Medikai sako, kad nebūtina mažyliui gimti alkoholikų šeimoje, kad jį pakirstų toks sindromas. Kartais tereikia mamai per nėštumą vieną kartą išgerti taurę vyno, ir gimusiam mažyliui visą gyvenimą gali tekti kankintis.
Vos kelių parų Amelijai pasisekė. Ji, pasak dvidešimt penkerių mamos Anželikos, planuotas mažylis. Tad gimė sveika ir laiminga. Sumąstę kviesti gandrus, kaip sako moteris - ir tėtis, ir mama, ir taip nebuvę dideli alkoholio mėgėjai, pasimėgavimo vyno taure iš viso atsisakė.
Pernai suskaičiuota, kad beveik visos šalies moterys vartoja alkoholį, jo atsisako tik viena iš dešimties. Todėl gydytojai sako, kad pradėjus planuoti nėštumą, alkoholio būtina atsisakyti visai. Vaikų, turinčių vaisiaus alkoholinį sindromą, pasaulyje gimsta nuo dviejų iki penkių procentų. Kai kurie tik gimę patiria stiprius alkoholio abstinencijos požymius.
Kiek tokių vaikų tiksliai gimsta Lietuvoje – suskaičiuoti sunku, nes pirmosiomis gyvenimo dienomis vaisiaus alkoholinio sindromo galima ir nepamatyti. Akiai matomi požymiai būna pastebimi gimus vos vienam kitam kūdikiui. Mamai ir tėčiui, net ir kartkartėm išgeriant, kai vaikas buvo planuojamas, užsimezgus gyvybei, augus mamos pilve, mažylis gali gimti su maža galva, plokščia nosimi.
Tačiau jo hiperaktyvumas, nemokėjimas susikaupti, prasti rezultatai mokykloje – tai tik keli pavyzdžiai, išduodantys, kad vaikas gimė turėdamas vaisiaus alkoholinį sindromą. Ir pasveikti, kaip sako gydytojai, nuo to negalima.
Plačiau apie tai TV3 reportaže.