Įvertino daugelio pamėgtą kaljaną: tai gali būti pražūtinga

Nors daugelis yra įsitikinę, kad kaljano rūkymas sveikatai kenkia kur kas mažiau, nei įprastos cigaretės, Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centro gydytoja-psichoterapeutė Viktorija Andrejevaitė tikina, kad šie įsitikinimai klaidingi.

15

Šiandien, remiantis įvairiais moksliniais tyrimais įrodyta, jog kaljano rūkymas gali sukelti tokias pat ligas, priklausomybę nikotonui ir kitus sveikatos negalavimus, kaip ir cigarečių rūkymas.

(15 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Durpėse slėpta cigarečių kontrabanda

Infekcinių ligų pavojus

Apie kaljano žalą kalbama retai, todėl gydytojos pateikiami faktai apie šį žalingą įprotį gali gerokai nustebinti ne vieną. Pavyzdžiui, ar galėjote įsivaizduoti, kad kaljano dūmuose yra apie 70 skirtingų toksinių, kancerogeninių, vėžį sukeliančių medžiagų?

„Rūkantys kaljaną rizikuoja susirgti tomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkantys įprastas cigaretes. Burnos, plaučių, skrandžio, stemplės vėžys gali būti rūkymo pasekmės. Taip pat gresia ir nevaisingumas, impotencija, kiti plaučių funkcijos sutrikimai“, – įvardina medikė.

Nors kaljano rūkymo procesas draugų kompanijoje gali pasirodyti itin smagi pramoga, tokiu būdu, pasak gydytojos, rizikuojama susirinkti visą puokštę ligų.

„Juk daug ligų, pavyzdžiui, pūslelinė, tuberkuliozė plinta per seiles. Be to, jei naudojatės kaljanu baruose ar kavinėse, nesate garantuoti, kad jie yra kruopščiai išvalomi ir tokiu būdu taip pat didėja infekcinių ligų rizika“, – perspėja Viktorija Andrejevaitė.

(29 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Caitlyn Jenner nuotrauka šokiravo gerbėjus: transeksualę pakirto odos vėžys?

Kas sukelia galvos svaigulį rūkant?

Teigiama, kad 45 minučių trukmės kaljano rūkymas prilygsta 50 surūkytų tabako cigarečių ir, pasirodo, tie, kurie tikina, kad kaljanas nekelia priklausomybės, labai klysta.

Gydytoja aiškina, kad rūkant kaljaną vartojamas tas pats priklausomybę keliantis nikotinas, kuris randamas ir tabako gaminiuose. Taip pat reikėtų neužmiršti dūmų, kurių rūkant kaljaną į plaučius patenka kur kas daugiau, nei rūkant cigaretes.

REKLAMA

Tabakas kaljanuose, atvirkščiai nei cigaretėse, nedega, o smilksta ir tokiu būdu išsiskiria dūmų, garų ir anglies dioksido mišinys, kuris ir sukelia galvos svaigulį.


Rašyti komentarą...
I
Inga
2018-10-09 16:24:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kokie tie įvairūs moksliniai tyrimai? Kas juos atliko? Kur? Kada? Kokiu būdu tyrė? Bet kokios informacijos apie tyrimus yra? Apart to, kad psichoterapiautė šneka, kad tokie yra?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų