršių: šlapios kelio dangos, vandens, sniego, ledo. Poliarizuoti akiniai rekomenduojami vairuotojams, ekstremalaus sporto mėgėjams, žmonėms, kurie dažnai laiką leidžia gamtoje ir tiems, kurie daug bei aktyviai ilsisi lauke.
Yra dar vienas gudrus būdas, kaip apsisaugoti nuo ryškios saulės ir UV spindulių – ant skaidrių korekcinių akinių mažais magnetukais pritvirtinami saulės klipsai. Tai irgi akiniai dveji viename.
Ką bepasirinktumėte, svarbiausia, kad būtų pilna apsauga nuo UV – paprastai tai žymima 100% UV400 apsauga. Šiais laikais saulės akiniai gali būti reikiamų dioptrijų, gali būti progresiniai, tinkami ir gerai matyti toli, ir skaityti. Nepamirškite, kad kepurė su snapeliu ar skrybėlė – irgi paprasti papildomi būdai apsisaugoti nuo UV spindulių.
Kai kurie kontaktiniai lęšiai blokuoja UV spindulius. Bet jie dengia tik ragenos plotą. Todėl apsaugoti visą akių sritį padės saulės akiniai.
Akiniai nuo saulės yra įvairių dydžių, įskaitant vaikiškus. Vaikams geriau tinka lankstesni su plačiomis kojelėmis akiniai. Tačiau akiniai nuo saulės gali būti praktiški ne visiems vaikams. Kepuraitė nuo saulės irgi praktiškas sprendimas.
OPTOMETRIJOS CENTRAS
OC AKIŲ klinikose modernia kompiuterizuota diagnostikos įranga patyrę akių gydytojai nuodugniai ištiria ir atidžiai konsultuoja vaikus ir suaugusius.
Optometrijos centro salonuose optometrininkai naujausia akinių parinkimo įranga nustato regėjimo problemas. Su pasaulio lyderio japonų gamintojo HOYA akinių lęšiais pagaminame tinkamiausius akinius, akinių rėmeliams suteikiame dvejų metų garantiją.
Medicinos mokslų daktarė Jolanta Bendorienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!