REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus rudeniui, rūsiai ir toliau pildosi įvairiausiomis gėrybėmis žiemai – konservuotais produktais. Neretai tokie produktai užsistovi ne vienerius metus, tačiau specialistė primena, kad visi produktai turi galiojimo datą, o vartojant ilgai užsistovėjusius produktus, gali laukti nemalonios pasekmės.

Prasidėjus rudeniui, rūsiai ir toliau pildosi įvairiausiomis gėrybėmis žiemai – konservuotais produktais. Neretai tokie produktai užsistovi ne vienerius metus, tačiau specialistė primena, kad visi produktai turi galiojimo datą, o vartojant ilgai užsistovėjusius produktus, gali laukti nemalonios pasekmės.

REKLAMA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Vilma Pušinaitė naujienų portalo tv3.lt skaitytojams primena, kokios yra pagrindinės konservuotų produktų laikymo sąlygos, per kiek laiko reikia suvartoti atsargas žiemai bei kokios grėsmės kyla, namuose konservuotus produktus vartojant ilgiau, nei rekomenduojama.

Pasakė, per kiek laiko suvartoti

Dažniausiai į stiklainius sugula įvairios pačių užaugintos gėrybės – daržovės ir vaisiai, jų mišiniai. Ko gero, kiekvienas jau yra atradęs savo mėgstamiausią ir visuomet pasisekantį receptą, tačiau kartais pamiršta, kokios laikymo sąlygos reikalingos tokiems produktams.

REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia, kad pagaminti produktai būtų laikomi vėsiai. Gali būti sandėliavimo patalpos namuose – tai gali būti rūsys, kur išlaikoma apie 10 laipsnių temperatūra.

REKLAMA

Taip pat svarbu užtikrinti, kad produktai būtų apsaugoti nuo saulės spindulių, dėl to, kad saulė neigiamai veikia produkto kokybę, gali prasidėti oksidaciniai procesai“, – aiškina V. Pušinaitė.

Be to, specialistė primena, kad konservuojant produktus į stiklainius, reikia nepamiršti apžiūrėti dangtelius, nenaudoti jau nebetinkamų, nes tai gali kenkti produkto kokybei:

„Dangteliai, kaip bebūtų, dažniausiai būna metaliniai ir kartais naudojami pakartotinai, o ilgesnį laiką laikomi jie yra neatsparūs drėgmei, gali atsirasti korozija, jie pradeda rūdyti ar nėra pakankamai sandarūs.“

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ne vienuose namuose gaminami ir mėsos konservai – juos rekomenduojama laikyti šaldytuve, nes tai yra greičiau gendantys produktai.

„Konservai parduotuvėje gaminami pagal tam tikrą technologiją, kuri gali užtikrinti, kad pagaminti konservai nebūtinai bus laikomi šaldytuve. Pramoninių konservų laikymo sąlygas nustato gamintojas, atsižvelgęs į jo stabilumą ir galimybes laikyti atitinkamomis sąlygomis“, – priduria VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė.

Tiesa, prisigaminę įvairių konservuotų produktų, daugelis įsivaizduoja, kad juos gali vartoti eilę metų, tačiau specialistė įspėja – visi produktai turi galiojimo laiką, o ilgai laikant konservuotus produktus, juose gali susidaryti sveikatai žalingų toksinų, pakisti kokybė (maistinė vertė).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinė taisyklė ta, kad konservuojant šių metų užaugintą derlių, jis yra skirtas artėjančiam žiemos sezonui – rekomenduojama, kad maistas, kuris yra pagamintas namuose, nebūtų laikomas per ilgai, nes kyla tam tikros rizikos.

Namuose atliekamas konservavimas gali būti nepakankamas dėl receptūros, temperatūrinio režimo, higieninės aplinkos, pasirinktos pakuotės ir panašiai, todėl laikui bėgant gali suaktyvėti biologiniai procesai, kurie gadins produktą ir jie bus nesaugūs vartoti.

Todėl yra bendra rekomendacija, kurios vertėtų laikytis – konservuotas maistas turi būti suvartojamas per 3-6 mėnesius“, – sako V. Pušinaitė.

Įsitikinkite vartojimo tinkamumu

Be to, prieš vartojant namuose gamintus konservuotus produktus, visada reikia įsitikinti, kad jie vis dar tinkami vartojimui:

REKLAMA

„Atidarant produktą visada būtina pažiūrėti, ar nėra gedimo požymių – tai gali būti drumstumas, spalvos ar konsistencijos, kvapo pakitimai, kurie nėra būdingi.

Pavyzdžiui, jeigu buvo dėtos tokios konservuojančios medžiagos kaip druska, cukrus, actas, citrinos rūgštis ir jeigu jų buvo įdėta nepakankamai, ne pagal receptūrą, tokiu atveju kyla rizika, kad produktas gali gesti. Genda, kai vis dar yra palankios sąlygos mikroorganizmų vystymuisi.“

Atidarius konservuotus produktus, visuomet rekomenduojama juos suvartoti kuo greičiau, pavyzdžiui, savaitės bėgyje, kitaip gali atsirasti gedimo požymių, pavyzdžiui, pelėsis.

„Atidarius konservuotą produktą, geriau jį laikyti šaldytuve, vėsiai, nes tai sulėtina mikroorganizmų vystymąsi“, – pridūrė VMVT specialistė.

REKLAMA

Ne išimtis ir parduotuvėje pirkti konservuoti produktai. Tiesa, jų vartojimo laikas ir laikymo sąlygos būna nurodyti ant etiketės ir yra nustatomi produkto gamintojo.

„Gamintojas privalo informuoti etiketėje apie visas laikymo ir vartojimo sąlygas. Tai reiškia, kad vartotojas, įsigydamas konservuotą gaminį, jau gali susipažinti“, – pastebi V. Pušinaitė.

Kalbant apie vartojimo terminus, VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė pažymi, kad etiketėje nurodyta vartojimo data užtikrina, kad produktas iki nurodytos datos yra tinkamas vartoti pagal deklaruojamą kokybę ir saugus.

„Tinkamumo vartoti terminą, įskaitant laikymo sąlygas, kuriomis toks produktas turėtų būti laikomas saugiai, privalu nurodyti tinkamą ir tokį, kuris užtikrintų, kad pagal vartotojo pirkimo ir vartojimo įpročius produktas iki to laiko išliks kokybiškas savo maistine verte ir saugus. Gamintojai tai atlieka įvertinę produkto stabilumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maisto platintojai, dalyvaujantys produkto pardavime, toliau turi užtikrinti, kad gamintojo nurodytų laikymo sąlygos, įskaitant tinkamumo vartoti terminus, būtų laikomasi kiekviename jo prižiūrimame tiekimo ar pardavimo etape. Šios taisyklės negalima laužyti“, – pažymi pašnekovė.

Džiovinimo ir šaldymo sąlygos

Tačiau net ir parduotuvėje įsigytas konservuotas produktas gali sugesti – tai gali lemti tam tikros aplinkybės ar net pažeidimai, įvykę gaminant, ilgesnį laiką laikant ar transportuojant netinkamomis sąlygomis prekę:

„Tokie atvejai reti, tačiau pasitaiko. Jei kažkuriuo metu – ar transportuojant, ar laikant – ilgesniam laikui buvo pažeistos laikymo sąlygos, produkte gali suaktyvėti biologiniai procesai, dėl ko gali atsirasti produkto gedimo požymių, pavyzdžiui, pakuotė gali išsipūsti, pakisti tekstūra, o atidarius galimi ir nepageidaujami jusliniai pakitimai ar kiti požymiai.

REKLAMA

Vartotojas, atidaręs produktą namuose, gali pastebėti, kad yra specifinis, nemalonus kvapas – tai jau rodo, kad produkto nederėtų vartoti.“

Dar vienas derliaus išsaugojimo būdas – džiovinimas. Daugelis imasi džiovinti obuolius ir grybus, taip pat ir braškes ar kitas daržo gėrybes. Taip ruoštus produktus taip pat svarbu laikyti tinkamomis sąlygomis.

„Karščiu apdoroti produktai turėtų būti laikomi vėsiai, bet yra labai svarbu, kad nebūtų daug drėgmės. Kadangi produktai yra džiovinti, juos būtina laikyti sausai, vėdinamose, sausose patalpose“, – paaiškino VMVT specialistė.

Dar vienas patogus atsargų žiemai paruošimo būdas yra šaldymas – tai padeda ilgiau išsaugoti uogų, vaisių ir daržovių derlių. Šaldant produktus labai svarbu užtikrinti, kad jie neatitirptų, jei jų nesiruošiama vartoti.

„Jeigu yra užšaldoma -18 laipsnių temperatūroje, būtina išlaikyti tokią temperatūrą, kad ji nekistų. Jeigu, tarkime, šaldytuvas sugenda, visada būtina apžiūrėti, ar šaldyti produktai nebuvo pilnai atitirpę, nes kiekvienas atitirpimas neigiamai veikia produkto kokybę“, – primena V. Pušinaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų