REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nukritę lapai – tikras vargas šiuo metų laiku, jie užteršia tvenkinius, apšniaukščia terasas, takeliai tampa pavojingai slidūs, o augalai lysvėse ir akmenys nebegali atskleisti savo pilno grožio.

Nukritę lapai – tikras vargas šiuo metų laiku, jie užteršia tvenkinius, apšniaukščia terasas, takeliai tampa pavojingai slidūs, o augalai lysvėse ir akmenys nebegali atskleisti savo pilno grožio.

REKLAMA

Jei per ilgai nesugrėbsite lapų, veja gali pagelsti. Lapus reikia reguliariai grėbti rudenį ir žiemos pradžioje, tačiau vietoj to, kad juos sudegintumėte ar išmestumėte, paverskite juos lapų puviniu ‒ vertingu nemokamu trąšų šaltiniu, kuris vertas aukso, rašo express.co.uk.

Guminis grėblys yra pati geriausia priemonė lapams surinkti iš vejos, nuo takų ir grindinio, bet galima naudoti ir spyruoklinį vejos grėblį ar net paprastą sodo grėblį. Jei jums patinka elektriniai įrankiai, lapų pūstuvu surinkite lapus į krūvas. Nuvalykite nukritusius lapus kartą per savaitę iki rudens ir tęskite žiemos pradžioje, jei lapai nuo gatvės atpučiami į jūsų sodą.

Kaip pasigaminti lapų puvinį

Jei turite nedaug lapų, sumaišykite juos su kitais ingredientais ir sudėkite į savo komposto krūvą. Didesnį lapų kiekį verta kompostuoti atskirai. Daugumai lapuočių lapų reikia metų, kad jie taptų geru lapų puviniu. Buko ir ąžuolo lapuose yra daugiau tanino ir reikia dvejų metų, kad tinkamai supūtų, todėl, jei jų turite daug, laikykite juos atskirai nuo kitų lapų.

REKLAMA
REKLAMA

Naudokite maišą

Kraukite lapus į didelius perforuotus juodus šiukšliadėžių maišus. Jei lapai yra sausi, pirmiausia sudrėkinkite juos, naudodami laistymo žarną. Užriškite maišus, subadykite juos šakute, kad įeitų šiek tiek oro ir sukraukite kur nors atokiau, kol jie sukris.

REKLAMA

Padarykite dėžę

Padarykite lapams dėžę. Įkalkite į žemę keturis 150 cm ilgio medinius stulpus, kad suformuotumėte kvadratą su maždaug vieno metro kraštinėmis. Iš visų pusių apkalkite tinkleliu. Surinkę nukritusius lapus, kraukite juos į dėžę, kruopščiai sudrėkinkite, gerai sutrombuokite ir uždenkite krūvos viršų plastiko lakštu (tai pagreitina puvimo laiką). Toliau dėkite naujus sluoksnius, kol baigsis lapų atsargos, tada uždenkite krūvą maždaug dviejų su puse centimetrų dirvožemio sluoksniu.

Kaip naudoti lapų puvinį

Dėl savo unikalių savybių lapų puvinys yra neįkainojamas kai kurioms sodo reikmėms. Tai geras skaidulų šaltinis, padedantis dirvožemiui išlaikyti drėgmę ir pagerinti drenažą, todėl jis ypač tinka kaip dirvožemio gerinimo priemonė, jei norite auginti pasirinktus nykštukinius augalus, neįprastus miško ar kalnų augalus pakeltose lysvėse.

Tai taip pat mėgstamiausias ingredientas (kartu su priemoliu ir kruopomis) gaminant specialius kompostus, kuriuos entuziastai naudoja kalnų augalų auginimui konteineriuose. Taip pat galite naudoti lapų puvinį dirvos pagerinimui pakeltose lysvėse, daržovių tręšimui ar žemės pagerinimui vazonuose. Jei puvinį naudosite vazonuose ar kitose talpyklose, jį patartina persijoti per sietą, kad pirmiausia būtų pašalintos šakelės ir nesuirusi medžiaga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų