REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jogos stiliai: nuo meditacijos iki devinto prakaito

Iš tolimosios Indijos atkeliavusi joga netruko tapti populiariu būdu atsipalaiduoti, o kai kam virto net gyvenimo stiliumi. Ar žinojote, kad joga turi daugybę atmainų, tiek minimų senovės Indijos metraščiuose, tiek sukurtų mados naujovių besivaikančių Holivudo trenerių?

Iš tolimosios Indijos atkeliavusi joga netruko tapti populiariu būdu atsipalaiduoti, o kai kam virto net gyvenimo stiliumi. Ar žinojote, kad joga turi daugybę atmainų, tiek minimų senovės Indijos metraščiuose, tiek sukurtų mados naujovių besivaikančių Holivudo trenerių?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hathajoga

Kilmė: ši jogos rūšis atsirado Indijoje,

XV šimtmetyje. Pagrindinės jos pozos – žemyn žiūrintis šuo, kobra, erelis, ratas – įtrauktos į daugumą šiuo metu populiarių pratimų sekų.

REKLAMA

Filosofija: hathajogos esmė – atliekant tam tikrus pratimus, vadinamus asanomis, ir tinkamai kvėpuojant, sujungti kūną bei mintis.

Ko tikėtis? Gana švelnių pozų sekos, paprastai pradedamos vadinamuoju saulės pasveikinimu, vėliau – įvairūs pasilenkimai į priekį, atgal, pusiausvyrai skirtos asanos. Visa tai skatina sutelkti mintis,

harmonizuoti kūną ir sielą. Užsiėmimai baigiami atsipalaidavimu – palaimingąja savasana.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkitės hathajogą, jei ieškote ramaus, nesekinančio ir didelių pastangų nereikalaujančio užsiėmimo.

Aštanga joga

Kilmė: viena seniausių jogos formų. Aštanga joga minima pačiuose seniausiuose Indijos manuskriptuose, naujam gyvenimui prikelta K. Pattabhi Jois, kuris šios jogos pagrindų ėmė mokyti 1948-aisiais. Aštanga jogos

esmė – nubrėžti prasmingo gyvenimo gaires.

Filosofija: Aštanga jogos propoguotojai akcentuoja kvėpavimą ir judesį. Ji tinka atletiškiems žmonėms. Sistema paremta šešiomis sekomis, iš kurių kiekviena vis sudėtingesnė už ankstesniąją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko tikėtis? Aštanga joga dar vadinama Zen jogos forma. Viena poza keičiama kita susitelkus į save, kvėpavimą – atliekant asanas jokių pamokymų ir muzikos. Aštanga jogą sudaro nuosekliais dinamiškais judesiais sujungtų sudėtingų pozų sekos (vinjasos), derinamos su ypatinga kvėpavimo technika. Tai

aktyvūs, verčiantys paprakaituoti pratimai, suteikiantys jėgų, lankstumo ir ištvermės. Prieš ateinant iki atsipalaidavimo pozos savasanos, tenka atlikti daugybę itin sudėtingų pratimų.

Rinkitės aštanga jogą, jei tikitės tikros jogos kvintesencijos, iššūkio ir autentiškumo.

Kundalini joga

Kilmė: senovišką jogą į Vakarus atnešė jogos ikona tapęs Yogis Bhajanas.

Filosofija: ši mistiška jogos forma labiau koncentruota į kvėpavimą ir mantras, judesio joje mažai.

Kontroliuojant kvėpavimą ir atpalaidavus galingą kundalini energiją, susitelkusią prie stuburo, galima pasiekti ypatingų dvasinių transformacijų.

REKLAMA

Ko tikėtis? Kundalini užsiėmimai gerokai skiriasi nuo tipiškų madingų jogos formų. Pasiruoškite intensyviam kvėpavimui, vėliau užplūstančiam neįtikėtinam lengvumui, energijos antplūdžiui ir minčių skaidrumui. Tiesa,

visa tai pasieksite tik po tinkamo pasiruošimo ir pamokų.

Rinkitės kundalini jogą, jei trokštate jogos dvasią pažinti ir suvokti labiau ne kūnu, o vidumi.

Aijengaro joga

Kilmė: B. K. S. Aijengaro joga vadinama vieno žymiausių ir įtakingiausių pasaulio jogų, indų jogos meistro Beluro Krišnamačarja Sundararadžaja Iyengar vardu. Ši joga atsirado 1975-aisiais Indijoje. Vakaruose tai – antroji pagal populiarumą jogos rūšis po hathajogos.

REKLAMA

Filosofija: ši praktinė jogos versija – metodiška ir nuosekli, ją praktikuojant labiausiai siekiama terapinių tikslų. Ypatingas dėmesys skiriamas asanų atlikimo tikslumui, todėl protas nesiblaško, ugdoma koncentracija.

Ko tikėtis? Daug stovimų, pusiausvyrą ir koordinaciją padedančių pagerinti pozų. Per užsiėmimą naudojamos ir pagalbinės priemonės: diržai, trinkelės, voleliai, kėdės, kt.

Rinkitės aijengaro jogą, jei siekiate išmokti kontroliuoti visas gyvenimo sritis, atsikratyti sąnarių, nugaros skausmų, sustiprėti ir kūnu, ir siela.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bikram joga

Kilmė: atsiradusi 1973-aisiais joga dar vadinama „karštąja“. 26 pozos atliekamos karštoje patalpoje (apie 38 °C). Bikram jogos gimtinė – taip pat JAV, ypač išpopuliarėjo tarp Holivudo žvaigždžių.

Filosofija: maksimalus raumenų tempimas (šiltoje patalpoje raumenys dirba efektyviau) ir organizmo

valymas (gausiai prakaituojant iš organizmo šalinami toksinai). Praktikuojant šią jogą optimizuojama įvairių organų sistemų veikla.

Ko tikėtis? Žinoma, visų pirma – šiltos patalpos. Šiai jogai prireiks tik lengvų šortų ir marškinėlių. Mankštinantis teks išlieti prakaito, tačiau veikiai pajusite rezultatus: pagražėjusi oda, pagerėjusi savijauta.

REKLAMA

Rinkitės bikram jogą, jei hathajoga jums atrodo pernelyg lengva.

Jivamukti joga

Kilmė: ši moderni, intelektuali joga atsirado Niujorke 1984-aisiais, jos įkūrėjai – Davidas Life'as ir Sharon Gannon.

Filosofija: jogos sistema sukurta taip, kad pritaikytų Rytų jogos dvasią vakarietiškai pasaulėjautai. Tai laisvos asmenybės joga. Jos pasekėjai akcentuoja gyvenimą be prievartos.

Ko tikėtis? Smilkalų aromatu dvelkiančios studijos, muzikos (nenustebkite, ne tik meditacinės, bet ir ko nors iš „The Beatles“ ar „Moby“ repertuaro). Užsiėmimuose bus ir tantrų, ir meditacijos, ir kvėpavimo, ir dvasinių

temų.

REKLAMA

Rinkitės jivamukti jogą, jei tikitės ne tik naudingų, bet ir stilingų užsiėmimų. Juk šią jogą dievina Madonna, Stingas, Gwyneth Paltrow, Christy Turlington, seras Paulas McCartney ir daugybė kitų pasaulinio pripažinimo pelniusių žvaigždžių!

Jin joga

Kilmė: šios jogos lopšiu laikoma Kinija, tačiau atšaką patobulino ir

Vakaruose išpopuliarino Paulas Grilley, įkūręs savo jogos studiją

Kalifornijoje.

Filosofija: judesiai lėtesni, mintys – gilesnės. Per užsiėmimus labiau

susitelkiama į lankstumą ir ištvermę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko tikėtis? Mankštindamiesi pasitikrinsite lankstumą, o po kelių užsiėmimų pastebėsite, kad lenkti nugarą, rankas ar kojas galite vis daugiau ir daugiau. Ir neišvengsite monotonijos: atliekant kai kurias asanas sustingstama net dešimčiai minučių!

Rinkitės jin jogą, jei trokštate lankstesnio kūno ir gilesnės savistabos.

Jėgos joga

Kilmė: dinamiškiausių jogos formų (aštanga, aijengaro ir bikram) sintezė, kurią devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sukūrė San Franciske gimęs Baronas Baptiste'as.

Filosofija: įkūrėjas šią jogą vadina adaptacine. Keičiant įvairias jogos asanas ir sekas akcentuojama fizinė jėga ir judesys. Tuo siekiama sustiprinti kūną.

REKLAMA

Ko tikėtis? Visų pirma – jokių smilkalų ar Budos statulėlių! Užsiėmimai labiau panašūs į treniruotę. Teks ir paprakaituoti, ir pasistengti, kad viską atliktumėte taisyklingai ir pakankamai intensyviai.

Rinkitės jėgos jogą, jei norom nenorom užsiėmimus vedantį mokytoją nuolat vadinate instruktoriumi.

Anusara joga

Kilmė: atsiradusi tik 1997-aisiais (įkūrėjas  Johnas Friendas) jogos kryptis sparčiai „augina“ pasekėjų būrį.

Filosofija: propaguojantieji tokį jogos stilių akcentuoja, kad svarbu integruoti širdies atvėrimo pozas ir kūno centravimo principus. Joga nukreipta į pozityvų mąstymą ir dvasingumą.

Ko tikėtis? Pratimai leis paplušėti ir paprakaituoti. Bet visa tai bus persmelkta teigiama motyvacija ir gera nuotaika.

Rinkitės anusara jogą, jei ieškote savęs, kaip Julia Roberts filme „Valgyk, melskis, mylėk“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų